Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Britské ozbrojené síly se zmenšují již devátý rok v řadě

16. srpna 2019  14:58
Britští a norští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: Forsvaret

Britské ozbrojené síly se zmenšují již devátý rok v řadě

Velikost ozbrojených sil Velké Británie se dle čísel ministerstva obrany zmenšuje již devátým rokem. Ze tří složek ozbrojených sil (námořnictva, letectva a armády) zasáhl pokles nejvíce armádu.

Opozice situaci nazývá dokonce kritickou. Ministerstvo však tvrdí, že ozbrojené síly zvládají plnit všechny operační závazky.

Pozemnímu vojsku v současné době chybí k dosažení plánovaného stavu 82 000 mužů a žen více než 7 000 vojáků. Přitom jen během loňského roku armáda přišla o více než 2 000 lidí. Zbylé složky jsou na tom lépe. Letectvu chybí do plného stavu čítajícího 31 840 vojáků necelé 2 000, námořnictvu a přidružené námořní pěchotě pak do tabulkového stavu 30 600 chybí asi 1 500 lidí.

Kam dál?
Britské stíhačky opakovaně vzlétaly nad Baltem. Ruské stroje nekomunikovaly (27.6. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Generál Řehka převzal medaili polské armády za mezinárodní spolupráci

Generál Karel Řehka převzal v polském Elblagu stříbrnou medaili Ozbrojených sil Polské republiky. Řehka zde působí jako zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod, pod kterou spadají alianční jednotky rychlé reakce předsunuté na území Polska a Pobaltí. Vyznamenání mu v rámci ceremoniálu během Dne ozbrojených sil Polské republiky předal polský ministr obrany za zásluhy a významný přínos v rozvoji spolupráce mezinárodních jednotek.

„Ocenění si velice vážím. Vnímám ho nejen jako osobní ohodnocení, ale jako poděkování všem vojákům a vojákyním, kteří odvádějí během zahraničních nasazení skvělou práci, a podílejí se tak na budování dobrého jména naší armády i celé České republiky,“ uvedl k vyznamenání Řehka.

Kam dál?
Cenu Arnošta Lustiga získal někdejší velitel Speciálních sil Karel Řehka (19.5. 2019)

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Johnson si volal se Stoltenbergem. Těší se na vzájemnou spolupráci

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg telefonicky poblahopřál Borisi Johnsnovi k nástupu do úřadu premiéra Velké Británie. Oba vyjádřili své potěšení z budoucí spolupráce a radost z blížícího se setkání na summitu NATO v Londýně. Johnson v telefonátu také zdůraznil víru Spojeného království, že všichni alianční členové budou usilovat o navyšování obranných rozpočtů na úroveň 2 % HDP.

Dále oba představitelé řešili řadu dalších důležitých otázek, jež Aliance v současné době řeší, jako jsou například válka v Afghánistánu, turecká koupě ruského systému protivzdušné obrany S-400 nebo porušení smlouvy o raketách krátkého a středního doletu ze strany Ruska.

Kam dál?
Stoltenberg zůstane v čele NATO další dva roky (29.3. 2019)

Zdroj: Vláda Velké Británie

---

Merkel chce opět navýšit vojenský rozpočet. Může za to tlak z USA?

Podle německé kancléřky Angely Merkel se Německo musí snažit, aby zlepšilo stav svých ozbrojených sil. Spojené státy totiž hrozí, že pokud Berlín výdaje na obranu nezvýší, přesune svoje vojenské základny jinam – například do Polska. Podle kancléřky však zároveň „existují dobré důvody, proč jsou (americké) základny v Německu“. Její slova potvrzují i experti. Přesunutí základen by znamenalo složité budování rozsáhlé infrastruktury v nových hostitelských zemích.

Německé ozbrojené síly v posledních letech sklízejí kritiku za neustálý pokles akceschopnosti a nedodržování dohody z roku 2014, v níž členské země NATO přislíbily do roku 2024 vynakládat 2 % HDP na obranu. Mezi ostrými kritiky Německa byl i americký prezident Donald Trump. Merkel se však brání tím, že dohoda z roku 2014 mluví o přiblížení se k hodnotě 2 % HDP, nikoliv o jejím dosažení.

Kam dál?
Německo 2 % na obranu v roce 2024 dávat nebude. Spojeným státům se to nelíbí (15.8. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Trump se setká se svými poradci. Budou řešit situaci v Afghánistánu

Očekává se, že se dnes americký prezident Donald Trump sejde se svými poradci pro národní bezpečnost, aby společně probrali mírovou dohodu mezi Spojenými státy a hnutím Tálibán. Ta by mohla ukončit nejdelší válku v amerických dějinách, ale zároveň i podkopat postavení Spojených států a ohrozit budoucí směřování afghánské vlády.

Mírový plán by měl, dle zdrojů s ním seznámených, obsahovat významné stažení amerických sil z Afghánistánu – ze současných 15 000 na přibližně 8 000. Zakotvit by měl také oficiální závazky Tálibánu v boji proti terorismu v Afghánistánu. Co v něm naopak chybí, je slib Tálibánu zdržet se útoků vůči civilistům nebo afghánské armádě. To může způsobit vážný problém, neboť bilaterální dohody USA k pomoci afghánské vládě zavazují. Celé by to mohlo vést k pokračování konfliktu, aniž by v něm Američané hráli významnou roli.

Kam dál?
Rok od útoku na české vojáky v Afghánistánu: armáda zde změnila taktiku (5.8. 2019)

Zdroj: CNN (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.