natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britská zpráva: Alianci oslabují evropští členové

  20. března 2008  16:31

  Britská zpráva: Alianci oslabují evropští členové
  Britští poslanci varovali před nedostatkem "politické vůle" evropských vlád čelit problémům Severoatlantické aliance. Výbor pro obranu dolní sněmovny britského parlamentu tvrdí, že nechuť evropských spojenců účastnit se nebezpečných bojů v Afghánistánu a zvýšit výdaje na obranu ohrožuje i míru účasti Spojených států v misích NATO. „Bez americké podpory nemá NATO budoucnost. Podpora USA však závisí na růstu flexibility aliance a zvýšení příspěvků evropských spojenců,” říká zpráva výboru.

  Poslanci vyzdvihli především důležitost afghánské mise. Hlavní tíhu bojů by neměla nést jen malá skupina zemí, kterou představují USA, Velká Británie, Kanada a Nizozemí. Zásadní je proto větší sdílení odpovědnosti. Omezení, která uplatňují některé státy pro umístění svých jednotek v Afghánistánu, mají podle zprávy zhoubný efekt.

  Aliance, která příští rok oslaví 60 let existence, je podle výboru hlavním ochráncem kolektivní bezpečnosti Evropy. Právě teď je však její pověst a důvěryhodnost v sázce. „Neúspěch v Afghánistánu by neznamenal zánik Aliance, ale určitě by Spojené státy podnítil k úvahám o její užitečnosti,” tvrdí zpráva. Výbor také upozornil, že Lisabonská smlouva, která dává Evropské unii větší kompetence v oblasti obrany, nesmí narušit roli Aliance coby základního kamene obrany Evropy.

  Čtěte také:
  Státy si nemohou vybírat své úkoly v Afghánistánu, varuje šéf NATO

  Zdroj: The Press Association (Velká Británie)

  ---

  Rusko zvyšuje výdaje na raketová vojska
  Roční výdaje na bojový výcvik strategických raketových vojsk (Raketnyje vojska strategičeskogo naznačenija, RVSN) se od roku 2004 pětkrát zvýšily, oznámil mluvčí jednotek Alexander Vovk u příležitosti schůze vojenské rady RVSN. Cílem setkání bylo zhodnocení fianančních a operačních aktivit za rok 2007. „V porovnání s obdobím 2004 - 2006 se výdaje na bojový výcvik, údržbu, operace a plánované opravy vojenského vybavení zvýšily více než pětkrát,” citoval Vovk velitele jednotek RVSN Nikolaje Solovtsova.

  Ruské vedení znovu potvrdilo svůj záměr udržet a rozšířit arzenál jaderných zbraní v souvislosti s obavami z plánované výstavby amerického protiraketového štítu ve střední Evropě a východního rozšíření Severoatlantické aliance. Solovtsov již dříve oznámil, že Rusko zprovozňuje každý rok šest až sedm nových odpalovacích systémů. RVSN má navíc po roce 2009 zdvojnásobit počet zkušebních odpalů mezikontinentálních balistických střel.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Deset členů NATO lobbuje za Ukrajinu a Gruzii
  Deset členských států Severoatlantické aliance požádalo ve společné, neoficiální nótě vůdce Aliance o pozvání Ukrajiny a Gruzie do Akčního plánu členství NATO (MAP). Autory nóty jsou alianční nováčci z východní Evropy a Kanada. K nabídce členství v MAP by podle nich mělo dojít na dubnovém summitu NATO v Bukurešti.

  Dokument uvádí, že tento krok by posílil stabilitu a bezpečnost Evropy. Je také logickým pokračováním spolupráce s oběma bývalými sovětskými republikami, které již vynaložily značné úsilí na reformu svých politických a vojenských organizací, upozorňují autoři nóty. Odmítnutí pozvání do MAP by podle nich zpochybnilo alianční politiku „otevřených dveří“.

  Otázka, zda přijmout Ukrajinu a Gruzii do MAP bude jedním z nejožehavějších témat nadcházejícího summitu. Někteří členové Aliance v čele s Německem a Francií se domnívají, že přijetí těchto zemí by mělo proběhnout v dlouhodobějším horizontu. Pochyby vyvolávají především gruzínské separatistické regiony a slabá podpora ukrajinské veřejnosti.

  Čtěte také:
  O Ukrajině a Gruzii není rozhodnuto, řekl šéf NATO
  Německo proti členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

  Zdroj: Earth Times (USA)

  ---

  NATO vyprovodilo ruské bombardéry přes Atlantik
  Rusko potvrdilo, že bojové letouny Severoatlantické aliance zachytily dva ruské strategické bombardéry Tu-95 Bear nad Atlantickým oceánem. Bombardovací letouny byly prý na rutinní hlídce poblíž Norska, když získaly nečekaný doprovod aliančních letounů Tornado a F-16.

  Podobné události nejsou neobvyklé, nicméně v posledních letech probíhají stále častěji. Ruský tisk upozornil, že Moskva loni v létě obnovila dlouhé lety bombardérů přes Atlantický, Tichý a Severní ledový oceán.

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Cisterna NATO vyhozena do povětří
  Cisterna, která převážela ropu pro mezinárodní síly Severoatlantické aliance v Afghánistánu, byla zničena na pákistánském kmenovém území Khyber.

  Vozidlo o obsahu 44 tisíc litrů paliva se vzňalo po výbuchu bomby uložené po straně vozovky. Událost potvrdily místní úřady.

  Zdroj: APP (Pákistán)

   

  bzm natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media