natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Britové navrhují stálé jednotky NATO

  19. února 2009  14:59

  Britové navrhují stálé jednotky NATO
  Na nadcházející schůzce ministrů obrany Severoatlantické aliance v Krakově hodlá Velká Británie předložit návrh na zřízení stálých obranných sil Severoatlantické aliance v počtu 3 000 mužů. Britský ministr obrany John Hutton oznámil, že tato jednotka by měla ujistit východoevropské členy Aliance, že je NATO v případě útoku ochrání. Po vpádu Ruska do Gruzie minulý rok tato otázka znovu získala na významu.

  Permanentní ochrana území NATO by zároveň mohla přesvědčit některé členské státy, aby poslaly více vojáků do Afghánistánu. „Doufám, že bude pro NATO lehčí udělat více v Afghánistánu s vědomím, že je tu domácí bezpečnostní síla, která nebude mít jinou prioritu než chránit evropskou bezpečnost,“ řekl Hutton.

  Ve svém plánu vidí možnost, jak vyřešit dlouhotrvající neshody ohledně Sil rychlé reakce Severoatlantické aliance (NRF). Debata, zda by síly NRF měly být použity na území Aliance či jim naopak přisoudit aktivnější roli, podle Huttona zastavila jakékoliv plány ohledně jejich působení.

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Gates: NATO se může v Afghánistánu zaměřit na civilní úkoly
  Americký ministr obrany Robert Gates předpokládá, že z dlouhodobého hlediska poskytnou spojenci ze Severoatlantické aliance pomoc spíše v civilní oblasti. Gates stále požaduje více aliančních vojáků pro srpnové volby v Afghánistánu. Důraz Gatese na civilní záležitosti pramení z poznání USA, že ochota spojenců navýšit svůj 32 tisícový kontingent je již vyčerpaná.

  „Opravdu potřebujeme další pomoc v civilních oblastech. Civilní složky se musí posilovat stejně jako vojenské. Upřímně doufám, že by to pro naše spojence mohlo být snazší než zvýšit počet vojáků, zejména z dlouhodobého hlediska,“ oznámil Gates. Civilní odborníci Aliance tak mohou asistovat v boji proti korupci, zlepšení legislativy či zvýšení flexibility afghánské vlády. Také požádal členské státy NATO, aby vyslaly více vojenských instruktorů a umožnily tak zvýšit počet afghánských vojáků na 134 tisíc.

  Čtěte také:
  Evropa nepošle další vojáky do boje proti Talibanu

  Zdroj: VOA News (USA)  

  ---

  Francouzi odmítají návrat do vojenských struktur NATO
  Za uzavřenými dveřmi se francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner a ministr obrany Heve Morin účastnili diskuse francouzských zákonodárců ohledně návratu Francie do vojenských struktur Severoatlantické aliance. I někteří členové Sarkozyho strany považují tento krok za zradu státní nezávislosti a samotného de Gaulla. Návrat do vojenských struktur nemusí podstoupit hlasování parlamentu a Sarkozy tak nemusí riskovat jeho případné odmítnutí.

  „Naše vláda opustila gaullistickou strategii – nezávislost Francie,“ prohlásil Nicolas Dupont-Aignan, konzervativní člen francouzského parlamentu a bývalý člen Sarkozyho strany UMP. Bývalý ministerský předseda Laurent Fabius varoval před ztrátou diplomatické „image“.

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy hájí svůj postup tím, že terorismus a další nebezpečí oživily nutnost rozšířené spolupráce na poli mezinárodní bezpečnosti. Země galského kohouta by za svůj návrat měla krom jiného získat důležité velitelské posty v operačním velitelství v Lisabonu a ve velitelství v Norfolku, které má na starosti otázku reforem v rámci Aliance.

  Čtěte také:
  Sarkozy už chystá návrat do vojenských struktur NATO
  Scheffer žádá Francii o návrat do vojenských struktur NATO

  Zdroj: Associated Press (USA)  

  ---

  Rusko požaduje novou bezpečnostní spolupráci
  Na zvláštním zasedání rady Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě hovořil náměstek ministra zahraničí Alexandr Gruško o obnovení euroatlantických bezpečnostních vazeb. Podle jeho názoru instituce z dob studené války, např. Severoatlantická aliance, nejsou schopny zmírnit napětí v multipolárním světě. Gruško navázal na návrh ruského prezidenta Dmitrije Medveděva ohledně nové „bezpečnostní architektury“, která by nedělila země do bloků.

  Gruško vyzval státy, aby společně zasedly a jednaly o nových pravidlech euroatlantické bezpečnosti. Zásada nedělitelnosti bezpečnosti musí být zachována, řekl Gruško. Rusko obvinilo Spojené státy, že si rozšiřují svou sféru vlivu, mimo jiné plánovanou výstavbou raketového štítu ve střední Evropě.

  Čtěte také:
  NATO chladné vůči návrhům Ruska

  Zdroj: Moscow Times (Rusko)

  ---

  Srbsko: Italové zkoumají následky bombardování NATO
  Italská nezisková organizace zkoumá následky bombardování Srbska v roce 1999 a dopad ochuzeného uranu na civilní obyvatelstvo. Vyšetřovatelé Allessandro di Meo a Samantha Mengarelli se zaměřili na výpovědi srbských vládních představitelů, svědků a obětí bombardování.

  Severoatlantická aliance přiznala, že během bombardování Srbska použila ochuzený uran. Italská media zveřejnila, že na 45 italských příslušníků mezinárodních sil v Kosovu (KFOR) zemřelo po bombardování a dalších 515 bylo nakaženo rakovinou. Vyšetřovatelé chtějí poukázat na počet civilních obětí a znovu poukázat na fakt, že NATO použitím ochuzeného uranu porušilo mezinárodní konvence.

  Srbské zdroje uvádějí, že onemocnění rakovinou se v oblastech, které byly nejvíce postiženy bombardováním, zvýšilo o 200 %. Bývalý srbský ministr pro ekologii uvedl, že se v Kosovu nachází na 113 kontaminovaných oblastí, do kterých již srbské úřady po vyhlášení nezávislosti nemají přístup.

  Zdroj: Adnkronos International (Itálie) 

  sin natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media