natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Británie nedrží krok se spojenci

  8. ledna 2007  16:32

  Británie nedrží krok se spojenci
  Postup Velké Británie v Afghánistánu vážně poškozuje snahy Západu v boji proti Talibanu. Podle představitelů USA a evropských členů NATO se Británie dostává do sporu se svými koaličními partnery, protože svévolně uzavírá mírové dohody s Talibanem a odmítá nátlak na Pákistán, aby přestal poskytovat útočiště vůdcům Talibanu.

  Kritizováno je příměří z města Musa Qala, kde sváděli tisíce Britů každodenní bitvy s Talibanem. Britští velitelé uvádějí, že příměří bylo uzavřeno s kmenovými staršími, ale bylo prohlášeno za dohodu s Talibanem, který ovládal město. Příměří se navíc nyní hroutí, protože se do města vracejí těžce vyzbrojení bojovníci Talibanu. Británie chce i nadále podobné dohody uzavírat, proti čemuž se staví USA i další spojenci. NATO se rovněž snaží ustavit jednotný postup proti pákistánskému prezidentu Parvízu Mušarafovi, jehož chce donutit, aby přestal ukrývat příslušníky Talibanu. Británie však tento nátlak odmítá, údajně kvůli spolupráci britské a pákistánské tajné služby na teroristických hrozbách, jež představují britští extremisté pákistánského původu.

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO chce zabránit úmrtím afghánských civilistů
  Severoatlantická aliance uznala, že během operací proti povstalcům v Afghánistánu bylo zabito příliš mnoho civilistů, čemuž by se chtěla v roce 2007 vyhnout. Toto uznání přišlo den po poslední prosbě prezidenta Hamída Karzáího k maximální opatrnosti zahraničních jednotek. "Jedinou věcí, kterou jsme chybovali a které se usilovně snažíme vyhnout, je zabíjení nevinných civilistů," prohlásil generál Richard Nugee, hlavní mluvčí jednotek Severoatlantické aliance v Afghánistánu ISAF. Aliance se snaží počet civilních obětí snížit různými opatřeními, jež však generál Nugge neupřesnil.

  Jednotky ISAF jsou obviňovány, že při náletech, bitvách a dalších operacích zabily desítky civilistů. Gerenál Nugee ale trvá na tom, že mnohem více jich zabili bojovníci Talibanu. Povstalci minulý rok provedli 117 sebevražedných útoků, což je šestinásobný meziroční nárůst, při nichž zahynulo 206 civilistů, 54 afghánských vojáků a 18 vojáků NATO.

  Zdroj: Washington Post (USA)

  ---

  Řecko je ve výdajích na obranu hned za USA
  Řecko vyčleňuje na armádní výdaje tři procenta svého HDP. Z členských zemí Severoatlantické aliance dávají více pouze Spojené státy, a to 3,8 procenta. Ozbrojené síly tak vyjdou každého řeckého daňového poplatníka na 402 dolarů ročně. Ze všech členských zemí NATO Řecko vydává třetí nejvyšší část vojenského rozpočtu na mzdy (73,8 %), zatímco vybavení a zbraně si vyžádají 15 % a pouhé jedno procento je vynakládáno na infrastrukturu. Řecká armáda zaměstnává 3,3 % celkové pracovní síly, čímž předčí všechny ostatní členské státy NATO.

  Zdroj: ABHaber (Belgie)

  ---

  Japonsko požaduje větší bezpečnostní úlohu
  Japonský premiér Šinzó Abe chce v průběhu své cesty po Evropě prosadit větší roli Japonska v oblasti mezinárodní bezpečnosti a vyzval k bližší spolupráci při řešení jaderného programu Severní Koreje. Abe se má v následujícím týdnu setkat s představiteli Evropské unie, Severoatlantické aliance, Německa, Velké Británie a Francie. Bude se snažit prosadit užší vazby s NATO, ačkoli je omezen japonskou pacifistickou ústavou přijatou po 2. světové válce.

  "Posílení vazeb a spolupráce s Aliancí je důležité pro řešení různých otázek po celém světě a to povede k posilování míru v jednotlivých oblastech i celosvětově," uvedl premiér Abe. Jeho předchůdce Džuničiro Koizumi vyslal japonské vojáky na rekonstrukční misi do Iráku a na konci loňského roku parlament označil zahraniční operace za klíčovou úlohu japonské armády.

  Abe též v Evropě hledá podporu pro tvrdou linii, jež zaujímá Tokio a Washington proti Severní Koreji, jež minulý rok provedla pokusný atomový výbuch a test nosných raket.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Ministr vyzval Izrael ke vstupu do NATO
  Izraelský ministr pro strategické hrozby Avigdor Lieberman se vyslovil pro vstup židovského státu do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Izrael by se tak rovněž obrátil zády ke Střednímu Východu. Podle ministra Liebermana se násilí prováděné palestinskými ozbrojenci neliší od teroristických činů džihádistů proti členským zemím EU a NATO.

  "Diplomatický a bezpečnostní cíl Izraele ... musí být jasný: vstup do NATO a Evropské unie," uvedl ministr. Ten přitom odmítl námitky, že by členství v NATO mohlo omezovat postupy volnomyšlenkářské a často kruté izraelské armády: "Není pochyb o tom, že členství v NATO nám ponechá 100 % volnosti ve vojenské aktivitě."

  Aliance neuvažuje o tom, že by Izraeli nabídla v nejbližší plné členství, posiluje ale vzájemnou spolupráci, zejména v oblasti zpravodajských služeb. Před třemi měsíci se stal Izrael prvním mimoevropským státem, jež se zapojil do aliančního programu individuálního partnerství, který specifikuje 27 oblastí pro vzájemnou spolupráci.

  Zdroj: Telegraph (Velká Británie)


   

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media