natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Austrálie varuje před krachem afghánské mise

  17. prosince 2007  14:38

  Austrálie varuje před krachem afghánské mise
  Válku v Afghánistánu prohrajeme, pokud NATO a jeho spojenci nezmění taktiku, jež má přinést stabilitu, varoval australský ministr obrany Joel Fitzgibbon na zasedání ministrů obrany USA, Austrálie a dalších šesti států NATO, které se angažují v Afghánistánu, ve skotském Edinburghu.

  „Podle mého názoru vyhráváme bitvy, ale ne válku. Jsme velice úspěšní v čištění oblastí od Talibanu, ale to postrádá skutečný strategický efekt,“ tvrdí Fitzgibbon.

  Ministrovy výroky narážejí na utajované zpravodajské materiály prezentované bývalé australské vládě, podle nichž se celková situace v Afghánistánu nelepší. Minulá vláda ale podle Fitzgibbona veřejnosti tvrdila, že afghánská mise dělá pokroky, zatímco realita je podle něj jiná.


  Čtěte také:
  Ve Skotsku  se rozhoduje o dalším postupu v Afghánistánu
  Austrálie dává Evropanům ultimátum

  Zdroj: Herald Sun (Austrálie)

  ---

  Scheffer chválil japonské působení v Afghánistánu
  Japonská pomoc je v Afghánistánu nedocenitelná, přesto Aliance doufá, že Japonsko bude v budoucnosti hrát ještě větší úlohu, prohlásil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Obdivuhodný je podle Scheffera japonský systém, díky němuž jsou efektivně zpracovávány malé projekty zaměřené na vzdělávání a zdravotní péči.

  Další japonskou podporu by si Scheffer přál vidět ve vyslání civilních vrtulníků, které by mohly pomáhat při evakuaci zraněných a transportu mezi bojišti. Významnou politickou úlohu při rekonstrukci Afghánistánu by Japonsko také mohlo sehrát  jako hostitel summitu G8, který se uskuteční v příštím roce.

  Čtěte také:
  Afghánistán: NATO spoléhá na japonskou pomoc
  Japonská opozice: Ne námořní misi, ano jednotkám ISAF

  Zdroj: Daily Yomiuri (Japonsko) 

  ---

  Indie urychluje výrobu jaderných raket
  Indie prohlašuje, že je připravena zahájit produkci raket s dlouhým dostřelem, které budou schopny zasáhnout cíle hluboko v Číně a Pákistánu. Toto prohlášení je reakcí na narůstající přeshraniční střety s Čínou.

  Indie bude schopna instalovat nové rakety dříve než bylo původně plánováno díky zapojení soukromého sektoru. Na příští rok je již ohlášena zkouška nové balistické rakety s dosahem šest tisíc kilometrů.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Polský prezident a premiér se přou o stažení z Iráku
  Polský premiér Donald Tusk se obává, že prezident Lech Kaczinski nepodepíše rozhodnutí o prodloužení polské vojenské mise v Iráku pouze do října 2008. V tom případě vezme premiér Tusk odpovědnost za stažení polských vojáků z Iráku na sebe. Prezident Kaczinski si totiž přeje delší setrvání vojáků na místě.

  Pokud ale prezident nepodepíše prodloužení mise, vojáci se budou muset vrátit do konce roku, což je logisticky nemožné. „V tomto případě prezident nemá jinou možnost,“ řekl premiér Tusk.

  Čtěte také:
  Polsko se stáhne z bojových operací v Iráku
  Polsko se z Iráku stáhne v roce 2008

  Zdroj: Polskie radio (Polsko)

  ---

  USA revidují afghánskou operaci
  V době rostoucího znepokojení nad pomalým pokrokem v Afghánistánu začali Američané připravovat revizi své mise. Admirál William Fallon, nejvyšší americký velitel v Afghánistánu, nařídil vypracování komplexní zprávy o šestileté válce proti al-Káidě a jejím talibanským spojencům v Afghánistánu. Zaměřit se má především na protiteroristické snahy.

  Podle amerických zpravodajských služeb si al-Káida již dokázala vytvořit nové bezpečné útočiště poté, co byl Taliban, jehož režim al-Káidu v Afghánistánu ukrýval, svržen po teroristických útocích z 11. září 2001. V Afghánistánu je dnes také patrný narůstající počet útoků Talibanu.

  Oproti tomu optimistické zprávy přichází z Iráku. Tato země zažívá největší pokles násilností od prvního roku americké invaze. V minulých měsících pronikalo do Iráku stále méně zbraní a bojovníků z Íránu a Sýrie a o třetinu se snížil počet zabitých při násilnostech.

  Zdroj: CNN (USA)

   

  tku natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media