Ankara: Alianční radar nepomáhá Izraeli
Turecké ministerstvo zahraničí popřelo obvinění, že by Turecko sdílelo s Izraelem informace z radaru Kürecik, který je zapojen do aliančního radarového systému včasného varování. Tato komponenta obranného protiraketového systému Severoatlantické aliance je umístěna v provincii Malatya uprostřed Turecka. „Alianční protiraketový systém včetně radaru Kürecik byl vytvořen pro tureckou národní bezpečnost s cílem ochránit obyvatele, území a spojenecké síly NATO. U tohoto systému je nemožné, aby poskytoval zabezpečení nečlenské země NATO,“ uvedl mluvčí ministerstva.
Záchytné stíhací letouny v Rumunsku a Polsku spolupracují s radarem Kürecik, aby zvýšily obranu spojenců z NATO proti střelám středního doletu.
Kam dál?
Alianční radar nemá pomoct Izraeli, ubezpečuje NATO Ankaru (16.1. 2014)
Zdroj: Daily Sabah (Turecko)
---
NATO musí na východě posílit, upozorňuje Polsko
Prezidenti z devíti postkomunistických členských států Severoatlantické aliance se setkali ve Varšavě, aby debatovali o tom, jak posílit východní hranici aliančního území, která čelí rozpínajícímu se Rusku. „Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je největší evropskou bezpečnostní výzvou od konce studené války. Posílení NATO na východě je proto nezbytné,“ uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski.
Očekává se, že se NATO bude na svém zářijovém summitu věnovat důsledkům krize na Ukrajině a ruské anexe Krymu. Východní spojenci už dříve alianci požádali o trvalé umístění aliančních vojáků na jejich území.
Kam dál?
Polsko chce větší podporu ze strany NATO kvůli Ukrajině (22.7. 2014)
Zdroj: Defense News (USA)
---
SACEUR: Pohyby s technikou na východě Ukrajiny ukazují na roli Ruska při pádu MH17
Vrchní velitel amerických a aliančních sil v Evropě generál Philip Breedlove zopakoval americká tvrzení o roli Ruska při nehodě Boeingu malajsijských aerolinek na východě Ukrajiny. Podle něj důkazy ukazují na vinu Ruskem podporovaných separatistů. Kromě důkazů, které USA doposud poskytly, zmínil generál přesuny vybavení, které bylo přemístěno z Ruska do oblasti u Rostova, „kde bylo použito k výcviku separatistů, poté přesunuto na východ Ukrajiny a následně zase odsunuto z východu Ukrajiny“.
Tato slova jsou podobná výrokům amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který na adresu Rusů uvedl, že vycvičili separatisty na východě Ukrajiny, aby byli schopni použít baterii SA-11. Ta je určena k protivzdušné obraně a USA věří, že právě ta byla použita k sestřelení letu MH17. Breedlove nicméně upozornil, že je potřeba dalšího vyšetřování, aby byla role Rusů při nehodě potvrzena nebo vyvrácena.
Kam dál?
Černé skříňky míří do Británie, Putin chce posílit vojenskou moc (22.7. 2014)
Zdroj: Stars and Stripes (USA)
---
Francie doručí Rusům první válečnou loď navzdory naštvaným spojencům a pádu Boeingu
Představitelé Francie brání rozhodnutí prezidenta Francoise Hollanda dodat Rusům první válečnou loď třídy Mistral navzdory odporu klíčových francouzských spojenců – USA a Velké Británie. Hollande uvedl, že první loď Francie dodá Moskvě na podzim, tedy přesně podle plánu. Rozhodnutí o dodání druhé lodi však bude podle francouzského prezidenta záviset na dalším jednání Ruska.
Rozhodnutí Hollande oznámil jen několik hodin poté, co britský premiér David Cameron uvedl, že v jeho zemi by takový krok byl „nemyslitelný“.
Kam dál?
Nedodávejte Moskvě lodě, tlačí NATO na Francii. Jste pokrytci, brání se (23.7. 2014)
Zdroj: Business Insider (USA)
---
Velitelství NATO v Neapoli převzal admirál Ferguson
Americký admirál Mark Ferguson nahradil na postu velitele sil NATO v Evropě admirála Bruce Clingana. Sedmapadesátiletý admirál, který doposud sloužil jako zástupce velitele námořních operací ve Washingtonu, se stěhuje do Velitelství společných sil v italské Neapoli.
„Jsem odhodlaný posílit Alianci a spolupracovat s našimi spojenci a partnery, abychom zajistili, že budeme i nadále přínosnou silou pro stabilitu a mír v regionu,“ uvedl Ferguson při svém jmenování.
Zdroj: Tengri News (Kazachstán)