natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán

  19. ledna 2007  19:02

  Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán

  Americký ministr obrany Robert Gates navštívil Afghánistán, kde se sešel s představiteli Afghánistánu a americkými vojáky. Na schůzce s velitelem amerických jednotek v Afghánistánu generálem Karlem Eikenberryem generál doporučil navýšit počet amerických vojáků o 1 200 mužů. Požadavek na zvýšení počtu jednotek přišel chvíli po tom, co americký prezident Bush ohlásil vyslání dalších 20 000 vojáků do Iráku.

   

  Počet útoků vzbouřenců z řad Talibanu opět stoupá, koaliční síly však zaznamenaly úspěch, když dopadly dvě důležité postavy Talibanu. První zajatec je mluvčí Talibanu Mohammed Hanif a identitu druhého zadrženého vojáci zatím nezveřejnili. „Taliban není armáda, je to skupina jedinců shromážděná okolo vůdce. Když eliminujete jejich vůdce, eliminujete i lidi pod ním,“ řekl k zadržení dvou důležitých postav Talibanu mluvčí NATO generál Richard Nugee.

   

  Podle koaličních sil Taliban nyní řídí své akce z bezpečí Pákistánu. Ministr Gates ujistil své vojáky, že o této otázce bude jednat s pákistánskou vládou.

   

  Čtěte také:

  Gates mluvil v Londýně o Iráku i Afghánistánu

  Taliban připravuje ofenzívu

  V Afghánistánu zadržen předák Talibanu

   

  Zdroj: The Chosun Ilbo (Jižní Korea)

   

  ---

   

  Velitelství spojených sil NATO má nového „šéfa“
  Německý generál Egon Ramms se v lednu stane novým velitelem Velitelství společných sil NATO v nizozemském Brunssumu. Nahradí svého německého kolegu generála Bernarda W. Backa, který odchází do výslužby. Generál Ramms bude velet mezinárodním jednotkám včetně Mezinárodních bezpečnostních a asistenčních sil v Afghánistánu nebo jednotkám rychlé reakce NRF.

   

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

   

  ---

   

  NATO chce zintenzivnit spolupráci s Ukrajinou

  Severoatlantická aliance by chtěla větší dynamiku a více praktických výsledků ve spolupráci s Ukrajinou v roce 2007, řekl to generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. NATO chce ve spolupráci pokračovat a společnému partnerství chce dát i větší podporu. Rozsah spolupráce však záleží hlavně na ukrajinské vládě, podotkl Scheffer.

   

  Čtete také:

  Ukrajina na cestě k NATO zpomaluje

   

  Zdroj: ForUm (Ukrajina)

   

  ---

   

  Slovensko bude reprezentovat NATO na Ukrajině

  Slovenská ambasáda na Ukrajině bude v následujících dvou letech oficiálně reprezentovat Severoatlantickou alianci na Ukrajině. Tento status obdržela od 1. ledna tohoto roku. Podle slovenského ministerstva zahraničí se bude Slovensko dělit s Ukrajinou o zkušenosti v reformě armády a integračním procesu. Slovensko by chtělo pomoci ukrajinské společnosti překonat zažité stereotypy o NATO. Aliance a Ukrajina letos oslaví deset let spolupráce.

   

  Zdroj: ForUm (Ukrajina)

   

  ---

   

  NATO přezkoumá své základny ve Španělsku

  Severoatlantická aliance přehodnotí situaci svých vojenských základen ve Španělsku jako součást svého restrukturalizačního procesu. NATO by údajně už nemělo déle používat tři ze svých čtyř základen v zemi, včetně tamějšího velitelství. Španělsko soutěží s Itálií, Německem a Polskem o to, kde bude umístěna základna systému vzdušné ostražitosti. Ta bude sice vybudována ve španělské Zaragoze, ale tam je vůči nové základně silný odpor.

   

  Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

   

   

   

   

   

   

    

   

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media