natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americký generál varuje před patem v Libyi

  8. dubna 2011  16:43
  Americký generál varuje před patem v Libyi
  Vysoce postavený americký generál Carter Ham radí opatrnost při vyzbrojování libyjských povstalců. Podle něj se do řad libyjské opozice pokouší dostat extremisté. Situace v zemi se vyvíjí směrem k patu a Spojené státy by si nejdřív měly zjistit víc o složení tábora vystupujícího proti diktátoru Muammaru Kaddáfímu, prohlásil Ham, který donedávna velel koaliční operaci nad libyjským územím autorizované Radou bezpečností OSN. Šanci na to, že povstalci dojdou až do Tripolisu a svrhnou Kaddáfího silou, označil za malou.

  Hamovo vyjádření pronesené před senátní komisí pravděpodobně ve Spojených státech vyvolá diskuzi o dalším americkém postupu v Libyi. Prezident Barack Obama vyloučil vyslání pozemních sil. Jeho podřízení několikrát zopakovali, že americké angažmá v občanskou válkou zmítané zemi bude omezené.

  Čtěte také:
  Konflikt v Libyi může trvat přes 6 měsíců

  Zdroj : Haaretz (Izrael)  

  ---

  Turci: Alianční operace v Libyi neblokujeme
  Turecko odmítlo nařčení libyjských povstalců, podle nichž Ankara záměrně klade překážky aliančním náletům na síly Muammara Kaddáfího, a tím brání ochraně libyjského civilního obyvatelstva. Podle státních představitelů jde o součást "psychologické kampaně", která má poškodit pozitivní obraz Turecka mezi Libyjci a v regionu Blízkého východu.

  Turecký minstr zahraničních věcí Ahmet Davutoglu popřel, že by jeho země nebyla schopná ke krizi zaujmout konzistentní postoj, protože se bojí o své obchodní zájmy v Libyi. Turecko podle něj protestovalo pouze proti způsobu, jakým byly útoky na Kaddáfího jednotky zahájeny, nikoliv proti zásahu samotnému. Postoj Ankary je založen na principech, a ne sobeckých zájmech, dodal Davutoglu s tím, že po schválení operace v orgánech NATO už jednotlivé země její průběh ovlivňovat nemohou.

  Libyjští povstalci, kterým se v posledních dnech nedostává tolik letecké podpory západních států jako dříve, viní z prodlení právě Turecko, které se zpočátku stavělo proti intervenci a usilovalo o dialog mezi znesvářenými stranami.

  Čtěte také:
  Turci se základny NATO v Izmiru vzdát nechtějí
  NATO po kritice posílilo lety nad Libyí
  Alianci nad Libyí chybí stíhačky

  Zdroj: Today´s Zaman (Turecko)

  ---

  NATO popřelo bombardování libyjského ropného pole
  Severoatlantická aliance popřela, že by její letouny zasáhly největší libyjské ropné pole Sarir. Aliance prý do oblasti nikdy letadla na útočnou misi nevyslala, jelikož tam obyvatelstvu nehrozí nebezpečí. Odpovědnost za požáry ropných vrtů podle NATO nese libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, který se pokouší zablokovat dodávky ropy do přístavu Tobruk, odkud povstalci surovinu posílají loděmi na mezinárodní trh.

  Ve středu z Tobruku odplul tanker s nákladem ropy v hodnotě 100 milionů dolarů. Řecký koráb plující pod vlajkou Libérie veze jednu z prvních dodávek od počátku náletů z území kontrolovaného rebely.

  Čtěte také:
  Libye: NATO zasáhlo ropné pole

  Zdroj: AFP (Francie)

  ---

  Kanada poslala do Středozemí další vojáky
  Kanada vyslala další vojenský personál do alianční operace nad libyjským územím. Až dosud působilo ve Středozemí 570 příslušníků kanadských zbrojených sil, 140 členů podpůrného personálu a několik letadel CF-18 a CC-150. Nyní se kanadský kontingent rozšíří o dalších 200 lidí.

  Kanada do vod Středozemního moře vyslala i fregatu HMCS Charlottetown s více než dvousetčlennou posádkou a helikoptérami Sea King. Dále pak obří transportní letoun C-17 Globemaster, dva menší C-130J Hercules a rekognoskační jednotku, která působí na Maltě.

  Zdroj: Xinhua(Čína)

  ---

  Gruzie: Kritéria členství v NATO splníme do tří let
  Na členství v Severoatlantické alianci bude Gruzie technicky připravena do dvou až tří let, prohlásil gruzínský ministr pro euro-atlantickou integraci Giorgi Baramidze. "Gruzie má vše potřebné pro pokračování demokratických reforem a také reforem obrany a bezpečnosti," uvedl Baramidze po setkání se zvláštním aliančním vyslancem Jamesem Appathuraiem.

  Ten prohlásil, že reformní proces i vztahy mezi Gruzií a NATO se vyvíjejí "správným směrem". Gruzie prý "pracuje tvrdě", ale pro splnění členských kritérií je prý ještě třeba "udělat víc". Zopakoval také, že ohledně teritoriální integrity Gruzie ústupky Aliance činit nebude.

  Čtěte také:
  Gruzie tlačí na USA kvůli členství v NATO

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu