natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americká armáda se brání stažení z Afriky kvůli obavám z přílivu Číňanů na kontinent

  31. ledna 2020  14:54

  Ilustrační foto. | foto: Martin Borovička (AČR)

  Americká armáda se brání stažení z Afriky kvůli obavám z přílivu Číňanů na kontinent

  Američtí vojenští velitelé čelili rostoucímu odporu v Kapitolu proti předběžnému plánu Pentagonu stáhnout americké jednotky z Afriky. Zákonodárci varují, že v regionu jsou velkou hrozbou džihádistické skupiny a že jsou Čína a Rusko připraveny zaplnit bezpečnostní vakuum poté, co se odsud Spojené státy americké stáhnou.

  „Neodcházíme z Afriky, nebudeme v Africe na nule. Vím, že když se řekne „přehodnocení“, automaticky je to bráno jako „redukce“. Rád říkám, že jde o vyvažování. V některých případech se počet našich sil v Africe zvýší, v některých se nezmění a někde se sníží,“ vysvětlil ministr obrany Mark Esper.

  Kam dál?
  Američtí představitelé se obávají, že ke snížení počtu vojáků USA v Africe dochází z politických důvodů (29.1. 2020)

  Zdroj: The Washington Times (USA)

  ---

  Lotyška Baiba Braže povede veřejnou diplomacii v NATO

  Baiba Braže skončí své působení jako lotyšská velvyslankyně ve Velké Británii a stane se náměstkyní generálního tajemníka NATO pro veřejnou diplomacii, oznámil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkēvičs. „Velmi těším na práci ve prospěch všech spojenců pro nejúspěšnější obrannou alianci,“ uvedla Braže.

  Baiba Branže pracuje pro ministerstvo zahraničních věcí od roku 1993. Pracovala i jako poradkyně lotyšského premiéra v otázkách zahraničních věcí.

  Zdroj: Public Broadcasting of Latvia (Lotyšsko)

  ---

  Schäuble chce větší zapojení Německa do vojenských operací

  Německo musí převzít větší odpovědnost za vojenské záležitosti ve světě, prohlásil předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble. „Nemůžeme se skrývat. Pokud má Evropa hrát silnější roli, pak musíme i my převzít svou část. Nemůžeme všechno nechat na Američanech a Francouzích,“ dodal.

  Schäuble podporuje plány německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer na zefektivnění bundeswehru a navýšení výdajů na obranu se záměrem, aby Německo dosáhlo cíle NATO ve výši 2 % HDP. „Když nás Francie žádá, abychom udělali více pro bezpečnostní situaci v Mali, naše reakce nebudí v Paříži nadšení. Poučení z Osvětimi nemůže být argumentem pro nepřijetí trvalého závazku v Mali,“ dodal Schäuble.

  Kam dál?
  Ombudsman Bundeswehru navrhuje „Ikea přístup“ k problémům s armádními nákupy (30.1. 2020)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  USA: Sexuální útoky na vojenských akademiích vzrostly o 32 %

  Počet ohlášených sexuálních útoků na amerických vojenských akademiích během minulého školního roku vzrostl o 32 %, což značí nejen nárůst těchto zločinů, ale také větší ochotu je ohlásit, uvedl ve své zprávě Pentagon. Během školního roku 2018-2019 bylo ohlášeno 122 případů sexuálního napadení, pro srovnání v předešlém roce jich bylo 92.

  Problematice sexuálního násilí se věnuje i Severoatlantická aliance. Ta přijala svou první strategii v oblasti prevence a reakce na sexuální vykořisťování a zneužívání. Tato strategie, která se vztahuje na veškerý personál, jasně stanovuje nulovou toleranci NATO vůči projevům sexuálního napadání. Strategie definuje, jaké chování je nepřijatelné, jak mu předcházet a je zaměřená především na prevenci.

  Kam dál?
  Jižní Korea propustila z armády první osobu kvůli změně pohlaví (23.1. 2020)

  Zdroj: USA Today (USA), NATO 

  ---

  Sněmovna reprezentantů chce omezit Trumpovy vojenské pravomoci vůči Íránu

  Kongres se znovu pokouší omezit vojenské pravomoci prezidenta Donalda Trumpa. Sněmovna reprezentantů s převahou Demokratů schválila dva zákony, i když pravděpodobně ani jeden z nich neprojde senátem, kde převažují Republikáni.

  První zákon by zakázal použití federálního rozpočtu na vojenské akce proti Íránu, které by nebyly schváleny Kongresem. Druhý by zrušil povolení k použití síly v Iráku z roku 2002, které Trumpova vláda citovala jako součást ospravedlnění útoku, který zabil Sulejmáního.

  Kam dál?
  Trump zlehčoval zranění amerických vojáků v Íránu (23.1. 2020)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ade; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media