natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Americká armáda potvrdila havárii letadla ve východním Afghánistánu

  28. ledna 2020  15:22

  Afghánistán. Ilustrační snímek. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Americká armáda potvrdila havárii letadla ve východním Afghánistánu

  Americká armáda v pondělí potvrdila pád vojenského letadla E-11A v afghánské provincii Ghazni, kterou z velké části ovládá Tálibán. Navzdory tvrzení povstalců z hnutí Tálibán, že letadlo sestřelili oni, uvedla americká armáda, že „neexistují žádné náznaky, že by pád letadla způsobila nepřátelská palba“. Ke nehodě došlo asi 10 kilometrů od americké vojenské základny.

  Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžahid řekl, že při nehodě bylo zabito „mnoho“ členů amerických služeb včetně vysoce postavených důstojníků. To popřel vedoucí představitel americké armády. Mudžahid dodal, že letadlo bylo na zpravodajské misi. Neřekl ovšem, jakým způsobem letadlo sestřelili.

  Kam dál?
  USA rotují vojáky v Afghánistánu během probíhajících vyjednávání o stažení (23.1. 2020)

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  Ukrajina začala využívat akviziční systém NATO

  Ukrajina se připojila k alianční akviziční agentuře NSPA (NATO Support and Procurement Agency) a vloni uskutečnila svůj první nákup prostřednictvím tohoto systému. Podle ministra obrany Andrije Zagorodnyuka to Ukrajině otevřelo možnost nakupovat legální zbraně a další věci související s obranou přímo od dodavatelů NATO. Ukrajina uskutečnila první nákup v prosinci loňského roku. Země původně vstoupila do NSPA v roce 2015, ale nedokončila proces využívání služeb.

  Ministr Zagorodnyuk uvedl, že předchozí přímé zadávání veřejných zakázek prostřednictvím NSPA bylo blokováno hlavně kvůli zájmům holdingu UkrOboronProm, který fungoval jako zprostředkovatel většiny nákupů v rámci obrany. Ukrajina nakonec zaplatila dvojnásobně vyšší cenu v důsledku využívání těchto zprostředkovatelů.

  Kam dál?
  Ukrajina je připravena pomoci NATO v Iráku (15.1. 2020)

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  NATO chce přeřadit personál z koaličního boje s ISIS na misi v Iráku

  Členské státy NATO chtějí zvýšit počet výcvikových a vojenských instruktorů na misi Aliance v Iráku. Jedná se o reakci na výzvu prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, který požadoval, aby byly členské státy Aliance aktivnější na Středním východě.

  Na základě návrhu, který získal podporu členů Aliance, by NATO přeřadilo instruktory na svou misi z koalice vedené Spojenými státy americkými proti organizaci Islámský stát. Tato koalice je v současné době mimo struktury NATO. Návrh by mohl být schválen ministry obrany NATO během schůzek, které se mají konat příští měsíc.

  Kam dál?
  Írán zaútočil na americké síly v Iráku v rámci odvety za zabití velitele (8.1. 2020)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Chorvatsko potvrdilo smrt pilota během havárie vojenského vrtulníku

  Při nehodě chorvatského vojenského vrtulníku OH-58 D Kiowa, který se zřítil do Jaderského moře, zahynul pilot, potvrdilo tamní ministerstvo obrany. Nyní probíhá pátrání po druhém členovi posádky.

  K havárii došlo mezi ostrovem Zlarin a pobřežním městem Zablanče nedaleko Šibeniku. Vrtulník havaroval z dosud neurčených důvodů, uvedl ministr obrany Damir Krstičević.

  Zdroj: Balkan Insight (Chorvatsko)

  ---

  Republikáni navrhují zákaz sdílení informací se zeměmi, které používají Huawei

  Republikánští členové kongresu představili návrh zákona, který by zamezil sdílení zpravodajských informací Spojených států amerických se zeměmi, které umožňují firmě Huawei účastnit se budování jejich bezdrátové sítě nové generace.

  Zákon by potenciálně oslabil zvláštní vztah mezi USA a Velkou Británií, u níž se očekává, že firmě Huawei poskytne přístup do své vznikající 5G sítě. „Myslím, že pokud se rozhodnou, že bude mít firma Huawei přístup k jejich 5G sítím, pak musíme přehodnotit, zda mohou i nadále patřit k našich nejbližším zpravodajským spojencům,“ uvedla republikánka Liz Cheney.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ade;

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media