Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Americká armáda buduje v Africe základnu pro drony

30. září 2016  23:03
Čínský bezpilotní stroj Yi Long UAV a americký MQ-9 Reaper | foto: US DoD, www.youtube.comnatoaktual.cz

Americká armáda buduje v Africe základnu pro drony

Američané staví na okraji města Agadez v Nigeru základnu pro své bezpilotní letouny. Tento dlouho plánovaný projekt, jenž je považován za nejdůležitější americkou vojenskou výstavbu v Africe, má Spojené státy vyjít zhruba na 100 milionů dolarů.

Podle expertů je stavba této základny známkou toho, že USA kladou stále větší důraz na protiteroristické operace na severu a na západě afrického kontinentu. Niger se stal klíčovým centrem pro americké vojenské operace, neboť je jedinou zemí v regionu, která Spojeným státům dovolí používat drony MQ-9 Reapers. Ty jsou novější, větší a potenciálně i smrtelnější než modely Predator.

Mnoho let USA operovaly z letecké základny v nigerském hlavním městě Niamey. Podle dokumentů souhlasil Niger s umístěním dronů na základně v hlavním městě pod podmínkou, že operace budou postupem času přesunuty na vzdálenější základnu ve městě Agadez.

Kam dál?
Drony amerického letectva mají více nehod než dřív (20.1. 2016)
USA chtějí v severní Africe využít proti IS drony (13.7. 2015)

Zdroj: The Intercept (USA)

---

Indie zaútočila na kašmírské hranici, Pákistán zuří

Indie zahájila vojenské akce proti teroristům uvnitř Pákistánem kontrolované oblasti Kašmíru. Indické pozemní jednotky překročily hranice a dostaly se několik metrů na území pákistánského Kašmíru, aby zničily šest až osm míst poblíž hranic, jež ozbrojenci využívají k pronikání do Indie, uvedli indičtí představitelé.

„Indická armáda zahájila palbu v pěti sektorech po celé kontrolní linii,“ řekl pákistánský ministr obrany Khawaja Asif. „Pokud se Indie znovu pokusí o něco podobného, rázně na to odpovíme. Indie se uchyluje k takovým akcím, jen aby potěšila svá média a veřejnost,“ dodal Asif.

Indie tuto akci provedla v reakci na nedávné přeshraniční útoky na Indií kontrolované území Kašmíru, ze kterých Nové Dillí viní Pákistán. Při jednom z takových útoků v polovině září zemřelo osmnáct indických vojáků, což je považováno za nejhorší útok na indické bezpečnostní složky za poslední dekádu.

Kam dál?

Indie potvrdila nákup 36 francouzských stíhaček Rafale (22.9. 2016)
Pákistánské vojenské vedení poprvé přiznalo přítomnost IS v zemi (2.9. 2016)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Švédsko navrhuje znovuzavedení branné povinnosti

V rámci posilování národní obrany uprostřed rostoucího napětí kolem Baltského moře navrhla švédská vláda znovuzavedení povinné vojenské služby. Na základě tohoto návrhu by nábor do armády měl začít ideálně v červenci příštího roku s tím, že výcvik nováčků by byl zahájen počátkem roku 2018. Jako první by se odvod měl týkat Švédů narozených v roce 1999 a 2000.

Tento návrh bude nyní rozeslán všem zainteresovaným stranám, aby se k němu vyjádřily. Koncem ledna 2017 se pak na základě odpovědí rozhodne, jaký bude další postup, uvedl švédský minstr obrany Peter Hultqvist.

Švédsko se snaží posílit svou armádu nejen kvůli agresivní rétorice Moskvy vůči svým západním sousedům, ale také kvůli neuspokojivé úrovni náborů. Odvody do švédské armády totiž od roku 2010, kdy Stockholm zrušil povinnou vojenskou službu, výrazně poklesly.

Kam dál?
Co by se stalo, kdyby Švédsko vstoupilo do NATO? (2.9. 2016)
Švédsko zrušilo povinnou vojenskou službu (2.7. 2010)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Jednotky NATO cvičily na Slovensku protivzdušnou obranu

Do výcvikového prostoru Lešť na středním Slovensku přijelo přes tisíc vojáků z osmi členských států Severoatlantické aliance, aby bránilo vzdušný prostor fiktivní země Karpathie. Cvičení Tobruk Legacy neboli Tobrucký odkaz mělo ukázat, jak jsou na tom jednotlivé země s protivzdušnou obranou. Česká armáda vyslala na Slovensko 170 svých vojáků.

„Všechna technika z České republiky sem přijela po vlastní ose, to znamená, že se tu ukázalo, že naše jednotky jsou schopné se přesunovat na velmi vysoké vzdálenosti, protože ten přesun byl kolem 650 kilometrů a proběhl velmi klidně, velmi hladce,“ uvedl náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Zdroj: Český rozhlas (ČR)

---

Berlín vyšle až 650 vojáků do alianční operace ve Středomoří

Německo má v plánu vyslat až 650 vojáků do nové protiteroristické mise Sea Guardian (Mořský strážce) Severoatlantické aliance ve Středozemním moři. S návrhem vlády již vyjádřil souhlas i Spolkový sněm, 441 poslanců bylo pro, 117 proti a jeden poslanec se zdržel hlasování. Proti návrhu se postavila například postkomunistická levice a částečně i Zelení.

Tato mise, jež nahradí dlouhodobou alianční misi Active Endeavour (Aktivní úsilí), by měla mimo jiné zamezovat aktivitám organizace Islámský stát (IS), včetně pašování lidí a zbraní. Na jejím zřízení se dohodly členské země NATO na červencovém summitu v Polsku. Německo do ní poskytne jak lodě, tak letadla a celkové náklady se vyšplhají na 13,1 milionů euro. Bundeswehr bude moci v této misi působit až do konce roku 2017.

Kam dál?
Stoltenberg: Německo je ukázkovým členem Aliance (5.9. 2016)
Aliance kvůli uprchlíkům spustí námořní operaci ve Středomoří (9.7. 2016)

Zdroj: Denik.cz (ČR),Der Spiegel (Německo)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.