natoaktual.cz

Američané by měli v Afghánistánu setrvat, říká budoucí velitel tamní mise

1. února 2016  18:24
 

Afghánská metropole Kábul | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Američané by měli v Afghánistánu setrvat, říká budoucí velitel tamní mise

Americká přítomnost v Afghánistánu by neměla oslabovat, tvrdí kandidát na velitele amerických operací v Afghánistánu generál John Nicholson. Reagoval tak na otázku, zda si dovede představit, že by se závazek vůči Afghánistánu podobal desítky let trvajícímu nasazení amerických vojenských sil v Německu a v Jižní Koreji. Setrvání 5 500 amerických vojáků umožnil nový plán prezidenta Baracka Obamy, který chtěl původně do konce svého funkčního období všechny vojáky z Afghánistánu stáhnout.

V Afghánistánu je v tuto chvíli 9 800 amerických vojáků, kteří jsou rozdělení mezi výcvikovou a asistenční misi Severoatlantické aliance Resolute Support a samostatnou misi zaměřenou na provádění protiteroristických operací. V rámci této mise dostaly na počátku ledna americké jednotky povolení k přímým zásahům na organizaci Islámský stát v Afghánistánu, známou též jako IS-Khorasan (IS-K), jejíž vznik a stálá přítomnost al-Káidy v provincii Kandahár měly za následek rozšíření protiteroristické mise.

Kam dál?
Generál Dunford: Mise v Afghánistánu má podporu NATO (25.1. 2016)
Generál Campbell: V Afghánistánu bude asi zapotřebí více vojáků (30.12. 2015)
Americké speciální jednotky přebírají v Afghánistánu větší roli (15.12. 2015)

Zdroj: WTKR (USA)

---

Generál Pavel jednal v Tunisku o větší vojenské spolupráci

O větší vojenské spolupráci mezi Tuniskem a Severoatlantickou aliancí jednal předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel společně s tuniským ministrem obrany Farhatem Horchanim a s náčelníkem štábu tuniských ozbrojených sil generálem Ismailem Fathallim. Generál Pavel při své dvoudenní návštěvě Tuniska pochválil zemi za její snahu zvýšit interoperabilitu s NATO a za její účast v tzv. Středomořském dialogu, který funguje jako forma spolupráce mezi NATO a sedmi státy Středozemního moře již od roku 1994.

Tuniští představitelé vyjádřili obavy ze situace v Libyi a poukázali na dopady, které má nejen na Tunisko, ale na celý severoafrický region. Potvrdili tak zájem o další vojenskou spolupráci s NATO. Generál Pavel uvedl, že Aliance dostojí svému závazku a bude pokračovat ve spolupráci s Tuniskem na zvýšení jeho obranných schopností a v boji proti terorismu. „Díky státům jako Tunisko vybudovala Aliance širokou kooperativní bezpečnostní síť. Naše partnerství hrají důležitou roli v prosazování mezinárodního míru,“ prohlásil generál Pavel.

Kam dál?
Obama: USA budou bojovat proti IS v Libyi (29.1. 2016)
Bombový útok na policii v Libyi zabil nejméně 50 lidí (8.1. 2016)
IS využívá Libyi jako svůj opěrný bod v Africe (10.12. 2015)

Zdroj: NATO

---

NATO opět potvrzuje závazek vůči KFOR

Závazek Severoatlantické aliance zajistit bezpečné prostředí a svobodu pohybu pro všechny občany a komunity v Kosovu v rámci mandátu OSN potvrdil náměstek generálního tajemníka NATO pro operace Patrick Turner při dvoudenní oficiální návštěvě alianční mise Kosovo Force (KFOR). V Kosovu se Turner setkal s velitelem celé operace generálem Guglielmem Luigim Migliettem a s řadou vysokých kosovských představitelů a zástupců mezinárodního společenství. Na misi KFOR se v současnosti podílí 31 zemí včetně členů NATO a jeho partnerů. Dohromady poskytují okolo 5 000 vojáků.

Kam dál?
Alianční mise Kosovo Force
NATO: Armáda je „interní záležitostí“ Kosova (1.10. 2015)

Zdroj: NATO

---

Moskva je připravená jednat v rámci Rady NATO-Rusko

Moskva je připravena k obnovení dialogu v rámci Rady NATO-Rusko (NRC, NATO-Russia Council), uvedl ruský vyslanec při Severoatlantické alianci Alexandr Gruško. „Z naší strany jsme připraveni diskutovat o jakýchkoliv věcech, které se týkají bezpečnosti všech členů Rady NATO-Rusko,“ řekl Gruško v rozhovoru pro ruský deník.

„V současné době probíhá v sídle NATO aktivní debata na téma možného obnovení fungování NRC,“ poznamenal ruský vyslanec. „Jsou tam delegace, které o obnovení mají zájem a otevřeně hovoří o důležitosti udržování dialogu v rámci NRC. Jsou tam ale také ti, kteří by chtěli pohřbít Radu NATO-Rusko a spolu s ní i veškeré dohody a povinnosti, ke kterým se členové Aliance zavázali,“ prohlásil Gruško. „Já jsem však toho názoru, že většina zemí NATO si uvědomuje, že kvalita bezpečnosti v Evropě přímo závisí na stavu vztahů mezi Ruskem a Aliancí a tím pádem i na základech, které byly vybudovány,“ dodal ruský diplomat.

Kam dál?
Generál Pavel: Aliance chce intenzivnější komunikaci s Ruskem (25.1. 2016)
NATO zvažuje první formální jednání s Ruskem od roku 2014 (21.1. 2016)

Zdroj: RBTH (Rusko)

---

Rusko by mělo respektovat vzdušný prostor NATO, jinak ponese následky

Rusko by mělo přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zajistilo, že jeho letouny nebudou narušovat vzdušný prostor členských států Severoatlantické aliance. Vyzval ho k tomu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg poté, co toto narušení ohlásilo Turecko. Ruské vojenské letadlo údajně vstoupilo do jeho vzdušného prostoru i přes radarová varování. „Vyzývám Rusko k zodpovědnému jednání a plnému respektování vzdušného prostoru Aliance. Rusko musí přijmout veškerá nezbytná opatření, aby zaručilo, že tento čin se nebude opakovat,“ prohlásil Stoltenberg.

„Pokud Rusko bude i nadále narušovat turecký vzdušný prostor, ponese následky,“ varoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Obvinil Rusko z nezodpovědného jednání a z eskalace napětí v regionu. „Tyto nezodpovědné činy nejen poškozují vztahy mezi Aliancí a Ruskem, ale zhoršují i regionální a globální mír,“ zdůraznil prezident Erdogan. Obvinění však mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov odmítl a označil je za neopodstatněnou propagandu. Zároveň dodal, že nedošlo k jedinému narušení tureckého vzdušného prostoru ruskými letadly působící v Sýrii.

Kam dál?
Ruský letoun znovu narušil naše území, zlobí se Turecko (30.1. 2016)
Turecko sestřelilo ruský stíhací bombardér Su-24 (24.11. 2015)

Zdroj: Xinhua (Čína), The Jerusalem Post (Izrael)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek