natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Hledaná americká střela Hellfire se objevila na Kubě

    8. ledna 2016  16:10

    Washington. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Hledaná americká střela Hellfire se objevila na Kubě

    Američané v roce 2014 poslali neaktivní střelu Hellfire do Evropy na vojenské cvičení NATO ve Španělsku. Odtud byla poslána do Německa a po sérii zmatků se ocitla na palubě letu společnosti Air France směřujícím na Kubu. Již více než rok se ji Spojené státy snaží získat zpět, ale zatím marně. Současně se federální vyšetřovatelé snaží vysledovat, kudy byla střela na Kubu dopravena. Chtějí zjistit, jestli to, že skončila právě na Kubě, byl úmysl, nebo se jednalo o nedopatření. „Vzal si někdo úplatek za to, že střelu pošle jinam? Byla to operace zpravodajský služeb, nebo jen série chyb? To jsou otázky, na které se snažíme najít odpovědi,“ uvedl americký představitel.

    Hellfire patří mezi střely vzduch-země, velmi často odpalované z vrtulníků. Tyto střely byly zpočátku navrženy jako protitankové. Postupně však byly modernizovány a staly se důležitou součástí amerického protiteroristického arsenálu. V současnosti jsou často odpalovány z dronů při provádění smrtících útoků na cíle v zemích jako Jemen a Pákistán.

    Střela, která byla odeslána na Kubu, sice neobsahuje výbušniny, ale američtí představitelé se obávají, že by se o ní Havana mohla podělit například s Čínou, Severní Koreou nebo Ruskem. Nepředpokládá se, že by se Kubánci sami pokusili střelu rozebrat a vyvinout zbraně s podobnou technologií. Když Washington v červnu 2014 zjistil, že se střela nachází na Kubě, byl zrovna ve fázi tajných vyjednávání s Havanou o normalizaci vzájemných vztahů, které jsou napjaté od 50. letech 20. století.

    Kam dál?
    Kuba kritizuje sankce vůči Rusku a rozšiřování NATO do východní Evropy (17.7. 2015)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Ghání žádá USA o pomoc s dovybavením afghánských vzdušných sil

    Afghánský prezident Ašraf Ghání požádal Kongres Spojených států, aby Afghánistánu pomohl vybudovat efektivní vzdušné síly, neboť pro tamější bezpečnostní složky je letecká podpora velmi důležitá. Delegaci vedené americkým senátorem Bobem Corkerem řekl, že Afghánistán potřebuje americkou pomoc pro získání vrtulníků a jiných letounů. Afghánistán se nachází v přední linii čelící hrozbě teroristů, přičemž boj proti nim vyžaduje strategickou regionální a mezinárodní spolupráci, dodal Ghání.

    Důležitými mezinárodními partnery Afghánistánu jsou právě Spojené státy, ale například i Indie, od které již Kábul koncem minulého roku obdržel tři ze čtyř bojových vrtulníků Mi-25. Od USA Ghání očekává první dodávku letounů A-29 Super Tucano v průběhu tohoto měsíce.

    Kam dál?
    Vojenský vrtulník se zřítil během operace v Afghánistánu (7.1. 2016)
    Generál Campbell: V Afghánistánu bude asi zapotřebí více vojáků (30.12. 2015)
    Tálibán sílí, Afghánci nejsou schopni s povstalci bojovat (28.12. 2015)

    Zdoj: Khaama Press (Aghánistán)

    ---

    Jižní Korea obnovila vysílání propagandy přes hranice do KLDR

    Jižní Korea opět začala s vysíláním propagandy zaměřené proti Severní Koreji (Korejská lidově demokratická republika, KLDR) v reakci na její nedávný jaderný test. Vysílání začalo v den předpokládaných narozenin severokorejského lídra Kim Čong-una. Do reproduktorů u hranic s KLDR Jihokorejci pouští téměř vše: K-pop, předpověď počasí a úryvky ze zpráv včetně kritiky severokorejského režimu.

    Severní Korea je velmi citlivá na jakoukoliv kritiku svého vůdce, jihokorejské vysílání tak považuje za akt psychologické války. Tato taktika má původ v období korejské války mezi lety 1950 a 1953. Když Jižní Korea naposledy použila tento styl propagandy loni v srpnu, vedlo to k vojenské krizi mezi oběma státy.

    Kam dál?
    Stoltenberg odsoudil KLDR za testování jaderných zbraní (7.1. 2016)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    Bombový útok na policii v Libyi zabil nejméně 50 lidí

    Bomba v nákladním autě explodovala poté, co auto vjelo do policejního výcvikového centra v libyjském městě Zliten v době, kdy se tam nacházelo okolo čtyř set lidí. Útok nepřežilo nejméně padesát, uvedl starosta města. Většina mrtvých jsou policejní úředníci a účastníci výcviku.

    Země se v posledních letech stala baštou mnoha islámských militantních skupin. Jen v minulém roce se organizace Islámský stát (IS) přihlásila k veřejné popravě 21 křesťanů na pláži, k únosu 20 zdravotníků z nemocnice Sirte a k několika dalším bombovým útokům.

    „Tyto incidenty znovu zdůrazňují, že je nutné, aby noví libyjští lídři konečně vytvořili vládu národní shody. Jen tak bude možné čelit kritickým humanitárním, ekonomickým a bezpečnostním výzvám v zemi,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí.

    Kam dál?
    Vyslanec OSN v Libyi podporuje vyslání německé výcvikové mise do země (5.1. 2016)
    Rezoluce OSN umožní nálety proti islamistům v Libyi (23.12. 2015)
    IS využívá Libyi jako svůj opěrný bod v Africe (10.12. 2015)

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Členství v NATO nebudou britští labouristé zpochybňovat

    Členství Velké Británie v Severoatlantické alianci se při nadcházející revizi britské obranné politiky diskutovat nebude, oznámila Labouristická strana. Reagovala tak na prohlášení bývalého starosty Londýna Kena Livingstona, který uvedl, že nezáleží na tom, zdali bude Velká Británie členem NATO, či nikoliv. „Studená válka je již za námi, takže z mého pohledu je úplně jedno, jestli bude Velká Británie členem NATO, nebo ne,“ konstatoval Livingstone. „Pokud zůstaneme v NATO, jaká bude naše role? Provádět invaze do více zemí na Blízkém východě? Toho zastáncem tedy nejsem,“ dodal Livingstone.

    Podobné názory měl i současný lídr britské Labour Jeremy Corbyn, když se ucházel o předsednictví ve straně. Několikrát vyjádřil kritiku vůči NATO a přednesl svůj názor, že nepodporuje expanzi Aliance na východ. O tom, že by chtěl, aby Británie z NATO vystoupila, však brzy hovořit přestal. „Diskuse kolem revize obranné politiky sice ještě neskončily, ale nebudeme se zaměřovat na naše členství v NATO,“ uvedl mluvčí Labouristické strany.

    Kam dál?
    Corbyn odchod z NATO nepodporuje, tvrdí britský stínový ministr financí (18.9. 2015)
    Favorit na vůdce labouristů se staví proti britskému Tridentu i členství Británie v NATO (3.9. 2015)

    Zdroj: The Independent (Velká Británie)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media