natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Alianční radar nemá pomoct Izraeli, ubezpečuje NATO Ankaru

  16. ledna 2014  16:07

  Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. | foto: NATO Photos

  Alianční radar nemá pomoct Izraeli, ubezpečuje NATO Ankaru

  Turecko přijalo záruky od Severoatlantické aliance, že alianční radar - umístěný v Turecku jako součást aliančního protiraketového deštníku v roce 2011 - neslouží jako podpůrná součást pro útok Izraele na Írán, uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow. Podle uniklé diplomatické zprávy USA z roku 2010 se vláda premiéra Racepa Erdogana obávala účelu aliančního radaru v Turecku. Kromě záruk ze strany NATO byla Ankara také uklidněna protiraketovým systémem Patriot, který byl před rokem umístěn na jihu země v souvislosti s válkou v Sýrii.

  V Turecku panovalo podle Vershbowa veliké zmatení ohledně účelu aliančního radaru, včetně jeho shodné podoby s americkým radarem v Izraeli, který má chránit zemi před raketovým útokem z Íránu. „Myslím si, že tato záležitost už je vyřešena. Ačkoliv to může být problém pro část turecké společnosti, turecká vláda je v současnosti protiraketové obraně nakloněna,“ uzavřel téma na konferenci v Tel Avivu Vershbow.

  Kam dál?
  Německé rakety Patriot zůstanou v Turecku další rok (9.1. 2014)
  Turecko možná zruší objednávku čínského systému vzdušné obrany (11.12. 2013)

  Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

  ---

  Ruský velvyslanec: SCO nenahradí NATO v Afghánistánu

  Ani Šanghajská organizace spolupráce (SCO), ani Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO) nemají v plánu nahradit Severoatlantickou alianci v roli zajištění bezpečnosti v Afghánistánu poté, co se ze země jednotky NATO stáhnou, uvedl ruský velvyslanec při SCO Kirill Barsky. Klíčovým zájmem SCO je především efektivní spolupráce členských zemí a boj s pašováním drog a terorismem ve Střední Asii, nikoliv nahrazení NATO v Afghánistánu.
   
  Členy SCO založené v roce 2001 jsou Rusko, Čína, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Indie, Pákistán, Írán, Afghánistán a Uzbekistán pak drží statut pozorovatelské země. Právě stažení aliančních jednotek z Afghánistánu bude mít podle Ruska významný vliv na bezpečnost v regionu Střední Asie, což bude představovat i přímou hrozbu pro Rusko, uvedl před půl rokem ruský prezident Vladimir Putin.

  Kam dál?
  Pákistán: Úplné stažení USA z Afghánistánu není žádoucí (6.1. 2014)
  Afghánistán se dohodl na bezpečnostním paktu s Íránem (9.12. 2013)

  Zdroj: ZeeNews (Indie)

  ---

  Polsko urychluje stahování z Afghánistánu

  Zatímco se původně předpokládalo, že do konce roku 2014 zůstane v Afghánistánu kontingent čítající tisíc vojáků, rozhodlo se Polsko proces stahování svých jednotek urychlit a již od května jich v zemi nebude víc jak 500, prohlásil na tiskové konferenci polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. Stejně tak se do konce května z Afghánistánu stáhne veškeré těžké vybavení, které Polsko v zemi má. V současnosti bylo ze země staženo již 40 procent veškerého polského vojenského materiálu. I tak se však bude zbytek polských jednotek až do konce roku podílet na výcviku afghánských bezpečnostních složek.

  Siemoniak na tiskové konferenci hovořil také o prioritách polské armády pro letošní rok, mezi které kromě stažení z Afghánistánu zařadil i modernizaci vojenského vybavení. Polské ministerstvo obrany tak například vypíše tendr na dodávku 70 multifunkčních helikoptér či začne jednání s možnými dodavateli ponorek pro polské námořnictvo. Vedle toho pokračují i rozhovory s USA ohledně možného umístění mobilního protiraketového systému, který by měl nahradit instalaci 10 amerických raket dlouhého dosahu, z níž sešlo v roce 2009.

  Kam dál?
  Polsko stáhlo z Afghánistánu již polovinu svého vybavení (8.1. 2014)
  Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků (27.11. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Z Afghánistánu se může stát narko-stát, varují v USA

  Rozšiřující se pěstování opia v zemi ohrožuje veškerý pokrok, jehož zahraniční jednotky v Afghánistánu za 12 let svého působení dosáhly, varuje zpráva generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu s tím, že se z Afghánistánu může stát narko-stát. V analýze určené americkému senátu John Sopko upozorňuje, že pěstování opia v Afghánistánu posiluje korupci v zemi a poskytuje podporu ozbrojeným skupinám. Aktuální výzkum OSN prokázal nárůst pěstování opia v Afghánistánu za letošní rok o 36 procent, kdy osázená plocha, 209 tisíc hektarů, je větší, než v roce 2007, kdy se doposud v Afghánistánu vypěstovalo nejvíce opia. Afghánistán je tak, i přes miliony dolarů investovaných do boje s pěstováním opia, zodpovědný za 90 procent světové produkce heroinu. 

  Zpráva také se zklamáním shledává, že se USA nepodařilo udělat z boje proti obchodu s narkotiky nejvyšší prioritu rekonstrukce Afghánistánu, kvůli čemuž by stažení vojenských jednotek i civilních organizací mohlo znamenat, že se z Afghánistánu stane narko-stát. „Ani americká, ani afghánská vláda nemají jasnou strategii, jak bojovat s obchodem s drogami dnes. A už vůbec pak po roce 2014,“ shrnul negativní výhled pro Afghánistán Sopko.

  Kam dál?
  Pěstování opia v Afghánistánu dosáhlo historického maxima (13.11. 2013)
  Stahování jednotek NATO z Afghánistánu zvyšuje pašování heroinu (11.10. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Litva povede v roce 2014 logistickou jednotku NATO

  Velení logistiky litevské armády bude letos v čele alianční logistické jednotky pro kontrolu pohybu, jejímž úkolem je organizovat případné nasazení mezinárodních jednotek v oblasti vojenské operace, informovalo litevské ministerstvo obrany. Litva má za rok svého velení v plánu uspořádat konferenci, jíž by se měly zúčastnit všechny participující země v logistické jednotce NATO, a vojenská cvičení na svých leteckých základnách. „Takováto mnohonárodnostní jednotka umožňuje zemím NATO, především pak těm s omezeným obranným rozpočtem, ušetřit na výdajích na výcvik svých logistických jednotek a přitom stále zachovat jejich operační schopnosti,“ okomentoval výhody alianční logistické jednotky Sigitas Mundris z litevské armády.

  Podle Mundrisova vysvětlení zajišťuje jednotka plynulý pohyb aliančních sil, plánuje přepravu jednotek a materiálního vybavení, zprostředkovává procedury na hranicích a kontroluje vzdušnou i pozemní dopravu vojáků. Alianční logistická jednotka operuje od roku 2010 s rotačním velením, v němž se členské země střídají po jednom roce.

  Kam dál?
  Litva se letos bude podílet na Silách rychlé reakce NATO (6.1. 2013)
  Litva a Nizozemí souhlasí s německým plánem spolupráce v rámci NATO (25.10. 2013)

  Zdroj: The Lithuanian Tribune (Litva)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media