Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Alianční battlegroups v Pobaltí jsou akceschopné

1. září 2017  15:11
Kanadské letouny CF-188 v Pobaltí | foto: HQ AIRCOM

Alianční battlegroups v Pobaltí jsou akceschopné

Po certifikačním cvičení skupiny vedené Kanadou jsou nyní všechny čtyři mezinárodní bojové skupiny (battlegroup) Severoatlantické aliance v Pobaltí a Polsku plně akceschopné. Kanadské uskupení se nachází v Lotyšsku a je složeno z jednotek z Albánie, Itálie, Polska, Slovinska a Španělska, uvedlo NATO. Přítomnost mezinárodních praporů Aliance v Lotyšsku, Litvě, Estonsku a Polsku zdůrazňuje Rusku filosofii organizace, kdy útok na jednoho člena je brán jako útok na všechny členy NATO.

Dohromady slouží v praporech 4 500 vojáků, počet jednotek rychlé reakce NATO se pak ztrojnásobil na 40 000 vojáků a bylo zřízeno osm malých velitelství pro výcvik a posily, dodalo NATO.

Kam dál?
NATO na cvičení Zapad pošle tři pozorovatele, chtělo by víc (31.8. 2017)

Zdroj: United Press International (USA)

---

Hutchinson: USA a spojenci musí posílit své aktivity proti terorismu a Severní Koreji

V boji proti terorismu a dalším hrozbám, jakou je například Severní Korea, musí Spojené státy a jejich blízcí spojenci posílit své aktivity, prohlásila velvyslankyně USA při Severoatlantické alianci Kay Bailey Hutchinson.

„Víme, že Aliance dnes prochází jedněmi z největších zkoušek,“ připomněla bývalá senátorka za Texas. Členové NATO přijali opatření pro boj se známými hrozbami a shodli se na „nutnosti věnovat více úsilí boji proti terorismu,“ dodala Hutchinson.

Kam dál?
Nová velvyslankyně USA při NATO ujistila spojence o amerických závazcích (30.8. 2017)

Zdroj: CNBC (USA)

---

USA podmiňují slíbenou vojenskou pomoc Pákistánu novými požadavky

Již přislíbenou vojenskou pomoc Pákistánu v hodnotě 255 milionů dolarů nyní administrativa prezidenta Donalda Trumpa podmiňuje novými požadavky, které by podle ministerstva zahraničí měly umožnit prověření úrovně spolupráce s Islámábádem před přijetím nových závazků. Fond pro zahraniční vojenské financování (FMF) poskytuje granty a půjčky státům k nákupu amerických zbraní a obranného vybavení a k získání obranných služeb a vojenského výcviku v USA.

„V souladu s naší novou strategií pro jižní Asii nám toto rozhodnutí poskytuje pružnost v pokračujícím vyhodnocování úrovně naší spolupráce s Pákistánem,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj: Dawn (USA)

--

Švédsko a Dánsko budou bojovat proti kybernetickým hrozbám z Ruska

Švédsko a Dánsko posílí vojenskou spolupráci za účelem boje proti rostoucí vojenské přítomnosti Ruska, kybernetických útoků a falešných zpráv, uvedli ministři obrany obou zemí. Dezinformace z Ruska činí naše státy „méně bezpečné“ uvedli ve společném prohlášení „Ruské falešné zprávy: Nebezpečí pro naše země“ ministři Peter Hultqvist a Claus Hjort Frederiksen. Státy zintenzivní spolupráci v oblasti hybridního způsobu boje, neupřesnily ovšem podrobnosti.

Kam dál?
Švédsko chce posilovat své schopnosti, nikoli vstup do NATO, říká ministr (8.8. 2017)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Bundeswehr zachránil 158 uprchlíků

Loď německého Bundeswehru zachránila ve Středozemním moři 158 uprchlíků. Uprchlíky plně obsazený nafukovací člun se nacházel zhruba 100 km od libyjského hlavního města Tripolis, 200 km od italských břehů a 250 km od Malty. Za spolupráce organizace Open Arms pomohla německá fregata „Mecklenburg-Vorpommern“ libyjským uprchlíkům, mezi nimi mnoha dětem, v rámci mise Sophia. Celkem německé námořnictvo zachránilo již více než 20 000 uprchlíků.

Zdroj: Zeit (Německo)

voj;

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.