Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Afghánští zpravodajci varovali Američany před útokem v Bagrámu

25. listopadu 2016  15:49
Afghánský Bagrám | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Afghánští zpravodajci varovali Američany před útokem v Bagrámu

Nejméně dvakrát varovaly afghánské zpravodajské služby Američany před útokem na americkou leteckou základnu v Bagrámu a žádaly o lepší sdílení informací. Podle zdrojů z okruhů afghánské vlády a bezpečnostních složek byli Američané upozorněni na možnost sebevražedného útoku, který by mohl být proveden jedním z místních zaměstnanců základny. Stalo se tak na základě rutinního preventivního vyšetřování afghánskými bezpečnostními složkami, které pátraly právě po potenciálních podezřelých zaměstnancích základny.

Afghánské úřady po útoku zjistily, že atentátník Qari Naib – který byl zaměstnaný pod falešným jménem Qari Enayat – byl dříve ozbrojencem v řadách Tálibánu. V roce 2012 se dobrovolně přihlásil do vládního reintegračního programu a prošel 9měsíčním kurzem na základně v Bagrámu, kde mu – stejně jako většině dalších studentů – byla následně nabídnuta práce.

Afghánská policie po útoku očekává, že z celkem asi 3 000 afghánských zaměstnanců na základně bude bezprostřední návrat do práce umožněn zatím jen asi 200 z nich. Američané nyní podle Afghánců konečně začali spolupracovat o něco více.

Kam dál?
Základna USA v Afghánistánu se stala terčem útoku (14.11. 2016)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán), Reuters (USA)

---

Ottawa chce nahradit staré F-18 novými Super Hornety

Kanada zvažuje nákup 18 nových bojových letounů typu F/A-18 Super Hornet od Boeingu. Ty by měly nahradit část stárnoucí flotily kanadských CF-18 do té doby, než se Kanadské královské letectvo rozhodne pro dlouhodobé řešení. Vrásky tímto rozhodnutím přidělalo americké firmě Lockheed Martin, jelikož o nákupu jejích F-35 Kanada také delší dobu uvažuje. „Současná kanadská flotila je více než 30 let stará a z původních 138 letounů nyní čítá pouze 77. To značně omezuje schopnosti našeho letectva,“ uvedla ve svém prohlášení kanadská vláda.

„Rozhodli jsme se pro nejmenší počet letadel, který nám pomůže překonat toto omezení. Současně zahajujeme výběrové řízení, ve kterém si na výběr správného letadla necháme dostatek času,“ nechal se slyšet kanadský ministr obrany Harjit Sajjan.

Kam dál?
Bulharsko nakoupí od Ruska motory do Mig-29 (14.12. 2015)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Moskva ukázala robo-tank, který má chránit ruské odpalovače raket

Ruská armáda předvedla svoji nejnovější zbraň: dálkově ovládaný robo-tank Platforma-M. Ten má podle oficiálních informací chránit odpalovací zařízení pro ruské rakety Iskander a střely země-vzduch, které se nachází v exklávě Kaliningrad. K tomu mu má pomoci čtveřice raket a Kalašnikov 7,62 mm.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že robot dokáže díky optickým a radarovým systémům operovat v automatickém i poloautomatickém nastavení. Platforma-M je navíc konstruována tak, aby mohla operovat za všech přírodních podmínek.

Kam dál?
Rusko umístilo nové rakety v Kaliningradu (22.11. 2016)
Nasazení ruských raket v Kaliningradu zvyšuje tlak na NATO (10.10. 2016)

Zdroj: Daily Mail(Velká Británie)

---

Ankara slibuje odplatu Sýrii za útok na turecké jednotky

Útok ze strany syrského režimu, při kterém zemřeli turečtí vojáci, nezůstane bez odpovědi, prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. Podle Ankary byli tři turečtí vojáci zabiti při syrském náletu na severu Sýrie poblíž města Al Bab.

„Je jasné, že existují lidé, kteří nejsou spokojeni se zapojením Turecka do boje proti organizaci Islámský stát, ale jak tento, tak jakýkoliv jiný útok na turecké jednotky bude oplacen,“ řekl Yildirim novinářům. Zároveň potvrdil tvrzení náčelníka generálního štábu Hulusi Akara, že útok byl proveden syrským režimem.

I přesto však není oficiálně potvrzené, že útok provedly syrské vládní jednotky. Syrské arabské povstalecké jednotky bojující s Turky uvedly, že neobdržely oficiální oznámení, že by syrská vláda zahájila nálet.

Kam dál?
Omezíme nálety na Aleppo, tvrdí syrská armáda (6.10. 2016)

Zdroj: Hürriyet Daily (Turecko), The New York Times (USA)

---

Šéf NATO k EU: Vydávejte více financí na obranu, abyste si zajistily Trumpovu podporu

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg apeloval na evropské státy, aby následovaly britského příkladu a vydávaly na svou obranu alespoň 2 % HDP. Je mnohem pravděpodobnější, že Donald Trump dodrží americké závazky vůči NATO, pokud bude více evropských zemí následovat Velkou Británii a zvýší své výdaje na obranu, uvedl Stoltenberg po rozhovoru s britskou premiérkou Theresou May. Británie je jedním z evropských členů NATO, který splňuje alianční požadavek vydávat na obranu 2 % HDP. Dalšími evropskými zeměmi splňujícími tuto podmínku jsou pak Polsko, Estonsko a Řecko.

Během rozhovoru s Theresou May Stoltenberg ocenil Brity za dosažení oněch 2 %. „Jdete ostatním členům příkladem. Je dobré vidět, že ostatní spojenci vás nyní následují a začínají zvyšovat své výdaje na obranu,“ řekl generální tajemník NATO britské premiérce. „Mají před sebou sice ještě dlouhou cestu, ale začínají se pohybovat ve správném směru. Vyšší obranné výdaje v Evropě jsou důležité pro transatlantické vazby a pro spravedlivé rozdělení finanční zátěže mezi Evropou a Spojenými státy,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
Kancléřka Merkel: Německo musí zvýšit výdaje na obranu (24.11. 2016)
Trump dodrží závazky vůči NATO, slíbil Obama (15.11. 2016)
Výdaje na obranu v NATO mírně rostou. Česko je sedmé od konce (4.7. 2016)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kko; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.