natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO

  14. prosince 2006  14:40

  Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO
  Afghánský prezident Hamíd Karzáí varoval, že neúspěch při dosahování míru v Afghánistánu ovlivní celý region a ostře kritizoval Pákistán za jeho počínání v oblasti. „Afghánistán musí být mírumilovnou zemí, jinak celý region shoří v pekle a my s ním,“ řekl prezident. Hamíd Karzái obvinil elementy pákistánské vlády, že stále podporují islámské militanty, tak jako v minulosti. „Pákistán podporoval Taliban a my se domníváme, že pokud tu stále Taliban existuje, je podporován z Pákistánu,“ řekl prezident. Pákistán tvrdí, že podporu zastavil, přesto se ale množí důkazy, že povstalci jsou trénováni v Pákistánu podél afghánských hranic.

  Hamíd Karzáí také kritizoval NATO za to, že vojáci v důsledku množících se sebevražedných útoků často střílí na civilisty, protože se obávají možných útoků. Afghánský prezident svolal setkání důležitých představitelů regionu a Aliance, tzv. Policy Action Group, aby společně projednali a pokusili se vyřešit některé problémy týkající se bezpečnostní situace.

  Čtěte také:
  Vlna atentátů v Afghánistánu

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  EU sníží počet svých vojáků v Bosně
  Ministři zahraničí zemí EU souhlasili, že na začátku příštího roku zredukují počet svých vojáků v Bosně o více jak polovinu. Finální rozhodnutí však bude záležet na bezpečnostní situaci v regionu. EU má dnes v Bosně 6 000 vojáků, příští rok by to mělo být jen 2 500. Postupně by se měly stáhnout veškeré mírové jednotky ze země a nahradila by je civilní mise EU. Kompletní stažení jednotek EUFOR je však možné až kolem roku 2008.

  EU hovoří o stahování svých jednotek z Bosny opatrně kvůli očekávanému doporučení OSN o budoucím finální statutu Kosova. Nepokoje v jugoslávské provincii by mohly zhoršit situaci i v Bosně.

  Zlepšující se situaci v Bosně podtrhly úspěšné říjnové volby a EU věří, že Bosna a Hercegovina se brzy připojí k dalším balkánským státům usilujícím o vstup do Unie.

  Zdroj: Serbianna (USA)

  ---

  NATO přijímá tři nové členy do PfP
  Po dlouhém čekání se dnes tři státy bývalé Jugoslávie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora a Srbsko, stávají členy programu Severoatlantické aliance Partnerství pro mír. Rozhodnutí o začlenění těchto tří státu do programu padlo na summitu NATO v Rize v listopadu.

  Proces začleňování států bývalé Jugoslávie do NATO se tak dostal výrazně napřed před procesem začleňování do EU, neboť Unie přístupové rozhovory se Srbskem zmrazila kvůli špatné spolupráci při hledání válečných zločinců.

  Zmíněné státy dnes podepisují v Bruselu smlouvu o přistoupení k Partnerství, což je chápáno jako předstupeň členství a zaměřuje se především na reformy v oblasti obrany a vojenství.

  Čtěte také:
  Tři balkánské státy do PfP již za týden
  Srbsko přijato do partnerství pro mír

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko odsoudilo americkou NMD v Evropě
  Náčelník ruského generálního štábu generál Jurij Balujevskyj ostře kritizoval plány USA postavit v Evropě část svého národního protiraketového deštníku. Generál odmítá odůvodnění, že deštník má sloužit proti hrozbám ze států jako Severní Korea nebo Írán. Podle něj tyto státy v dohledné budoucnosti nebudou disponovat technologií dlouhého doletu. „Rozmístění protiraket v Evropě, blízko hranic s Ruskem, je nepřátelský akt. Dosah protiraket obsáhne i část území Ruska a ohrozí tím naši bezpečnost,“ řekl generál Balujevskyj.

  Washington jedná o rozmístění raketové základny s Polskem a Českem. Podle generála Balujevského mohou být do sil umístěny i balistické rakety, což se Moskvě nelíbí. Rusko vyhrožuje, že na takovýto krok bude reagovat svými protiopatřeními a že to odstartuje nové kolo zbrojení. Nicméně Moskva je stále připravena spolupracovat s NATO ve vývoji ochrany proti raketám krátkého doletu.

  Čtěte také naši speciální přílohu:
  Vše o protiraketové obraně

  Zdroj: Mosnews (Rusko)

  ---

  Juščenko: Na referendum o NATO je příliš brzy
  Ukrajinský prezident Viktor Juščenko si myslí, že na referendum o vstupu do NATO je příliš brzy. Cílem Ukrajiny je plnohodnotné členství v EU a NATO, řekl prezident na setkání se svým estonským protějškem v Talinu. Podle prezidenta má on i premiér Janukovič společné názory na strategický kurz Ukrajiny, rozdíly panují jen v taktických otázkách.

  Čtěte také:
  Integrace Ukrajiny do NATO je nezvratná
  Jen 20% Ukrajinců je pro vstup do Aliance
  Ukrajina: Referendum o NATO až v roce 2008

  Zdroj: Rynok (Ukrajina)

  ---

  NATO v Afghánistánu našlo sklady zbraní
  V Afghánistánu našly jednotky Mezinárodních stabilizačních a asistenčních sil (ISAF) značné množství zbraní a munice. Na sklady upozornili i místní Afghánci. NATO oznámilo, že v posledních dnech našlo velké množství zbraní a munice v oblasti Sabari v provincii Khost a v provincii Nuristan.

  Zbraně byly také dobrovolně předány afghánskými civilisty v provincii Langham. Zásoby zbraní obsahovaly rakety, miny, raketomety a minomety, RPG, náboje a protitankové miny. Veškerá nalezená munice byla zničena vojáky ISAF.

  Zdroj: Defense News (USA)

  jak natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media