Afghánské síly převzaly zodpovědnost za bezpečnost v zemi
Afghánské bezpečnostní síly převzaly zodpovědnost za bezpečnost v celé zemi, slavnostně prohlásil na ceremonii na Univerzitě národní obrany v Kábulu prezident Afghánistánu Hamíd Karzáí. Převzetí zodpovědnosti je významným milníkem v dvanáctileté historii konfliktu v Afghánistánu a znamená změnu působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu. Ty budou od nynějška plnit pouze podpůrnou roli. K jejich téměř kompletnímu stažení by mělo dojít v příštích 18 měsících.
„Toto je historický okamžik pro naši zem. Od středy budou všechny bezpečnostní operace vedeny pod taktovkou afghánských bezpečnostních sil,“ uvedl Karzáí. Výcvik bezpečnostních sil Afghánistánu zaznamenal za poslední čtyři roky strmý nárůst, kdy se počet afghánských jednotek zvýšil ze 40 tisíc na současných 352 tisíc vojáků a policistů.
USA i ostatní spojenci přislíbili afghánským silám pomoc i po roce 2015. Ačkoliv zatím nebylo zveřejněno, kolik vojáků zahraničních jednotek bude v zemi ponecháno, odhaduje se, že by USA mohly v Afghánistánu nechat 9 tisíc a ostatní spojenci 6 tisíc vojáků i po roce 2014.
Kam dál?
Afghánské síly převezmou v červnu plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi (13.6. 2013)
Zdroj: The Hindu (Indie)
---
Rasmussen se zúčastnil ceremonie v Afghánistánu
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se v Afghánistánu zúčastnil slavnostní ceremonie, na níž byla představena poslední fáze převodu zodpovědnosti za bezpečnost v zemi do rukou afghánských bezpečnostních sil. Afghánské síly nyní převezmou zodpovědnost za bezpečnost v celé zemi, role mezinárodních sil se změní z bojové na podpůrnou.
Proces postupného předávání zodpovědnosti za různé provincie a oblasti v Afghánistánu do rukou afghánských sil začal v roce 2011. „Je to jenom díky vaší síle, že jsme mohli dosáhnout dnešního okamžiku,“ zaznělo z Rasmussenových úst vůči přítomným na Univerzitě národní obrany v Kábulu.
„Před deseti lety žádné afghánské národní bezpečnostní síly neexistovaly. (…) Dnes čítají na 350 tisíc vojáků a policistů,“ prohlásil Rasmussen, jenž na ceremonii také vyzdvihl oběť padlých a raněných členů afghánských i mezinárodních sil v Afghánistánu. Podle Rasmussena zůstane vztah mezi Afghánistánem a NATO silný i v nadcházejících letech.
Kam dál?
NATO odhalilo detaily afghánské mise i po roce 2014 (6.6. 2013)
Zdroj: NATO
---
NATO prý neplánuje bezletovou zónu v Sýrii
Spojené státy nepožadují po Severoatlantické alianci, aby podpořila ustavení bezletové zóny nad Sýrií. Dané téma navíc není v současnosti ani v agendě NATO, uvedl americký velvyslanec při NATO Ivo Daalder. „Otázka bezletové zóny v Sýrii není na pořadu jednání NATO. Jestli bude zítra, nebo někdy jindy, nevím. Pokud však vím, není na pořadu jednání žádného člena Aliance, včetně Spojených států,“ přiblížil Daalder.
Americký prezident Barack Obama minulý týden poté, co obdržel důkaz o použití chemických zbraní ze strany syrského režimu, prohlásil, že USA začnou vyzbrojovat syrské rebely. Ačkoliv se západní diplomaté nechali slyšet, že Spojené státy také zvažují uvalení částečné bezletové zóny nad Sýrií, Bílý dům tuto informaci dementoval s tím, že by to bylo daleko náročnější a nákladnější než v případě Libye v roce 2011. Podle prohlášení Bílého domu není bezletová zóna nad Sýrii národním zájmem USA.
Daalder upozornil, že hlavní zodpovědnost za řešení humanitární krize v Sýrii, pokud by vláda Bašára Asada padla, má OSN. Na požádání by však NATO mohlo s případným řešením vypomoct, například právě letecky.
Kam dál?
Bílý dům mlží ohledně podpory syrským rebelům (17.6. 2013)
NATO zapojení v Sýrii odmítá (6.6. 2013)
Zdroj: Yahoo News / Reuters (USA)
---
Americká armáda umožní ženám bojovat v elitních jednotkách
Členy amerických elitních bojových jednotek, jako jsou armádní Rangers či SEALs v námořní pěchotě, by se podle nového plánu Pentagonu mohly od roku 2015 stát i ženy. Detaily plánů zatím nebyly oficiálně zveřejněny, počítají však s otevřením tisíce nových pozic pro ženy v armádě, včetně těch bojových u speciálních sil. Požadavky na vstup budou pro všechny uchazeče stejné bez ohledu na pohlaví, a to jak po stránce fyzické, tak psychické. Ministr obrany USA Chuck Hagel nový návrh Pentagonu přezkoumal a vyzval příslušné orgány, aby se posunuly dál v jeho realizaci.
Změna v možnostech uplatnění žen v armádě přichází v době narůstajícího sexuálního násilí ve vojenských řadách. Podle náčelníka generálního štábu generála Martina Dempseye by sexuální násilí mohlo být spojeno právě se současným zákazem, jenž nedovoluje ženám sloužit na bojových pozicích, což ve výsledku způsobuje rozdílné postavení a chápání rolí mužů a žen v armádě a neúctu vůči ženám.
Kam dál?
USA umožní ženám účast v bojových jednotkách armády (25.1. 2013)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Rusko odmítá podmínky syrské opozice před mírovými rozhovory
Syrská opozice si, stejně jako režim Bašára Asada, nesmí klást před nastávající mírovou konferencí jakékoliv podmínky, nechal se slyšet ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na prohlášení syrské opozice, že se konference zúčastní, pouze pokud bude jasně stanoveno, kdy Asad odstoupí. Spojené státy se momentálně snaží s Ruskem dojednat na probíhající schůzce zemí G8 detaily mírové konference. Podle Lavrova se Rusku podařilo přimět Asada k účasti a vytvoření vyjednávacího týmu. I přes nátlak ze strany ostatních účastnických zemí summitu G8 Rusko ze své podpory syrskému režimu pravděpodobně neustoupí. Ruský ministr zahraničí upozornil, že odstoupení Asada nemůže být podmínkou syrské opozice před nastávající konferencí.
„Kategoricky odmítáme, že by se že konference měla stát veřejnou kapitulací vládní delegace s následným předáním moci v Sýrii do rukou opozice,“ uvedl Lavrov na webových stránkách ruského ministerstva zahraničí. Podle Ruska je odstranění Asada příliš nebezpečné ve chvíli, kdy neexistuje žádný přechodný plán pro situaci po jeho odchodu.
Kam dál?
Šéf NATO: Turecko by mělo usilovat o mírové protesty, Rusko komplikuje řešení v Sýrii (10.6. 2013)
Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)