natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánské síly dělají významné pokroky, chválí Rasmussen

  6. listopadu 2013  19:58

  Afghánští vojáci na hlídce (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

  Afghánské síly dělají významné pokroky, chválí Rasmussen

  Afghánské bezpečnostní síly udělaly významný pokrok a po roce 2014 budou schopné kontrolovat bezpečnostní situaci v zemi, prohlásil na tiskové konferenci generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. I přes rostoucí ztráty jsou podle Rasmussena v daleko lepším stavu v porovnání s minulými roky a budou schopny převzít plnou zodpovědnost za bezpečnost v zemi v plánovaném termínu. Afghánské ministerstvo vnitra však nedávno informovalo, že za posledních osm měsíců bylo zabito na dva tisíce členů afghánské policie. Podle afghánských zdrojů to za rok 2012 bylo "pouze" 1800.

  Mezinárodní společenství i tak věří, že afghánské bezpečnostní síly budou mít dostatek schopností na kontrolu bezpečnostní situace v celé zemi. Především pak, pokud budou i nadále dostávat stejnou pomoc, jaké se jim dostává v současnosti, uvedl Rasmussen.

  Kam dál?
  NATO a USA mají na připravenost Afghánistánu smíšené názory (4.11. 2013)
  Afghánské jednotce pyrotechniků schází zdroje a lidi (25.10. 2013)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  Nizozemsko volá po společném plánování v EU

  Ministryně obrany Nizozemska Jeanine Hennis-Plasschaert vyzvala na půdě Evropské unie k intenzivnější spolupráci v oblasti rozvoje vojenských schopností členů Unie, odvolávajíc se při tom na zprávu vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton. Ta doporučuje sdílení záměrů mezi členskými státy, především s ohledem na obranné plánování, akvizice, výcvik a logistickou podporu. Hennis-Plasschaert podtrhla význam nabývání vojenských schopností pomocí kooperativních projektů a tím i schopnost zachování si interoperability s evropskými partnery a USA.

  "Spolupráce prováděná v menších skupinách může být otevřená pro ostatní členské státy EU, nebo může následně probíhat na celounijní úrovni," zmínila Hennis Plasschaert a jako příklad uvedla námořní spolupráci Nizozemska s Belgií. Zvýšení spolupráce však nemá být předstupněm pro vznik unijní či alianční armády. "Členské státy budou muset i nadále poskytovat Evropě prostředky k nasazení," zakončila proslov nizozemská ministryně s tím, že evropské zapojení v konfliktech napomáhá nejen omezování terorismu, ale i zajišťování obchodních tras a nerostných zdrojů pro evropský průmysl, díky čemuž by Evropa neměla své vojenské aktivity omezovat.

  Kam dál?
  Litva: EU by měla aktualizovat svou bezpečnostní strategii (18.10. 2013)
  Ashton: EU by měla posílit vývoj obranných technologií (16.10. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  V Afghánistánu byl zabit britský voják

  Britský voják zahynul při výbuchu u silnice nastražené bomby na jihu Afghánistánu v provincii Hílmand, čímž stoupl celkový počet obětí afghánského konfliktu v řadách britské armády na 446. Letos byli v Afghánistánu zabiti doposud čtyři britští vojáci, což je o 40 méně, než za celý loňský rok. Značný pokles počtu zabitých je způsoben především stažením britské armády z mnoha oblastí v provincii Hílmand, jejichž zabezpečení předala afghánské armádě a policii. Jednotky, které zůstaly, se v současnosti podílí především na výcviku afghánských sil.

  Počet britských vojáků sloužících v Afghánistánu byl v roce 2013 snížen na devět tisíc, do roku 2014 by mělo v Afghánistánu zůstat už jen pět tisíc jednotek. Všechny bojové jednotky by se následně měly ze země stáhnout právě s koncem příštího roku.

  Kam dál?
  V Afghánistánu bylo zabito dalších pět vojáků NATO (7.10. 2013)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Zabití šéfa Tálibánu poškodilo mírový proces, zní z Pákistánu

  Pákistánská vláda obvinila USA z maření mírových rozhovorů s bojovníky Tálibánu tím, že útokem bezpilotního letounu zabily hlavu pákistánského Tálibánu Hakumullaha Mehsuda, který byl spojován s krvavým útokem na základnu CIA v Afghánistánu. S Tálibánem v Pákistánu se tamní nová vláda snaží vést mírové rozhovory s cílem ukončení konfliktu, kdy se Tálibán snaží o změnu režimu v zemi a nastolení islámského práva. K zabití Mehsuda došlo paradoxně pouhý den před tím, než měli být do oblasti vyslání vládní vyjednavači, kteří měli oficiálně místním kmenovým vůdcům předat nabídku k jednání, uvedl pákistánský ministr vnitra Chaudhry Nisar Ali Khan, podle kterého byl útok "zabitím mírových snah".

  "Stoprocentně," odpověděl přitom Ali Khan na dotaz, zdali se USA cíleně snaží zmařit jednání s Tálibánem. Ministr také přiznal, že varoval amerického velvyslance, aby USA nepokračovaly s útoky bezpilotními letouny, když se Pákistán snaží domluvit na mírových jednáních. Imran Khan, předseda nejsilnější politické strany na severozápadě Pákistánu již pohrozil, že zablokuje transportní trasy NATO do Afghánistánu. "Dialog byl tímto útokem významně narušen," prohlásil Khan v reakci na zabití Mehsuda.

  Kam dál?
  Pákistán zvažuje zablokování zásobovacích tras NATO (4.11. 2013)
  Pákistánský premiér žádá po USA konec útoků dronů (25.10. 2013)

  Zdroj: Irish Times (Irsko)

  ---

  Rusko a Itálie pořádají společné námořní cvičení

  Rusko a Itálie zahájily ve Středozemním moři námořní cvičení, jehož účelem je zvýšení interoperability při společných operacích. Za obě strany se cvičení Ionex 2013 zúčastní torpédoborce, fregaty, ponorky i letectvo. Lodě reprezentující ruskou stranu jsou součástí skupiny černomořské flotily, jež kotví ve Středozemním moři, uvedl mluvčí flotily Vjačeslav Truchačjev.

  Rusko a Itálie pořádají společná vojenská cvičení, která mají zlepšit vzájemnou spolupráci, pravidelně od roku 2004. To současné přitom probíhá na pozadí vojenských manévrů Severoatlantické aliance Steadfast Jazz 2013, jež jsou největším aliančním cvičením za posledních 7 let. NATO zdůraznilo, že dané cvičení probíhající nedaleko ruských hranic není namířené proti Rusku, a vybídlo ruskou stranu, aby se cvičení zúčastnili i jeho pozorovatelé.

  Kam dál?
  Lodě NATO navštívily Rusko (18.10. 2013)

  Zdroj: PressTV (Írán)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media