natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánské letectvo se vrací do formy

  1. září 2008  15:43

  Afghánské letectvo se vrací do formy
  Afghánské vzdušné síly se pomalu povstávají z prachu. Již jednou, během sovětské okupace v 80. letech, byly afghánské vzdušné síly na výši, disponovaly několika stovkami vojenských letounů, mezi kterými byly přepravní a útočné vrtulníky, stíhačky a bombardéry. Po stažení Sovětů však v zemi zbylo jen několik letadel patřících antisovětské Severní alianci, které se později dostaly do rukou Talibanu.

  Nyní se na kábulském letišti nachází tři moderně vybavené vrtulníky Mi-17 rezervované pro potřeby afghánského prezidenta Hamída Karzáího a třicet dalších letadel. Jejich posádky a mechaniky tvoří Afghánci, ale instruktory jsou Američané. Během několika týdnů by se tyto zárodky afghánského letectva měly přesunout do nové základny na severu letiště. Novou základnu, která stála 183 milionů dolarů, vybudovaly Spojené státy a měla by být samostatným soběstačným městečkem schopným pojmout 1 300 obyvatel.

  Afghánští piloti v současné době procházejí výcvikem pod dohledem Američanů v Afghánistánu, na Ukrajině a ve Spojených státech. Někteří z nich byli již v minulosti vycvičeni v Sovětském svazu.

  Afghánské letectvo má v současnosti sedmnáct přepravních vrtulníků Mi-17, tři útočné vrtulníky Mi-35 a šest přepravních letadel Antonov. Do roku 2011 by tato flotila měla mít 49 vrtulníků Mi-17 a osmnáct italských přepravních letadel C-27A, které nahradí staré Antonovy. Do té doby by Afghánci také měli získat malé jednomotorové bojové letouny. Nyní musí být spokojeni se dvěma českými letouny L-39, které jsou neozbrojené a létají pouze na vojenských přehlídkách.

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Rusko: NATO nemá právo soudit naše jednání
  Severoatlantická aliance opakovaně ignorovala mezinárodní právo a Organizaci spojených národů a nemá „žádné morální právo“ soudit Rusko za jeho rozhodnutí uznat dva gruzínské separatistické regiony, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

  „Během posledních let NATO při několika příležitostech demonstrativně ignorovalo Chartu OSN a další pravidla mezinárodního práva, takže nemá morální právo osobovat si roli mentora v záležitostech mezinárodních vztahů a posuzovat jednání jiných států,“ řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Nesterenko, který reagoval na alianční odsouzení ruského rozhodnutí uznat nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.

  Nesterenko dodal, že Aliance na Rusko vyvíjí „nepřijatelný tlak“. Narážel pravděpodobně na přítomnost několika aliančních lodí v Černém moři, mezi kterými jsou i americké lodě dovážející humanitární pomoc Gruzii.

  Čtěte také:
  Rusko: Abcházie a Osetie jsou něco jiného než Kosovo
  NATO poslalo do Černého moře další lodě
  Rusko zavádí opatření proti lodím NATO, tvrdí Putinův mluvčí

  Zdroj: Gulf Daily News (Bahrajn)

  ---

  ISAF varuje před falešnými obviněními ze zabití civilistů
  Severoatlantická aliance oznámila, že povstalci možná plánují falešně obvinit mezinárodní síly ze zabití sedmdesáti civilistů na jihu Afghánistánu.

  Aliance uvedla, že v distriktu Sangin provincie Hílmand její jednotky pomohly několika zraněným civilistům, kteří k aliančním vojákům sami přišli. Vojáci je ošetřili a převezli do nemocnic v provinciích Hílmand a Kandahár. Síly ISAF uvedly, že zatím není známa příčina jejich zranění.

  Podle aliančního vyjádření získalo NATO z „důvěryhodného zdroje“ informaci, že povstalci plánují zveřejnit falešné obvinění, které by tvrdilo, že alianční jednotky v té samé oblasti zabily až sedmdesát civilistů. Jednotky ISAF však nemají žádné zprávy, které by takové tvrzení dokazovaly.

  Aliance uvedla, že odsuzuje používání neutěšené situace nevinných civilistů k povstalecké propagandě.

  Čtěte také:
  NATO: Oběťmi afghánského náletu nebyli civilisté

  Zdroj: UK Press (Velká Británie)

  ---

  Turecko váží kroky mezi NATO a Ruskem
  Turecko za současné napjaté situace mezi NATO a Ruskem velmi opatrně zvažuje své zahraničněpolitické kroky. Nachází se totiž v situaci, kdy musí zvažovat svoji loajalitu Alianci a ekonomické zájmy v Rusku. Turecko se obává, že by se opět mohlo ocitnout v první linii nové studené války.

  Známky tureckého dilematu byly vidět minulý týden, kdy dvě americké lodě pluly přes istanbulský průliv do Černého moře. Rusko poté obvinilo Západ z vyprovokování napětí v oblasti Černého moře. 

  Za studené války bylo Turecko aliančním jižním křídlem na hranicích Sovětského svazu. Od jeho pádu se však Rusko stalo největším obchodním partnerem Turecka, který také pokrývá většinu tureckých energetických potřeb. 

  Turecko s Ruskem každoročně uskuteční obchody v hodnotě 38 miliard dolarů. Ankara již protestovala proti nynějšímu zadržování 10 000 tureckých kamionů na ruských hranicích. Turecko nevěří ruskému zdůvodnění, že prohlídky tureckých kamionů se dějí kvůli novým obchodním pravidlům.

  Čtěte také:
  NATO poslalo do Černého moře další lodě

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Pákistánské síly zřejmě zabily významného velitele Talibanu
  Nálet pákistánských stíhaček zabil více než třicet talibanských bojovníků, mezi kterými byl zřejmě i vysoce postavený velitel Talibanu. Nálet stíhaček podpořil pozemní jednotky pákistánské armády, které se dostaly do bojů s povstalci na severozápadě země zmítaném násilím.

  Koalice sil pod velením Spojených států zase oznámila, že koaliční nálety v provincii Kapisa severně od Kábulu zabily několik povstalců. Koaliční síly se snažily najít úkryt talibanského velitele, který je podezříván z pašování zbraní do Afghánistánu a z organizování útoků na alianční jednotky.

  Když se koaliční jednotky dostaly pod těžkou palbu ze samopalů AK-47, vyzvaly povstalce, aby se vzdali. Poté z úkrytu vyšlo několik žen a dětí, které byly přemístěny na bezpečné místo, a koaliční síly se opět ocitly pod palbou, na kterou reagovaly přesným náletem.

  Čtěte také:
  Afghánské a koaliční síly zabily 17 Talibanců
  Afghánistán: Omylem zabito 9 policistů

  Zdroj: CNN (USA)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media