natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánská rada starších jedná o dohodě s USA

  21. listopadu 2013  13:42

  Shromáždění afghánských vůdců (ilustrační foto) | foto: ISAF Media

  Afghánská rada starších jedná o dohodě s USA

  Přes dva tisíce politických, kmenových a intelektuálních členů afghánské rady starších (tzv. Loya Jirga) začalo na velkém shromáždění projednávat text dlouho očekávané bilaterální bezpečnostní dohody se Spojenými státy. Tato dohoda má zajistit setrvání amerických vojáků v zemi po roce 2014. Afghánský prezident zapojil radu starších do rozhodovacího procesu, protože se podle jeho slov jedná o problém národního významu.

  Mezi klíčové body dohody patří podmínky, za kterých mohou americké jednotky vstupovat do afghánských domovů, nebo to, zda američtí vojáci budou spadat pod afghánskou či americkou jurisdikci. USA totiž požadují, aby jejich vojáci byli případně souzeni a trestáni americkými a nikoli afghánskými soudy.

  Ministr zahraničí USA John Kerry uvedl, že se již s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím dohodli na znění dohody, kterou nyní rada starších projednává. Pokud Loya Jirga dohodu schválí, tak přijdou na řadu obě komory afghánského parlamentu.

  Kam dál?
  USA a Afghánistán jsou blíže bezpečnostní dohodě (20.11. 2013)
  Tálibán varuje afghánské starší před smlouvou s USA (12.11. 2013)

  Zdroj: BBC (Velká Británie), Bloomberg (USA)

  ---

  Afghánistán si přeje od Indie tanky, dělostřelectvo i helikoptéry

  Minomety, děla, transportní letadlo An-32, sto padesát tanků, letku přepravních a útočných vrtulníků a velký počet nákladních a terénních vozidel. To je částečný výčet seznamu požadovaného vybavení, který afghánská vláda předala Indii, aby se mohla připravit na období po odchodu jednotek NATO na konci příštího roku. Afghánistán navíc hledá i prostředky pro výcvik a údržbu vybavení.

  Nové Dillí již Afghánistánu poskytlo dvě miliardy dolarů na projekty pro výstavbu přehrad, silnic, mostů, parlamentu, škol, nemocnic a výcvikových zařízení. "Indie úzce spolupracuje s USA, Ruskem a několika dalšími zeměmi, aby byl Afghánistán připraven na období po roce 2014. Všechny zúčastněné strany přitom mají stejný cíl. Afghánistán nesmí za žádnou cenu sklouznout zpět do stavu, kdy tam vládl Tálibán," uvedl vysoce postavený indický zdroj.

  Kam dál?
  Bez zahraničních jednotek Afghánistán nedostane pomoc (19.11. 2013)

  Zdroj: India Today (Indie)

  ---

  Německo stále nerozhodlo o prodloužení mise Patriotů v Turecku

  Neschopnost Německa sestavit koaliční vládu dva měsíce po zářijových volbách znamená, že stále ještě nerozhodlo, jestli o další rok prodlouží umístění protiraketových baterií Patriot v Turecku. Tam Německo společně s Nizozemskem a USA umístilo tyto systémy minulý rok kvůli obavě z případného útoku ze Sýrie. Německo musí rozhodnout o případném prodloužení mise Patriotů ve svém federálním parlamentu, Bundestagu.

  Spojené státy a Nizozemsko o ročním prodloužení mise svých Patriotů v Turecku již rozhodly. Americký ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že se jedná o "názornou ukázku solidarity a odhodlání Aliance".

  Kam dál?
  Turecko žádá NATO o prodloužení mise Patriotů (13.11. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Rusku se nelíbí americký plán na zachování základen v Afghánistánu

  Moskva se obává plánu USA na zachování devíti vojenských základen v Afghánistánu poté, co většina amerických vojáků zemi opustí. Uvedl to vyslanec ruského prezidenta Zamir Kabulov. Základny by podle něj mohly sloužit k "ovlivňování velké části tohoto asijského regionu a byly by silným opěrným bodem pro jakoukoli rozsáhlou vojenskou operaci". Rusko proto vzneslo mnoho otázek ohledně účelu těchto základen.

  USA již dříve uvedly, že základny budou sloužit k výcviku vysokých důstojníků afghánského ministerstva obrany a generálního štábu. Počet těchto důstojníků odhadují na čtyři stovky. "Není [400 lidí] příliš málo na devět základen?" uvedl Kabulov. "Navíc, jaký smysl má ukrývat pod zem zázemí výcvikového kempu Shorabak, který má navíc tříkilometrovou ranvej?"

  Kabulov také uvedl, že ačkoli akceptuje svobodu Afghánistánu při podepisování vojenských dohod s jakýmkoli státem, tak doufá, že autorizace zahraničních základen v Afghánistánu ze strany Kábulu nebudou znamenat hrozbu pro třetí státy včetně Ruska.

  Kam dál?
  Rada NATO-Rusko se na své schůzi zaměří na Afghánistán (17.10. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Pákistán: Američané jsou připraveni přerušit útoky dronů

  Spojené státy ujistily Pákistán, že přeruší kontroverzní nálety bezpilotních letadel (tzv. dronů) pokud Tálibán zasedne k vyjednávacímu stolu mírových rozhovorů. Uvedl to poradce pákistánského premiéra pro národní bezpečnost a zahraniční vztahy Sartaj Aziz. Rodící se snaha Islámábádu o mírové jednání s pákistánským Tálibánem nedávno přišla vniveč právě kvůli útoku dronu, který zabil povstaleckého velitele Hakimullaha Mehsuda. Toho Američané označovali za důležitý cíl.

  Problematiku dronů nedávno řešil i pákistánský premiér Nawáz Šaríf při setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou. Ačkoli se americký prezident veřejně k žádnému kroku nezavázal, pákistánské zdroje uvádějí, že Obamova administrativa souhlasila, že zváží požadavek vlády na dočasné přerušení útoků dronů během mírového procesu.

  Kam dál?
  Pákistánský premiér žádá po USA konec útoků dronů (25.10. 2013)

  Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media