natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  'Afghánská policie zemi ochránit nezvládne'

  29. července 2011  14:02

  ´Afghánská policie zemi ochránit nezvládne´
  Afghánské bezpečnostní síly nemají šanci na udržení míru jen vlastními silami, poté, co alianční jednotky odejdou, prohlásil bývalý důstojník CIA Michael Scheuer. Na takový úkol jim prý chybí výcvik, a navíc jsou afghánské jednotky rozděleny podle kmenové příslušnosti. "Až budeme pryč, vrátí se ke svým kmenům a začnou spolu zase bojovat," uvedl Scheuer.

  Spojené státy podle něj po deseti letech bojů nevidí žádné známky pokroku v boji proti nepříteli. "Původním záměrem bylo zničit Taliaban a Al-Káidu, jenže nebylo zabito dost jejich lidí a příznivců. Místo toho jsme se snažili vybudovat západní demokracii v konzervativní zemi s hluboce zakořeněnými islámskými tradicemi."

  Čtěte také:
  Afghánský guvernér žádá Australany, aby zůstali

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  NATO se v Kosovu může bránit
  Americké a francouzské jednotky NATO, které dohlížejí na bezpečí a pořádek v Kosovu, mohou své zbraně v sebeobraně použít, pokud na ně na srbsko-kosovské hranici někdo zaútočí, prohlásil mluvčí NATO kapitán Hans Wichter s tím, že oblast byla prohlášena "za vojenskou zónu". Reagoval tak na incident, při němž bylo několik pohraničních kontrolních stanovišť zapáleno Srby.

  Napětí v oblasti mezi etnickými Albánci a menšinovým srbským obyvatelstvem se stupňuje od té doby, co kosovský premiér Hašim Tači nařídil speciálním policejním jednotkám převzít dva sporné hraniční přechody, které dosud kontrolovali Srbové a pozorovatelé EU.

  Čtěte také:
  Jednotky NATO napadeny v Kosovu

  Zdroj: Boston.com (USA) 

  ---

  EU prodloužila výcvik somálských jednotek
  Evropská unie slíbila, že prodlouží výcvik somálských bezpečnostních sil, jelikož situace v hladomorem zasažené zemi je kritická. Jednotky Africké unie se probíjejí přes povstalecké pozice, aby vyčistily cestu potravinové pomoci OSN. Ze země před suchem a násilím utíkají tisíce lidí.

  Tréninková mise EU (EUTM) byla spuštěna v dubnu minulého roku s cílem podpořit vládu státu, který už před řadou let zkolaboval. Protipovstalecký výcvik pod dozorem instruktorů EU má prodělat 2000 somálských vojáků. Příští rok se mise soustředí na výcvik školitelů, kteří by mohli v budování bezpečnostních jednotek pokračovat.

  Do mise přispělo 14 členských zemí EU a dohromady čítá 150 vojáků. Výcvik je prováděn převážně v sousední Ugandě.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo) 

  ---

  NATO v Belgii před soudem kvůli náletu v Libyi
  V Belgii byla podána žaloba, která Severoatlantickou alianci obviňuje ze smrti 13 civilistů, včetně tří dětí. Civilní ztráty má mít na svědomí alianční nálet na rezidenci bývalého člena libyjské vlády v Tripolisu.

  Žalobu podal Chalíd el-Hamídí, generál ve výslužbě a člen Libyjské revoluční rady, jehož dům 20. června zničily dvě bomby a údajně způsobily i výše zmíněné ztráty na lidských životech.

  Právníci žalobce tvrdí, že dům se nacházel v klidné rezidenční čtvrti, a tudíž nebyl legitimním vojenským cílem podle Ženevských konvencí upravujících pravidla válečného konfliktu.

  Čtěte také:
  ‘Civilní budovy využívané Kaddáfího jednotkami jsou vojenské cíle’

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Šéf libyjské povstalecké armády zastřelen
  Velitel libyjských povstaleckých sil a jeho dva poradci byli včera zastřeleni. Zprávu o smrti Abdela-Fattaha Junise na tiskové konferenci oznámil šéf Prozatímní národní rady Libye Mustafa Abdul-Džalíl. Pachatelé atentátu podle něj byli dopadeni.

  Sám Junis by přitom včera zatčen v povstaleckém velitelském stanu poblíž frontové linie. Představitelé bezpečnostních sil tvrdí, že měl být přiveden k výslechu ohledně podezření, že jeho rodina stále udržuje styky s Kaddáfího režimem. Před příjezdem k výslechu však byl Junis zastřelen.
  Čtěte také:
  Němci nabízí libyjským povstalcům 100 milionů euro

  Zdroj: Today´s Zaman (Turecko) 


  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media