Afghánská armáda přezbrojí podle NATO
Nově budovaná afghánská národní armáda, kterou budují USA spolu se západními spojenci, nahradí své vojenské vybavení zbraněmi používanými členskými státy NATO. Uvedl to afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak. Nyní Afghánci používají vybavení, které v zemi zůstalo po vojácích Sovětského svazu. Ministr též potvrdil, že poradci z USA pomáhají armádě přejít ze starého sovětského stylu na moderní vojenský systém běžný v evropských státech.
V Bonnských dohodách z konce roku 2001 byla stanovena velikost nové afghánské armády na 70 tisíc vojáků, přičemž už 30 tisíc bylo vycvičeno. Většina z nich se též zapojila do protiteroristických operací u hranic s Pákistánem, kde působí též 20 tisíc vojáků USA.
Zdroj: People's Daily (Čína)
---
NATO nezřídí základny v Pákistánu
Severoatlantická aliance neplánuje založení stálých vojenských základen v Pákistánu. Uvedl to velitel záchranného týmu NATO v Pákistánu Andrew Walton. Vojáci aliance by podle něj neměli v této zemětřesením postižené zemi zůstat déle než tři měsíce. Zároveň uznal, že ačkoli tým NATO pozvala pákistánská vláda, politické strany měly své demokratické právo kritizovat přítomnost zahraničních vojáků v suverénní zemi.
Odmítl však, že by pod záštitou NATO v Pákistánu působily okupační síly USA. Podobné dojmy vyvolávané jistými skupinami, že síly NATO v Pákistánu mají upoutat Čínu, nejsou založeny na pravdě a vyloučil i možnost zřízení pozorovatelny aliance. NATO má nyní v Pákistánu kolem tisíce vojáků pracujících na obnově postižených oblastí.
Zdroj: Dawn (Pákistán), KUNA (Kuvajt)
---
NATO a Ukrajina se dohodly na ničení zbraní
Náměstek ukrajinského ministra obrany Volodymyr Tereščenko podepsal dohodu se Severoatlantickou aliancí o zničení přebytků a nebezpečné munice a malých ručních a lehkých zbraní. Dohoda umožní Ukrajině zlikvidovat 15 tisíc tun munice, 400 tisíc malých ručních zbraní a tisíc přenosných protileteckých raket. Díky Spojeným státům, které podporují demilitarizační úsilí na Ukrajině nejvíce, se tak po bezpečném zničení zastaralé munice zlepší bezpečnost v celé oblasti. Zároveň tak prakticky přispějí k plánovaným reformám ukrajinských ozbrojených sil.
Celý projekt by měl vyjít na necelých 8 milionů eur, které poskytnou dobrovolní dárci. Při prvním podobném ukrajinském projektu, který byl dokončen v květnu 2003, bylo zničeno přes 400 tisíc protipěchotních min.
Zdroj: Forum (Ukrajina)
---
Bulharsko nemá na modernizaci armády
Modernizace bulharské armády by mohla být kvůli nedostatku peněz pozastavena. Na konferenci o modernizaci to prohlásil ministr obrany Vesselin Bliznakov. Tři projekty, které se v současnosti uskutečňují, nákup nových vozidel, přepravních letadel a helikoptér, budou muset být přehodnoceny. Zřejmě budou sníženy počty kupovaného vybavení.
Předchozí vláda stanovila 11 priorit armádní modernizace, na které by bylo potřeba 1,5 miliardy leva (přes 22 miliard Kč). Dosud však byla koupena pouze jedna použitá válečná loď. Některé modernizační projekty by však dle NATO měly být závazné, protože se k nim Bulharsko zavázalo při vstupu do aliance. Její představitelé ale uvedli, že v rozpočtu na rok 2006 je mnohem méně peněz na modernizaci, než by bylo potřeba.
Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)
---
OSN odsoudila násilí v Afghánistánu
Rada bezpečnosti OSN jednohlasně odsoudila všechny nedávné útoky v Afghánistánu a slíbila, že násilí zaměřené na narušení demokratického vývoje nebude trpěno. Uvádí se to v prohlášení, které přečetl listopadový předseda RB, ruský velvyslanec Andrej Denisov. Zdůrazňuje se v něm, aby mezinárodní společenství zachovalo vysokou úroveň závazků k pomoci Afghánistánu zejména při rozvoji a na poli bezpečnosti, včetně boje proti terorismu a obchodu s drogami. Úspěšné zářijové parlamentní volby podle RB ukázaly, že afghánší voliči chtějí demokracii a svobodu ve své zemi.
Zdroj: PakTribune (Pákistán)
---
Holandsko má podmínky pro roli v Afghánistánu
Nizozemská vláda vyšle tisíc vojáků do Afghánistánu, pokud dostane záruku, že s válečnými zajatci bude zacházeno humánně. Ministr zahraničí Ben Bot řekl, že tato záruka je důležitou podmínkou pro vyslání holandských vojáků do bojové mise v jihoafghánské provincii Uruzgan. Nizozemí chce zejména, aby NATO, ale především Spojené státy, zaručily, že se zadrženými válečnými zajatci bude jednáno podle Ženevských konvencí. USA místo toho zajatce označují jako "nezákonné bojovníky", na které se Ženevské konvence nevztahují.
Zdroj: Science Daily (USA)