natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánská armáda má téměř 60 tisíc vojáků

  19. prosince 2007  14:08

  Afghánská armáda má téměř 60 tisíc vojáků
  Afghánský ministr obrany prohlásil, že by rád viděl navýšení počtu vojáků Afghánské národní armády na 200 000. Podle jeho mluvčího Zahira Azimiho by tento stav byl dostatečný pro zajištění bezpečnosti v celé zemi a „stál by mezinárodní síly méně peněz, než je nyní stojí vydržování jednotek NATO v Afghánistánu“.

  Tento požadavek je však bohužel pouze nereálným přáním, které nemůže být naplněno v rozumném časovém horizontu. Sen o 200 000 dobře vybavených, řádně zaplacených a vysoce motivovaných vojácích afghánské armády nedává spát jak západním politikům, tak jejich vojenským velitelům.

  O afghánské armádě se často hovoří jako o jednom z mála afghánských úspěchů. V současné době její řady čítají 57 000 vojáků a do března 2008 by měly dosáhnout žádoucího počtu 70 000 mužů. Dalších 12 000 vojáků by mělo být rekrutováno podle nového plánu armádního velitele, generála Sher Mohammeda Karimiho, do listopadu 2008. Jednotky afghánské armády úspěšně bojují proti Talibanu po boku aliančních a amerických jednotek po celé zemi.

  Čtěte také:
  NATO: Afghánská armáda do roku 2009
  Francie: Afghánci musí více zodpovídat za bezpečnost

  Zdroj: Jane's (Velká Británie)

  ---

  Turecko pro vstup Makedonie do NATO
  Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko podporuje přistoupení Makedonie do Severoatlantické aliance. Erdogan tak učinil poté, co v Ankaře jednal se svým makedonským protějškem Nikolou Gruevskim, a dodal, že „členství Makedonie v NATO přispěje ke stabilitě v regionu“.

  Podle Erdogana musí všechny země, které uznávají makedonskou nezávislost, respektovat makedonské rozhodnutí používat svůj název země. Makedonie je totiž již od roku 1991 ve sporu s Řeckem ohledně svého názvu. Řecko, podle nějž by mohl název jeho souseda vzbuzovat teritoriální nároky na jeho vlastní severní část Makedonie, hrozí, že zablokuje vstup Makedonie do Aliance, pokud tato otázka nebude vyřešena.

  Makedonský premiér Gruevski uvítal podporu Turecka a poznamenal, že Turkové byli vždy první, kteří pomohli Makedoncům, když bylo třeba. Podle Gruevskiho je Makedonie otevřená tureckým investorům.

  Čtěte také:
  Řecko a Makedonie opět k jednacímu stolu
  Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008

  Zdroj: China View (Čína)

  ---

  Počet útoků na afghánsko-pákistánské hranici klesl o 40 %
  Vysoký americký generál Joseph Votel prohlásil, že útoky na afghánsko-pákistánských hranicích se od července snížily o více než 40 % a že Spojené státy a jejich spojenci zaznamenávají významné úspěchy v boji proti Talibanu. Podle Votela může být za poklesem povstalecké aktivity podél hranic nástup zimy, nárůst povstaleckých útoků v Pákistánu a lepší komunikace a spolupráce mezi Aliancí a afghánskými a pákistánskými silami.

  Votelova slova přicházejí v době, kdy je mezinárodní mise v Afghánistánu kritizována za neúspěchy a kdy se Afghánistán podle mnoha pozorovatelů stává více nestabilním. Například sebevražedných atentátů bylo letos v zemi provedeno na 140. Nicméně generál Votel, zástupce vrchního velitele amerických sil v Afghánistánu, je přesvědčen, že mezinárodní jednotky v zemi dělají pokroky. „Nesouhlasím s tvrzením, že postupujeme špatným směrem. Myslím, že postupujeme dopředu.“

  Votel prohlásil, že bezpečnost se zlepšila v 25 východoafghánských distriktech, které spravují Američané, systém vládnutí se zlepšil ve 12 a rozvojové práce pokročily ve 27 distriktech. Ve východním Afghánistánu je celkem 159 distriktů, ve kterých primárně operují americké síly.

  Čtěte také:
  Pákistán se s NATO dohodl na lepší spolupráci
  Pákistán chce zaminovat afghánskou hranici

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Gates: Vůči spojencům změníme taktiku
  Bushova administrativa se rozhodla utlumit své žádosti směřované spojencům v Severoatlantické alianci, aby poskytli více jednotek pro boj s Talibanem v Afghánistánu. Po dvou dnech jednání se svými protějšky z Velké Británie, Kanady a pěti dalších zemí NATO, které nesou největší břemeno bojů s povstalci, to na konferenci v Edinburghu prohlásil americký ministr obrany Robert Gates.

  Gates řekl, že sice bude pokračovat v získávání více spojeneckých vojáků pro Afghánistán, ale že bude mít na paměti i „politické reality“, kterým čelí některé evropské vlády, jejichž občané možná nevidí smysl intervence v této asijské zemi. „Budeme se snažit na toto pohlížet s větší pružností. V minulosti jsme většinou pouze tlačili na spojence, aby dali více,“ řekl Gates novinářům.

  Čtěte také:
  USA nechtějí dále zaskakovat v Afghánistánu
  Počet vojáků NATO v Afghánistánu na maximu

  Zdroj: AP (USA)

  ---

  Americký raper 50 Cent vystoupil v Kosovu
  Americký hudebník, který si říká 50 Cent, vystoupil se svojí veřejnou show jako první ze známých hvězd v Kosovu. Před ním Kosovo navštívily například herečky Nicole Kidman a Angelina Jolie nebo zpěvačka Mariah Carey. Ty však do země přijely buď v rámci humanitární mise nebo vystupovaly pouze pro vojáky mírových sil NATO.

  „Přijel jsem, abych bavil lidi,“ řekl 32letý zpěvák před svým koncertem na fotbalovém stadionu v Prištině. Odmítl komentovat politickou situaci na Balkáně nebo se vyjadřovat k problematice Kosova. Na jeho show se prodalo 25 000 lístků.

  Zdroj: EURweb (USA)

   

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media