Afghánistán se dohodl na bezpečnostním paktu s Íránem
Zatímco se Spojené státy snaží přesvědčit prezidenta Hamída Karzáího, aby podepsal bilaterální dohodu, která umožní Američanům i nadále v zemi zůstat, Afghánistán se mezitím dohodl na regionálním bezpečnostním paktu s Íránem. "Afghánistán se dohodl na dlouhodobém přátelství a spolupráci s Íránem," uvedl mluvčí prezidenta Karzáího Aimal Faizi. "Pakt bude zahrnovat dlouhodobou politickou, bezpečnostní, ekonomickou a kulturní spolupráci," dodal Faizi.
Prezident Karzáí dosáhl této dohody na nedělní schůzce se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním. "Děláme si starosti ohledně napětí, které kvůli přítomnosti zahraničních vojáků v regionu narůstá. Věříme, že všechny zahraniční síly by měly region opustit a Afghánci budou mít svou bezpečnost ve vlastních rukou," uvedl íránský prezident Hasan Rúhání.
Kam dál?
Šéf NATO: Dohodu může podepsat kdokoliv, nejenom Karzáí (5.12. 2013)
Zdroj: Russia Today (Rusko)
---
Hagel navštívil Pákistán a Afghánistán, s Karzáím se nesetkal
Americký ministr obrany Chuck Hagel v sobotu odcestoval na překvapivou návštěvu Afghánistánu pozdravit jednotky, které v zemi působí. I přes horečnou snahu Spojených států přesvědčit afghánského prezidenta Hamída Karzáího k podpisu bilaterální bezpečnostní dohody, která by umožnila americkým vojákům dále v zemi působit, ministr Hagel neměl s plánu se Karzáím vůbec setkat.
Z Afghánistánu míří do sousedního Pákistánu, kde se Hagel hodlá setkat s tamním premiérem Nawázem Šarífem. Vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem v minulosti pošramotily kontroverzní zásahy amerických bezpilotních letounů v pákistánských horských provinciích. Kvůli masivním protestům byl před několika dny pozemní transport nákladu Severoatlantické aliance z Afghánistánu přes Pákistán přerušen.
Kam dál?
Pentagon zastavil transporty vybavení přes Pákistán (4.12. 2013)
Zdroj: NPR (USA), The Nation (Pákistán)
---
Představitel NATO se setkal s bahrajnským ministrem obrany
Náměstek generálního tajemníka Severoatlantické aliance Alexander Vershbow se sešel s bahrajnským ministrem pro obranné záležitosti Šejkem Muhammadem ibn Abdalláhem al-Chalífou. Vershbow s delegací je na návštěvě Bahrajnu, aby se zúčastnil setkání Manama Dialogue 2013 o regionální bezpečnosti.
Ministr během schůzky vyzdvihl vynikající přátelské vztahy mezi Bahrajnem a Severoatlantickou aliancí a pochválil současný společný postup, který vnáší do regionu bezpečnost a stabilitu. Obě strany pak projednaly témata setkání Manama Dialogue 2013 a další záležitosti společného zájmu.
Kam dál?
Bahrajn chce pevnější vztah s NATO (18.4. 2013)
Zdroj: Bahrain News Agency (Bahrajn)
---
Dohoda s Íránem na protiraketovém deštníku NATO nic nemění
Severoatlantická aliance v současné době staví svůj nový systém protiraketové obrany v Evropě se dvěma základnami v Polsku a Rumunsku navzdory podepsání dohody o íránském jaderném programu. Celý systém by měl být uveden do provozu v roce 2015.
Spojené státy dříve opakovaně tvrdily, že raketový deštník má ubránit evropské spojence před hrozbou z Íránu; ta se však pravděpodobně pomalu vytrácí. Bílý dům ale o případných změnách neuvažuje. "Naše plány ohledně evropského systému protiraketové obrany zůstávají nezměněny," uvedla mluvčí Národní bezpečnostní rady Laura Lucas Magnuson. Se systémem protiraketové obrany v Evropě dlouhodobě nesouhlasí Rusko.
Kam dál?
Díky íránské dohodě je protiraketový deštník NATO zbytečný, tvrdí Lavrov (26.11.2013)
Zdroj: Voice of Russia (Rusko)
---
NATO bude bojovat proti kyberútokům sdílením informací o malwaru
Severoatlantická aliance má další plán, jak efektivně odrážet kyberhrozby. Malware Information Sharing Platform (MISP) je název nového projektu, který umožní sdílení technických informací o škodlivém malwaru v rámci uzavřené komunity, aniž by bylo nutné uvádět podrobnosti o jednotlivých útocích. Novému Smart Defense projektu šéfuje Belgie.
"Belgie pevně věří v mnohonárodnostní přístupy. S našimi novými závazky a vedením chceme pomoci lépe ochránit NATO a její členské země," uvedl belgický velvyslanec při NATO Rudy Huygelen. Na právním rámci projektu se právě pracuje. První workshop NATO plánuje na jaro příštího roku.
Kam dál?
První kroky ke vzniku mezinárodního kybernetického bezpečnostního režimu (2.9.2013)
Zdroj: NATO