natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance

  9. července 2014  16:41

  Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Afghánistán musí bezpečnostní dohodu podepsat do summitu NATO, varuje Aliance

  Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen varoval, že Afghánistán musí podepsat bezpečnostní dohodu o mezinárodní výcvikové misi před začátkem aliančního summitu v září letošního roku. V opačném případě se Aliance v Afghánistánu bude potýkat s vážnými problémy. Podpis bezpečnostní dohody mezi USA a Afghánistánem a obdobné smlouvy mezi Afghánistánem a NATO je klíčový pro účast přibližně 10 tisíc zahraničních vojáků na výcvikové misi v Afghánistánu, která má navázat na misi ISAF.

  Rasmussen po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou vyjádřil znepokojení ohledně nařčení z podvodů během afghánských prezidentských voleb. Audit by podle něj měl rozhodnout o spravedlivém výsledku voleb tak, aby nový prezident stihl obě dohody podepsat před zářijovým summitem NATO.

  Kam dál?
  Afghánistán: Abdulláh označil předběžný výsledek voleb za puč proti lidu (8.7. 2014)

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Rasmussen varuje před dvojí hrou Ruska na Ukrajině

  Severoatlantická aliance varovala před dvojí hrou, kterou hraje Kreml na Ukrajině. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena se Moskva na jednu stranu snaží vypadat na veřejnosti smířlivě, zatímco na hranici s Ukrajinou shromažďuje své vojsko a pašuje zbraně pro separatisty na východě Ukrajiny.

  „Není pochyb, že se Rusko významně podílí na destabilizaci východní Ukrajiny a s touto činností i nadále pokračuje,“ uvedl Rasmussen po setkání s americkým prezidentem.
   
  Podle Rasmussena se Západ nesmí nechat obalamutit umírněnými slovy ruského prezidenta Vladimira Putina, který se podle něj jen snaží zabránit případným dalším ekonomickým sankcím vůči jeho zemi.

  Kam dál?
  NATO naléhá na Rusko, aby změnilo svoji politiku na Ukrajině (3.7. 2014)

  Zdroj: The New York Times (USA)
  ---

  NATO ochrání své spojence, pokud se krize rozšíří mimo Irák, ubezpečuje Rasmussen

  Severoatlantická aliance se soustředí na zajištění efektivní obrany svých spojenců, ale přímo se v Iráku angažovat nebude. Uvedl to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. NATO podle něj diskutovalo otázku Iráku na žádost Turecka.

  Analýza

  „Nebudeme váhat a podnikneme nezbytné kroky k obraně našeho spojence Turecka. Mohli jste to již vidět na umístění raket Patriot v Turecku, které si Ankara vyžádala poté, co se zhoršila situace v sousední Sýrii.“

  Kam dál?
  Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“ (24.6. 2014)

  Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)
  ---

  Bezpilotní letoun Global Hawk sledoval cvičení NATO

  Během cvičení Severoatlantické aliance s názvem Unified Vision 2014 nasadila firma Northrop Grumman bezpilotní letouny Global Hawk. NATO při cvičení zkoušelo koordinovat společné schopnosti z oblastí zpravodajství, sledování a průzkumu (tzv. JISR- Joint Intelligence, Surveillance and Reconnaissance). JISR je klíčovým faktorem pro úspěch aliančních operací a misí.

  Komentář

  Před dvěma lety se Aliance rozhodla, že si pořídí systém pozemního sledování (tzv. AGS), který poskytne velitelům komplexní obraz situace v boji pomocí pěti dronů typu Global Hawk. Zlepšení aliančních schopností JISR bude významným tématem na připravovaném summitu NATO ve Walesu.

  Zdroj: Market Watch (USA)

  ---

  Kréťané chtějí zablokovat základnu NATO kvůli chemickým zbraním ze Sýrie

  Obyvatelé Kréty ustavili koordinační výbor, který je proti ničení chemických zbraní ze Sýrie v oblasti Středomoří, a plánují blokádu námořní základny Severoatlantické aliance ve východní části ostrova. Tím by podle jejich názoru mohli zabránit, aby se likvidace chemikálií zúčastnila podpůrná plavidla. Kréťané se obávají možných důsledků likvidace chemických zbraní na tamější životní prostředí.

  Odhaduje se, že by ve Středozemním moři mezi Itálií, Maltou a Řeckem mělo být zničeno na 520 tun chemikálií. Zbylý odpad bude převezen k likvidaci v Evropě.

  Kam dál?
  Americké monstrum nakládá chemické zbraně ze Sýrie. Zničí je na moři (2.7. 2014)

  Zdroj: Greek Reporter (Řecko)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media