Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“

24. června 2014  19:27
Ministr zahraničí USA John Kerry | foto: Ministerstvo zahraničí USA

Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“

Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance se sešli, aby projednali krizi v Iráku poté, co americký ministr zahraničí John Kerry slíbil Bagdádu „intenzivní“ podporu. Kromě Iráku budou jednat také o krizi na Ukrajině.

Kerry v pondělí neočekávaně navštívit Irák, kde na americké ambasádě v Bagdádu informoval, že podpora Washingtonu „bude intenzivní a nepřetržitá“ a dodal, že „toto je kritický moment pro budoucnost Iráku.“ Irácký premiér Núrí Málikí zdůraznil nebezpečí této krize, když uvedl, že „představuje hrozbu nejen pro Irák, ale také pro regionální a mezinárodní mír.“

Kam dál?
Proč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí? (31. 3. 2014)


Zdroj: Hindustan Times
(Indie)


---

Od roku 2001 havarovalo přes 400 amerických bezpilotních letadel

Přes čtyři sta amerických vojenských bezpilotních letadel havarovalo po celém světě za posledních třináct let. Nehody zahrnovaly srážky s domy, farmami, ranvejemi, cestami, kanály a dokonce s armádním transportním letadlem ve vzduchu. Několik bezpilotních letadel se ztratilo. Zhruba polovina ze 418 pádů bezpilotních letadel se odehrála v Afghánistánu nebo Iráku a čtvrtina ve Spojených státech. Téměř dvě stě nehod bylo klasifikováno jako „třída A“, což znamená, že při nich bylo letadlo zničeno nebo byla způsobena škoda přes dva miliony dolarů.

Při haváriích nikdo nezemřel, ale v dubnu jeden bezpilotní letoun spadl v Pensylvánii vedle hřiště základní školy a v roce 2012 v Marylandu pád dronu způsobil velký požár. Nehody byly způsobeny chybami pilotů, mechanickými selháními a špatnou komunikací.

Kam dál?
První bezpilotní letouny pro NATO jdou do výroby (5.12. 2013)

Zdroj: The Guardian
(Velká Británie)

---

Putin se chová jako Hitler a Stalin, tvrdí litevská prezidentka

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaite přirovnala taktiku ruského prezidenta Vladimira Putina k těm, které využívali Stalin nebo Hitler, a uvedla, že se Moskva snaží přesvědčit baltské státy, aby odešly ze Severoatlantické aliance výměnou za levnější naftu a plyn.

Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton již v březnu prohlásila, že Putinova invaze na Krym se podobá krokům Hitlera před druhou světovou válkou. Na otázku, zda takováto přirovnávání k Hitlerovi nebo Stalinovi nejdou příliš daleko, Grybauskaite odpověděla, že „(Putin) využívá národnostní otázky jako záminky k získání území vojenskými prostředky. To je přesně to, co udělali Stalin a Hitler. Takováto přirovnání jsou přesná.“

Rusko si chce podle Grybauskaite udržet vliv na území bývalého Sovětského svazu a snaží se, aby hlavně baltské státy byly na Rusku závislé ekonomicky a energeticky.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Estonsko žádá stálou přítomnost vojsk NATO v zemi

Estonský premiér Taavi Roivas naléhá na Severoatlantickou alianci, aby její jednotky byly stále přítomnéé v baltských státech v odpovědi na ruské jednání na Ukrajině, a vzkazuje spojencům, aby „otevřeli oči a zůstali bdělí“. „Estonskem, Lotyšskem, Litvou, Polskem a Rumunskem vede vnější hranice NATO a je logické, aby například vzdušný dohled a vzdušná obrana byly přítomny na hranicích,“ uvedl Roivas.

Vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove informoval už minulý měsíc, že NATO bude muset zvážit trvalé umístění vojenských sil ve východní Evropě. Někteří členové Aliance jsou ovšem proti a tvrdí, že trvalé umístění velkého počtu vojáků na východě není vojensky nezbytné, naopak je to příliš nákladné a zbytečně provokativní vůči Moskvě.

Kam dál?
Estonsko se snaží cvičně ubránit šest tisíc vojáků, přijel i princ Harry (17.5. 2014)

Zdroj: The Moscow Times
(Rusko)

---

USA a Irák se dohodly na právním statusu amerických vojenských poradců v Iráku

Spojené státy americké a Irák se dohodly na právním statusu členů amerických speciálních jednotek, které v Iráku budou působit jako vojenští poradci irácké armády. 300 těchto poradců bude mít ochranu podobnou takřka diplomatické imunitě.

Kam dál?
USA vyšlou do Iráku vojenské poradce (20. 6. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

ist; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.