Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO naléhá na Rusko, aby změnilo svoji politiku na Ukrajině

3. července 2014  21:31
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO Photos

NATO naléhá na Rusko, aby změnilo svoji politiku na Ukrajině

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen žádá Rusko, aby přehodnotilo svoji politiku na Ukrajině a podniklo kroky, které by vedly k prohloubení pošramocené důvěry.

"Ruské kroky ohrozily mír a bezpečí, které jsme od pádu Berlínské zdi budovali," prohlásil Rasmussen na tiskové konferenci společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. "Zdůrazňuji, že nikdo nechce v Evropě další studenou válku," dodal.

Kam dál?
Breedlove: Rusko stále podporuje konflikt na Ukrajině (2.7. 2014)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Moskva žádá vysvětlení aliančního rozmísťování sil

Moskva netrpělivě čeká na vysvětlení Severoatlantické aliance o jejích plánech na trvalé rozmístění sil poblíž ruských hranic. "Budeme bedlivě sledovat, jak NATO hodlá svůj plán implementovat," upozornil mluvčí ruského ministerstva obrany Alexander Lukaševič.

"Očekáváme od NATO vysvětlení, jak tyto plány odráží povinnosti uvedené v Zakládajícím aktu o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskou federací z roku 1997," upřesnil Lukaševič.

Kam dál?
Reakce NATO jsou "přemrštěné", poukazuje Rusko (2.7. 2014)

Zdroj: Voice of Russia (Rusko)

---

Šéf NATO vyzdvihl roli Německa v Alianci

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen poděkoval Německu za zásadní přínos Alianci. "Jsem velmi vděčný za vedoucí roli Německa v Afghánistánu a Kosovu. Na pozadí rusko-ukrajinské krize jste ukázali svým spojencům odhodlání v posilování naší kolektivní bezpečnosti," poděkoval Německu Rasmussen.

Rasmussen pak osobně poděkoval německé kancléřce Angele Merkelové za její osobní oddanost snaze o deeskalaci situace v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Zdroj: RTT News (Rusko)

---

NATO vybuduje v Rize centrum pro strategickou komunikaci

Zástupci Lotyšska, Estonska, Itálie, Litvy, Polska a Německa podepsali memorandum o vybudování centra pro strategickou komunikaci v lotyšském hlavním městě Rize. "Strategické komunikace hrají velmi důležitou roli k dosažení politických i vojenských cílů NATO," uvedl lotyšský ministr obrany Raimonds Vejonis. O připravenosti hostit centrum, které by dohlíželo na strategické komunikace, informovalo Lotyšsko na konci roku 2012.

Kam dál?
Lotyšsko zvýší svůj obranný rozpočet o deset procent (8.11. 2013)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Sebevražedný útok zabil osm důstojníků afghánského letectva

Sebevražedný atentátník z hnutí Tálibán má na svědomí život osmi důstojníků afghánského vojenského letectva, dalších třináct bylo zraněno. K útoku došlo v Kábulu krátce po oznámení, že zveřejnění výsledku prezidentských voleb bude kvůli udajným podvodům odloženo. K zodpovědnosti se na svém twitterovém účtu přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán.

Kam dál?
Tálibán dobyl území na jihu Afghánistánu (1.7. 2014)

Zdroj: Dawn (Pákistán)

zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.