natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánci mají důvěru v NATO

  15. prosince 2006  14:51

  Afghánci mají důvěru v NATO
  Většina obyvatelstva Afghánistánu podporuje vládu prezidenta Hamída Karzáího i přítomnost amerických a aliančních jednotek. Ukázal to nový průzkum pro webový portál WorldPublicOpinion.org. Podle něj devět z 10 Afghánců hodnotí prezidenta Karzáího pozitivně. Tři čtvrtiny obyvatelstva pak mají kladný vztah i k americkým silám, které pokládají za efektivní.

  Nicméně, tento výsledek při srovnání s předchozími výzkumy představuje pokles. Roku 2005 hodnotilo 68 % Afghánců svého prezidenta velmi kladně, nyní je to jen 55 %. Stejným způsobem pokleslo i velmi pozitivní hodnocení amerických sil. Podle výzkumu WorldPublicOpinion.org tento úpadek odráží nespokojenost s pomalým tempem rekonstrukce. Navzdory těmto problémům ale neexistuje náznak, že by rostla popularita povstalců. Celých 92 % obyvatelstva vnímá Taliban jako nežádoucí. Oproti roku 2005 se jedná o nárůst o 4 %.

  Čtěte také:
  Afghánci: pokles optimismu

  Zdroj: Daily Times (Pákistán)

  ---

  Stabilní Afghánistán je v zájmu" Pákistánu
  Pákistán není zodpovědný za chaos a zkázu v Afghánistánu, " myslí si to Chaudhry Shujaat, předseda vládnoucí pákistánské strany Muslimská liga. Poklidný a stabilní Afghánistán je prý v zájmu Pákistánu. Afghánští představitelé by měli skončit s propagandou proti Pákistánu," dodal. Tyto výroky pronesl při slavnostní večeři, která se konala na počest odstupujícího afghánského velvyslance Nangualiaiho Karzáího.

  Neformálním hovorům při hostině dominovaly vysoce útočné výroky afghánského prezidenta Hamída Karzáího proti Pákistánu. Většina diskutujících se shodla, že prezident, který sám není schopen ve své vlastní zemi prosadit zákon a pořádek, pouze svaloval vinu na Pákistán.

  Čtěte také:
  Afghánský prezident kritizoval Pákistán i NATO

  Zdroj: The News (Pákistán)

  ---

  Rusko varuje před vstupem Ukrajiny a Gruzie do NATO
  Vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO by přinesl "vážné problémy a rizika", varoval šéf ruského generálního štábu Jurij Balujevskyj. Urychlené přijetí obou zemí by podle něj "neposílilo regionální bezpečnost, ani bezpečnost Ruské federace, ani bezpečnost těchto dvou zemí." Tyto výroky generál pronesl při setkání s představiteli armád dalších států.

  Balujevskyj také hovořil o údajných snahách Západu podkopat stabilitu bývalých sovětských států. "Rusko nepřijímá žádné tajné plány, a už vůbec ne konkrétní akce, zaměřené na destabilizaci našich blízkých sousedů. Ruská veřejnost," hovořil dále, "je velmi citlivá ohledně situace v postsovětských územích, obzvláště v souvislosti se snahou členských států NATO a EU na vyvolání takzvaných barevných revolucí." Kreml již dříve obviňoval USA a další západní země ze sponzorování revolucí, které vynesly k moci opoziční vůdce v Gruzii, Ukrajině a Kyrgyzstánu.

  Čtěte také:
  Vztahy NATO-Rusko se zhoršují

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

  ---

  Hlad v Afghánistánu vytváří nepřátelské prostředí
  Mezinárodní agentury nedokázaly vyřešit potravinovou krizi v jižním Afghánistánu. Ve své zprávě to oznámil think- tank Senlis Council s tím, že tato krize vyvolává mezi obyvatelstvem hněv vůči mezinárodní komunitě. "Taliban v jižním Afghánistánu provádí úspěšnou strategii na získání obyvatelstva. Mezinárodní společenství nikoliv," píše se ve zprávě. Vojáci NATO tak působí v "čím dál tím více nepřátelském prostředí".

  Senlis dále upozorňuje, že snaha USA vymýtit pěstování máku uštědří tvrdou ránu pěstitelským komunitám, což podnítí další násilí a nedůvěru vůči mezinárodním silám.

  Čtěte také:
  Spojenci v Afghánistánu si nerozumí ohledně opia

  Zdroj: CBC (Kanada)

  ---

  NATO otevře kontaktní kancelář v Srbsku
  Aliance bude mít v Bělehradě svou kancelář, která bude mít za úkol kontrolovat přesun jednotek NATO přes Srbsko. Oznámilo to srbské ministerstvo zahraničí. Úřad bude řídit generál Yanick Asset, bývalý francouzský vojenský přidělenec v Bělehradě.

  NATO a Srbsko podepsaly dohodu o pozemní přepravě vojáků v červenci 2005. Tento týden se pak Srbsko formálně připojilo k programu Partnerství pro mír.

  Čtěte také:
  NATO přijímá tři nové členy do PfP

  Zdroj: United Press International (USA)

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media