natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů

  22. října 2010  22:41
  Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů
  Afghánskou vládou nedávnou ustavená mírová rada požádala Saudskou Arábii, aby se zapojila do snah vyjednat smír s některými složkami Talibanu. Podle mluvčího sedmdesátičlenné rady by mohly být na území Saudské Arábie konány neformální mírové rozhovory mezi znesvářenými stranami.

  Mluvčí také vyzval saudského krále Abdulláha, aby v případě ztroskotání počáteční fáze vyjednávání do rozhovorů zasáhl a převzal vedoucí roli.

  Saudská Arábie udržovala začátkem 90. let s Talibanem, který tehdy Afghánistánu z větší části vládl, styky a společně s Pákistánem a Spojenými arabskými emiráty byla jediným státem, který tamní režim v Kábulu uznával diplomaticky.

  Čtěte také:
  Sedwill přiblížil mírové rozhovory v Afghánsitánu

  Zdroj: Radio Free Europe (USA)

  ---

  Rasmussen: Jednání s Makedonií až po vyřešení sporu o jméno
  Diskuse o členství Makedonie v Severoatlantické alianci budou moci být znovu započaty, jakmile bude vyřešen spor o jméno státu vedený s Řeckem, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na své jednodenní návštěvě jihovýchodní Evropy. Šéf Aliance také vyzval obě znesvářené strany k dosažení rychlého řešení.

  Makedonie se s Řeckem nemůže na názvu státu dohodnout již 19 let. Řekové tvrdí, že použití jména Makedonie implikuje teritoriální nárok na stejnojmennou provincii nacházející se na severu Řecka. Spor zatím Makedonii zabránil zahájit vstupní rozhovory s EU a před dvěma lety zamezil vstupu země do NATO.

  Čtěte také:
  Turecko: Státy Balkánu by měly být v NATO
  ,Řecko připraveno vyřešit konflikt s Makedonií‘

  Zdroj: Xinhua (Čína)

  ---

  Rozpuštění bezpečnostních agentur ohrozí pomoc Afghánistánu
  Pokud bude afghánský prezident Hamíd Karzáí trvat na rozpuštění soukromých bezpečnostních agentur do konce roku, budou muset být do konce října zrušeny rozvojové projekty za víc než miliardu dolarů. Vyplývá to z údajů, které má k dispozici britský list Guardian.

  Zahraniční organizace pomáhající s obnovou válkou zničené země trvají na tom, aby jejich pracovníky jako ochrana doprovázeli příslušníci soukromých bezpečnostních agentur. Prezidentský dekret, vydaný poprvé v srpnu, by těmto společnostem znemožnil podnikat v Afghánistánu, a humanitární pracovníky by neměl kdo chránit. Místní ozbrojené síly totiž postrádají dostatečný výcvik i personální kapacity.

  Čtěte také:
  Karzáí navzdory námitkám bezpečnostní agentury rozpustí

  Zdroj: Guardian (Velká Británie)

  ---

  Spor mezi EU a Tureckem škodí vojenské spolupráci, tvrdí Rasmussen
  Spor mezi Evropskou unií a Tureckem kvůli Kypru narušuje vojenskou spolupráci EU a NATO a mrhá se kvůli němu penězi daňových poplatníků, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Podle něj je třeba odstranit zbylé překážky a plně využít potenciál spolupráce.

  Šéf NATO kritizoval EU za neschopnost uzavřít s Tureckem bezpečnostní dohodu a Ankaru zas za odmítavý postoj k uznání řecké (jiho)kyperské vlády. Spor donutil Řecko i Kypr, oba členské státy EU, protestovat proti jakékoli turecké snaze účastnit se budování Evropské obranné a bezpečnostní politiky. Ankara na oplátku blokuje účast řecké části Kypru na jednáních mezi EU a NATO.

  Čtěte také:
  Problém Kypru "musí být vyřešen"

  Zdroj: Middle East Online (Velká Británie)

  ---

  Brazílie odmítá vměšování NATO v jižním Atlantiku
  Bezpečnostní témata jižního Atlantiku se velmi liší od těch v severoatlantickém prostoru," sdělil brazilský ministr obrany Nelson Jobim americkým představitelům. Dal tím jasně najevo, že jeho země odmítá vměšování NATO do záležitostí jihoamerického kontinentu.

  Severoatlantická aliance podle ministra nemůže nahradit OSN. Jobim vyjádřil obavu, že rozšířená oblast působnosti NATO by s využitím nesporné vojenské převahy USA mohla vést k multilaterálním válečným akcím bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

  Zdroj: MercoPress (Uruguay)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media