Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko kvůli Idlíbu žádá NATO o konzultace na základě článku 4

28. února 2020  12:51
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Turecko kvůli Idlíbu žádá NATO o konzultace na základě článku 4

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg svolal Severoatlantickou radu poté, co Turecko požádalo o konzultace na základě článku 4 Severoatlantické smlouvy. Podle mluvčího turecké vlády žádá Ankara o podporu NATO v konfliktu na severu Sýrie.

Při odstřelování tureckých pozic v syrské provincii Idlíb bylo zabito přes třicet tureckých vojáků a další desítky byly zraněny. Na útoky syrské armády odpovědělo Turecko odvetnými údery.

Turecká vláda mezitím oznámila, že přestane zadržovat syrské migranty na cestě do Evropy. Řecko proto posílilo ochranu hranic.

Kam dál?
Turecko žádá NATO o vytvoření bezletové zóny nad Idlíbem (20.2. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Kosovský premiér: Prezident porušil ústavu, když podepsal dohodu s NATO

Nový premiér Kosova Albin Kurti obvinil prezidenta Hašima Thačiho, že jeho podpis dohody se Severoatlantickou aliancí v roce 2013 byl protiústavní. Dohoda podle Kurtiho dala alianční misi KFOR „absolutní právo veta“ nad aktivitami kosovských bezpečnostních sil na území se srbskou většinou, která se nachází na severu země.

Předseda kosovského parlamentu Vjosa Osmani následně informoval, že premiérovy připomínky nepředstavují útok na NATO. Spíše jsou podle něj „pokrokem v demokracii, transparentnosti a respektování práva a ústavy země“.

Kam dál?
Kosovský premiér chce zavést povinnou vojenskou službu (18.2. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Novinářka CNN navrhuje vznik „mediálního NATO“

Novinářka americké stanice CNN Christiane Amanpour přišla na Twitteru s návrhem na vznik mediálního paktu podobného Severoatlantické alianci. Uskupení by mělo převzít článek 5 Severoatlantické smlouvy, který zjednodušeně říká, že „útok na jednoho je útokem na všechny“.

Amanpour k tomuto návrhu dovedly útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa a britského premiéra Borise Johnsona na mainstreamová media. „Musíme se bránit proti lídrům, kteří média delegitimizují. Novináři jsou pilíři demokracie a svobody,“ uvedla dále v příspěvku.

Kam dál?
Trump navrhuje rozšířit NATO o země Středního východu (10.1. 2020)

Zdroj: Washington Times (USA)

---

Velká Británie: Schodek v armádním rozpočtu může omezit její bojeschopnost

Britská armáda bude mít v budoucnu menší počet obrněných vozidel, letounů a ztratí svou jedinou nemocniční loď, varuje britská watchdog organizace National Audit Office (NAO). Organizace obvinila ministerstvo obrany, že se při vytváření rozpočtu soustředí na krátkodobé cíle, což může zhoršit situaci v budoucnu.

Podle NAO může schodek v armádním rozpočtu určeném na vojenské zařízení v následujících deseti letech vystoupat až na 13 miliard liber. Největším problémem ministerstva však zůstává schopnost prioritizovat zakázky, tvrdí organizace.

Kam dál?
Británii se nákup dronů prodraží, ministerstvo obrany vysvětluje proč (27.1. 2020)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Pacifik: USA obviňují Čínu z použití laseru proti hlídkovacímu letadlu

Americký letoun P-8A letěl nad mezinárodními vodami Tichého oceánu západně od ostrova Guam, když byl zasažen laserem z čínského torpédoborce. Uvedlo to americké námořnictvo a označilo čínské počínání za „nebezpečné a neprofesionální“.

Laserový paprsek, který je jinak neviditelný lidským okem, zachytily speciální senzory. Takový útok může být nebezpečný pro osoby i systémy na palubě letounu.

Kam dál?
USA musí být připraveny na vojenské střety s Čínou, tvrdí představitel Pentagonu (21.2. 2020)

Zdroj: The Hill (USA)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.