Ministr obrany Donald Rumsfeld na otázku, jestli by poskytnutí exilu iráckému vůdci znamenalo i zřeknutí se vojenských tribunálů, odpověděl, že "doporučuje, aby byla přijata opatření, která by zajišťovala vysokým iráckým představitelům a jejich rodinám azyl v cizině".
Podle Rumsfelda by to byla přijatelná výměna za zřeknutí se možnosti řešit konflikt vojenskou silou. Poradkyně pro národní bezpečnost Condoleezza Rice však zároveň považuje za nepravdepodobné, že by mohl být Saddám Husajn sesazený "jinak než silou".
O tom, zda Irak dostatečně spolupracoval se zbrojnními inspektory bude rozhodnuto 27. ledna po zveřejnení zprávy šéfa zbrojních inspektorů OSN Hanse Blixe. Právě tato zpráva bude klíčovou z hlediska dalšího vývoje debaty o řešení problému Iráku, píše New York Times.
Upřednostňováním řešení konfliktu mírovou cestou, například zprostředkováním či podporou exilu iráckého vůdce do zahraničí, Spojené státy dokazují, že vojenské řešení iráckého problému pro ně není jedinou a od počátku prosazovanou možností.
Na druhé straně spojenci Spojených států v NATO, včetně toho nejbližšího – Velké Británie – v posledních dnech vyjádřili přesvědčení, že by bylo vhodné přenechat zbrojním inspektorům větší prostor a více času. Právě postoj Tonyho Blaira by mohl komplikovat eventuální plány Spojených států zaútočit na Irák bez nové autorizace OSN.
Rumsfeld nevyloučil Husajnův exil
21. ledna 2003 9:00
Tři vysocí představitelé Bushovy administrativy naznačili, že uvažují o možnosti povolit Saddámu Husajnovi bezpečně vycestovat ze země, jestliže by to znamenalo vyhnutí se válce, napsal deník New York Times.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě
Září 2019
Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory
Červenec 2019
Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.