Tuto dohodu je nutno vnímat obzvlášť pozitivně po tragické havárii ruské ponorky Kursk v srpnu 2000.
V průběhu záchranných operací totiž několik členských státu Aliance opakovaně nabízelo Rusům pomoc při záchraně potopené ponorky, avšak ruská strana o tyto nabídky nejevila zájem.
I když by dohoda mohla kooperaci Ruska a NATO ještě zintenzívnit a pokračovat tak v cestě započaté v květnu minulého roku, kdy byla založena Rada NATO-Rusko, nebylo by šťastné ji přeceňovat z hlediska celkové bezpečnosti na moři ani v rámci vztahů Aliance a Ruska. Týká se totiž téměř výlučně humanitární spolupráce.
Zda se nejedná pouze o dokument deklaratorního charakteru ukáží případné další incidenty, ke kterým může na obou stranách dojít.
Zvláště u Ruska je však patrná skutečnost, že ani pomoc nabízená zvenčí a posilovaná nátlakem ruského veřejného mínění nemusí být přijata, pokud převládne nedefinovaný státní zájem, či pouhá snaha zakrýt chybná rozhodnutí a opatření nebo utajit použité technologie.
Pomoc nemusí Rusko přijmout
27. února 2003 6:58
Dohoda o vzájemné pomoci a spolupráci v oblasti vyhledávání ponorek a záchranných operací uzavřená mezi NATO a Ruskou federací standardizuje vyhledávácí a záchranné postupy, vymezuje spolupráci ve vývoji nových zařízení, podporuje výměnu informací a provádění společných cvičení.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.