Stejná situace je i nyní při zvažování dalšího rozšíření NATO.
Z tohoto pohledu je bulharský závazek likvidace raket třeba interpretovat především jako demonstraci politické vůle většího sblížení s Aliancí.
Přijetím Bulharska by mohlo dojít k naplnění teze o exportu stability, která bude mít v případě Balkánu větší relevanci, než tomu bylo při rozšíření v roce 1999, kdy byly přijaty státy již stabilní.
Vstup do NATO však automaticky větší stabilitu nepřinese i s ohledem na relativně nízkou podporu pro tento krok ze strany bulharského obyvatelstva. Pro Alianci by bulharské členství mohlo přinést bezprostřední přítomnost v geopoliticky neklidné oblasti a mělo by v první fázi i symbolický význam jakéhosi "otištění stopy" NATO na Balkáně.
Tato bezprostřední blízkost však s sebou nese i rizika nezbytné angažovanosti v daném regionu a přímého zapojení do případných vojenských konfliktů.
Otištěná stopa na Balkáně
4. listopadu 2002 0:31
Bulharsko se v současnosti nachází v pozici kandidátské země na vstup do NATO, která však nemá status horkého či jistého kandidáta a to ve srovnání například se Slovenskem. Při posledním rozšíření Aliance v roce 1999 nesplňovaly přijímané státy všechna vojenská kritéria a jejich přijetí bylo politickým rozhodnutím.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě
Září 2019
Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory
Červenec 2019
Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.