Proevropsky a proatlanticky orientovaná politická uskupení se nacházejí v marginální pozici a jejich postavení se v blízké budoucnosti nebude výrazně zlepšovat a to také z toho důvodu, že se Moldávie stále nachází v prostoru bezpečnostních zájmů Ruska.
Vládnoucí komunistická strana je primárně orientovaná na spolupráci s Moskvou, přičemž záměrem Moskvy není vnitropolitická stabilizace Moldávie jako hraničního státu mezi Rumunskem a Ukrajinou. Rusko uplatňuje svůj vliv v regionu na pobřeží Černého moře mimo jiné díky neklidné situaci, do níž může zasahovat.
Z hlediska vstupu do NATO je zřejmé, že po rozšíření Aliance o Rumunsko a Bulharsko bude tato bezpečnostní organizace potřebovat několik let na to, aby se členství těchto nových zemí stalo skutečným přínosem a došlo k rozšíření stability dále na východ. Moldávie v tomto smyslu není pro Alianci takovou výzvou jako dvě uvedené balkánské země.
Na periferii postsovětského bloku
28. ledna 2003 0:16
Členství Moldávie v NATO a EU je ve střednědobém horizontu velmi málo pravděpodobné. Tato malá země na periferii postsovětského prostoru nepředstavuje z hlediska procesu evropské integrace významnou oblast. Poměrně nestabilní vnitropolitická situace rovněž nemůže vést k úvahám o začlenění Moldávie do EU a NATO.
Barista i záchranář u kanónu
Dny NATO v Ostravě
Září 2019
Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.
Továrna na instruktory
Červenec 2019
Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.