natoaktual.cz

KOMENTÁŘ: Hybrid. Chaosu a nedůvěře paradoxně nahrává naše síla

23. dubna 2021  8:44
Levné, dostupné a maximálně účinné. To jsou hrozby a akce s hashtagem “hybrid“. Mluvíme o osvědčené taktice, která již v českém prostoru vlastně zdomácněla. Historicky s ní však máme větší zkušenost až nyní, i když jsme vlastně svědky oprášených, zdokonalených a přizpůsobených metod, starých více než dva půl tisíce let.  
Hybridní hrozby. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Čelit protivníkovi, kterého mnohdy nevidíme a obtížně identifikujeme, je skoro nadlidský výkon.

Není se čemu divit, když za nárůstem, díky kterému se hybridní působení stalo stále častěji diskutovanou hrozbou, stály právě moderní technologie.

Představte si situaci:

Fialoví podnikli kybernetický útok na Zelené. Ti rozhodli o rozsáhlé dezinformační kampani, že Fialoví jsou vlastně Zelení. Fialoví uvalili sankce na dovoz zelených pomerančů. U Fialových začaly velké nepokoje za práva na zelené pomeranče, protože jsou národním produktem.

A tak bychom mohli pokračovat dále, až by i pomeranče začaly fialovět. Motá se vám z toho hlava? To je účel!

Rozeštvaná společnost se snadněji adaptuje k prosazování mocenských zájmů protivníka.

Demonstrace různorodosti prostředků, jejichž výčet a kreativní použití by nestačilo ani k sepsání mnoha knih, nemá žádná pravidla ani limity. Výslednicí ale musí být vždy chaos a nedůvěra ve stát.

Rozeštvaná společnost se snadněji adaptuje k prosazování mocenských zájmů protivníka.

Agresivním akcím Ruska má čelit národní strategie proti hybridním útokům

Současná pandemie a události posledních týdnů rozvířily veřejnou debatu o hybridním působení na maximum. Koronavirus ztrácí na mediální popularitě, a prozatím ho v jeho prvenství silně ohrožuje další virus s označením GRU 29155. Je nesporné, že účinky hybridního působení silně poškozují zdraví a mohou bohužel vést ke smrti, jak jsme viděli.

Odpověď na hybrid však máme. Vláda tento týden schválila Národní strategii pro čelení hybridnímu působení. Dokument významným způsobem zvyšuje konkurenceschopnost České republiky v oblasti obrany a případné odvetné reakce na hybrid.

Zásadní na Strategii je fakt, že označuje občany i státní správu jako klíčové předpoklady k úspěšnému čelení hybridnímu působení. Přestože staví vládu jako odpovědnou za přijímání opatření, označuje za odpovědnou celou společnost.

Dobrá obrana proti hybridnímu působení začíná u prověřování zdrojů informací, které rádi prezentujeme svému okolí. Uvážlivé jednání každého z nás, i v takové maličkosti, přispěje ke snížení tohoto závažného bezpečnostního rizika.

Vypadá to jako čirý alibismus, jenže ouha, skutečná odpovědnost je opravdu na každém z nás.

Dobrá obrana proti hybridnímu působení začíná u prověřování zdrojů informací, které rádi prezentujeme svému okolí. Uvážlivé jednání každého z nás, i v takové maličkosti, přispěje ke snížení tohoto závažného bezpečnostního rizika. Strategie není strašák společnosti, ale zodpovědný přístup k identifikaci této hrozby.

Je nutné zdůraznit, že schválení dokumentu je jen počátek velmi náročného procesu. Jde v podstatě o definici rámce, vymezení pole působnosti. Navazovat bude plán s konkrétními kroky, jejichž implementace do systému státní správy i celé společnosti bude vyžadovat soustavnou edukaci občanů i státních úředníků.

Jsem přesvědčen, že Strategie vytváří solidní základ pro zachování a posilování demokracie a svobodné občanské společnosti v naší zemi. Společnosti, která má důvěru ve fungování státu, ve spravedlnost a v sebe samu.

Jan Havránek
Autor působí jako náměstek ministra obrany pro obrannou politiku a strategie

natoaktual.cz
zpět na článek