natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi na Golanských výšinách? Rozhodne se až po volbách

    28. srpna 2013  7:17
    Prezident Miloš Zeman by rád, aby se čeští vojáci více zapojili do mírových a pozorovatelských misí OSN. Třeba na Golanských výšinách, které oddělují Izrael od Sýrie. Bohaté zkušenosti s touto misí mají například sousední Slováci.  

    Mírové jednotky OSN - ilustrační snímek | foto: U.N.

    Podle Zemana by bylo velmi užitečné, aby se Česká republika intenzivněji než dosud zapojila do mírových misí OSN. "Například účastí českých jednotek na Golanských výšinách, odkud, jak jistě všichni víte, nedávno odešel švýcarský kontingent. Jako bývalý ekonom bych chtěl tiše a zcela okrajově podotknout, že tato operace je financována z fondu OSN a nezatěžuje tedy český rozpočet," prohlásil Zeman v projevu před českými diplomaty.

    Modré přilby na Golanech

    Mise UNDOF trvá od roku 1974. Vojáci dohlížejí na příměří po jomkipurské válce. Na hranicích mezi Izraelem a Sýrií vzniklo ochranné pásmo, do kterého nesmí vstoupit kromě příslušníků mise OSN žádní vojáci. Organizace spojených národů rovněž stanovila maximální počty vojáků a zbraní ve vzdálenosti 25 kilometrů od hranice zóny. Mezi Golanskými výšinami a Sýrií je v ochranném pásmu jediný přechod u Kunajtry, který využívají jak pozorovatelé OSN, tak drúzové, kteří mají právo se pohybovat na izraelské i syrské straně linie.

    Česká účast na této misi může podle jeho slov zaplnit bezpečnostní vakuum, výrazně zvýšit prestiž České republiky. "A přispět k, ať už mírovému procesu na Středním východě, nebo alespoň k tomu, aby bylo poněkud zmírněno riziko eskalace tohoto konfliktu," uvedl Zeman s ohledem na situaci v Sýrii.

    Právě Golanské výšiny oddělují dva nesmiřitelné tábory - Sýrii a Izrael. Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misii UNDOF.

    Odejít z mise plánuje sousední Rakousko. Vídeň nedávno oznámila, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace své členy z pozorovatelské mise odvolá. Rakušané střežili hraniční přechod u Kunajtry, který je jediný na linii příměří mezi Golanskými výšinami na území Izraele a Sýrie. V červnu syrští povstalci přechod dobyli a syrská armáda ho získala zpět až po těžkých bojích. To má být hlavní důvod, proč se Rakušané stáhli.

    Problémy měli také filipínští vojáci, které unesli a několik dní zadržovali jako živé štíty ozbrojenci ze skupiny Mučedníci z Jarmúku.

    Bohaté zkušenosti má s misí na Golanech Slovensko. V misi působí slovenští vojáci od roku 1998 a monitorují území o rozloze 58 kilometrů čtverečných. Za celou dobu se jich tam vystřídalo na 1 100.

    Zemanův návrh na zapojení českých vojáků bude muset pravděpodobně počkat až na období po předčasných volbách. Bude totiž vyžadovat souhlas obou komor zákonodárců.

    Češi v misích

    Do misí OSN je v současné době zapojeno 5 českých vojáků. Tři čeští pozorovatelé působí v Demokratické republice Kongo (MONUSCO), jeden vojenský poradce se účastní mise UNAMA v Afghánistánu a jeden styčný důstojník v Kosovu (UNMIK).

    Nicméně politikům se zamlouvá. Premiér končící vlády Jiří Rusnok uvedl, že Česko už nechce dále snižovat výdaje na obranu a pokud se bude dařit ekonomice, je vláda připravena financování armády zvýšit. Odstupující ministr zahraničí Jan Kohout doplnil, že vláda zkoumá možnosti dalšího zapojení do vojenských misí, a to nejen v rámci EU a NATO, ale právě také pod hlavičkou OSN.

    Ministerstvo obrany se zatím vyjádřilo k možnému zapojení českých vojáků velmi rezervovaně. "Pokud to bude v zájmu zahraniční politiky České republiky, Armáda České republiky je připravena vyslat vojáky do mírové mise OSN na Golanských výšinách. Předpokladem je samozřejmě mandát k operaci schválený příslušnými ústavními orgány," uvedlo v reakci na plány politiků.

    Čeští vojáci už se pozorovatelské mise v Sýrii účastnili, když loni v květnu do země odletěla na žádost OSN trojice důstojníků. Působili do srpna v misi UNSMIS, která měla dohlížet na klid zbraní a podporovat naplnění šestibodového mírového plánu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media