natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ze smrti mám strach, říká velitel speciální jednotky, která válčila v Afghánistánu

    20. ledna 2009  10:16
    Jeho muži prošli řadou nebezpečných operací. Podrobnosti o jejich misích se veřejnost ale nikdy nedozví. Velitel speciální jednotky Vojenské policie - SOG Petr Krčmář odpovídal čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.  

    OTÁZKY A ODPOVĚDI NALEZNETE ZDE

    Elitní vojáci z jednotky pro speciální operace (SOG - Special Operations Group) působili v Afghánistánu rok, a to v nebezpečné jižní provincii Hílmand, která je považována za baštu povstalců bývalého vládního hnutí Taliban.

    Právě zde probíhají nejostřejší boje s islámskými radikály. Do přímých střetů se zapojili i Češi.

    V rozhovoru Petr Krčmář připustil, že už se během misí dostal do situace, kdy si říkal "proboha, já ještě nechci umřít". Strach ze smrti má totiž podle svých slov "stejně jako každý normální člověk".

    Žádné podrobnosti z bojových akcí však kvůli utajení neprozradil, ani to, kolik důležitých a vysoce postavených lidí jeho muži v Afghánistánu zneškodnili nebo zajali. Přiznal pouze, že i on osobně musel bojovat doslova muž proti muži.

    Během mise prošla jeho jednotka těžkým obdobím, když při sebevražedném atentátu ve městě Girišk zahynul jeden z vojáků.

    "Když plníme úkoly v zahraničních misích, je každá akce mimo základnu bojová, a tudíž stoprocentní," konstatoval v rozhovoru Krčmář.

    Nynější tlak politické opozice na podporu zahraničních misí za zrušení třicetikorunového poplatku u lékaře vnímají vojáci podle jeho slov špatně. Komentovat postoj opozice však nechce s tím, že to vojákovi nepřísluší.

    Specialisté na zvláštní úkoly
    Jednotka SOG vznikla v srpnu 2002 pod křídly Vojenské policie. Příslušníkem jednotky se může stát pouze člověk, který již má zkušenosti z oblasti speciálních operací.

    Vojáci SOG se tak rekrutují především z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových složek policie nebo zpravodajských služeb.

    Mezi hlavní úkoly přísně utajované jednotky, o jejíž činnosti se na veřejnost dostávají jen sporadické informace, patří boj proti terorismu, osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmích mimo území České republiky, ochrana VIP osob, zadržování hledaných osob během zahraničních misí nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

    Příslušníci SOG často doprovázejí jako ochranka vládní činitele do rizikových zemí.

    Kvůli vlastní bezpečnosti vojáků, kteří často operují skrytě a v civilu, armáda nezveřejňuje jejich totožnost ani tváře. Výcvik členů jednotky snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými jednotkami ve světě i u nás. Spolu s prostějovskou 601. skupinou speciálních sil patří SOG mezi elitní armádní útvary.

    Jednotka se například podílela na zajištění bezpečnosti summitu NATO v Praze. Vojáci SOG působili v Afghánistánu, chránili český kontingent polní nemocnice v Iráku. Během koaliční invaze do Iráku chránili českou ambasádu v Kuvajtu a později českou misi v Bagdádu.

    Jednotka se poté stala součástí českého kontingentu vojenských policistů v jihoirácké Basře. Příslušníci SOG v té době například ochraňovali britského premiéra Tonyho Blaira během jeho návštěvy Iráku. Britské velení si tehdy vyžádalo právě vojáky SOG.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media