natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Zahraniční a bezpečnostní politika Strany zelených

    30. května 2006  11:55
    Zelení vítají iniciativu Unie vést po obdob přibližně jednoho roku intenzivní diskusi s občany, regiony, obcemi i nevládními organizacemi na téma budoucnosti a podoby Evropské unie.

    :: Volební fórum ::  

    Budoucnost Evropy

    Pokračování ústavního procesu
    Zelení podporují institucionální změny již obsažené ve Smlouvě o ústavě, usilují o vypuštění její třetí části (definující oblasti politiky EU), případně podporují vznik nového dokumentu, který nahradí současnou Smlouvu o ústavě EU. SZ požaduje, aby pak tato smlouva byla přijata formou celoevropského referenda konaného ve stejnou dobu a posílil se tím tak její společný evropský charakter.

    Chceme užší integraci EU
    Zelení usilují o posílení spolupráce v zahraniční politice tak, aby Unie svou vahou hrála důležitější roli v mezinárodních organizacích, především OSN, i při předcházení konfliktům a jejich řešení. SZ usiluje o výrazný obrat v evropské energetické a dopravní politice. A především Unie potřebuje demokratizovat své rozhodování a zefektivnit ho. Zelení podporují další politickou integraci Evropské unie paralelně s jejím rozšiřováním. Budeme v určitých oblastech podporovat posílenou spolupráci těch členských zemí EU, které se na ní dohodnou.

    Hranice Unie
    Smysl EU i desetiletí po jejím založení zůstává v mírovém a vzájemně přínosném soužití evropských států. Proto je správné, aby se Unie nadále rozšiřovala o všechny země, které splní tzv. kodaňská kritéria. Mezi ně patří státy bývalé Jugoslávie, dále Bulharsko, Rumunsko i Turecko. Členství v Unii závisí na přesvědčivém splnění všech tří kodaňských kritérií. Zelení odmítají stereotypní pohled na islám jako na nepřátelské náboženství či doktrínu.

    České předsednictví
    Zelení považují za klíčovou prioritu přípravu české předsednictví Evropské rady v roce 2009. Během něj bude otevřena kapitola reformy společné zemědělské politiky. Zde zelení dlouhodobě prosazují odklon od dotační politiky směrem k péči o krajinu, rozvoji venkova a nepotravinové zemědělské produkci.

    Bezpečnost a mír jsou více než jenom klid zbraní

    Chceme širší bezpečnost
    Pro zelené stojí těžiště zahraniční a bezpečnostní politiky koncept rozšířené bezpečnosti. Zdůrazňuje řešení konfliktů civilními prostředky, rozvojovou spolupráci, boj s chudobou, ochranu životního prostředí, zasazuje se za lidská práva, demokracii, nenásilí, vytváření právního státu a podporuje  dialog kultur a náboženství. Oddělená bezpečnost již neexistuje. Čelit se těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní.

    Vývoz zbraní a lidská práva
    I přes tvrzení odpovědných úředníků i ministrů Česká republika podporuje vývozem zbraní porušování lidských práv v řadě zemí.  To je v rozporu s principy Kodexu chování EU při vývozu zbraní. Zelení budou usilovat o to, aby Česká republika přestala vyvážet zbraně do zemi porušujících lidská práva a aby veškerý vývoz zbraní podléhal přísné veřejné kontrole.

    Evropská bezpečnost
    Zelení považují prohloubení projektu evropské bezpečnostní a obranné politiky za nezbytnou součást evropské integrace. Úspěch této politiky bude závislý na celkovém vývoji EU, především na rozvoji společné zahraniční politiky. Zelení budou usilovat o to, aby evropské bezpečnostní síly v budoucnu mohly nahradit NATO v Evropě. Zelení prosazují, aby se státy EU i v bezpečnostní a obranné politice výrazněji řídily zájmy společné evropské zahraniční politiky a aby vůči USA vystupovaly sebevědoměji, a to i v rámci NATO, zvláště bude-li zahraniční politika Spojených států nadále tak jednostranná a z řady závažných důvodů sporná, jak je tomu v rámci tzv. boje proti terorismu po 11. 9. 2001. Zelení považují členství v NATO za důležitý pilíř bezpečnosti, usilují o konstruktivní a rovnoprávný dialog o jeho směřování.

    Rozvojová spolupráce: pomáhejme více a lépe
    SZ bude prosazovat zvyšování objemu oficiální rozvojové pomoci České republiky v souladu se závazky členských zemí Evropské unie na 0,34 procent HND do roku 2010 a na 0,7 procent HND do roku 2015. Zelení také požadují, aby se správou finančních prostředků na rozvojovou spolupráci zabývala profesionální státní agentura, tak jako to běžné v zemích EU. Zelení prosazují zavedení transparentních a spravedlivých pravidel mezinárodního obchodu a zemědělské produkce.

    Regionální vztahy: Česko dobrým sousedem
    SZ usiluje o ještě užší hospodářské a kulturní styky ČR se sousedními státy a jejich občany. I po rozbití společné federace a zvláště nyní, po společném začleňování se do EU, budeme dbát o to, aby se udrželo užívání obou jazyků v obou státech. Užších styků si zasluhuje i příhraniční a přeshraniční spolupráce s Polskem, Rakouskem a Německem.
    Česko-německé vztahy by se měly zlepšit pomocí otevřené diskuse. Její součástí musí být i nezaujatá výuka ve školách a styky mezi Čechy a Němci na všech úrovních. Zasadíme se o to, aby ve své činnosti pokračoval Česko-německý fond budoucnosti. Česká vláda nyní uznává nyní utrpení německých antifašistů, a naše strana takové kroky podporuje. Společně s německými a rakouskými Zelenými a všemi evropskými a německými demokratickými silami odmítáme nacionalistická a jiná ideologická obviňování.

    Martin Bursík
    předseda Strany zelených

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media