natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Vyřazení britských lodí může ohrozit operace NATO

    1. listopadu 2017  23:45

    Britská vrtulníková loď HMS Ocean vede flotilu plavidel NATO na úvod cvičení BALTOPS v Baltském moři | foto: Royal Navy

    Vyřazení britských lodí může ohrozit operace NATO

    Operace Severoatlantické aliance mohou být ohroženy, pokud se Velká Británie rozhodne prodat své dvě útočné lodě MS Bulwark a HMS Albion v rámci úsporných opatření. Obě lodě disponují přistávací plochou a během námořních operací zajišťují moderní kombinovaný systém velení a řízení.

    Aliance se na ně v mnoha ohledech spoléhá, jejich nepřítomnost by tak mohla mít negativní vliv nejen na námořní operace, ale i vojenská cvičení. Druhou diskutovanou variantou, jak ulehčit státnímu rozpočtu, je snížit počet britských mariňáků, což by podle plukovníka z námořní pěchoty Spojených států mělo špatný dopad na americko-britské vojenské vazby.

    Zdroj: The Times (Velká Británie)

    ---

    Útok na americké vojáky v Nigeru otevřel debatu o užití vojenské síly

    Říjnový útok v Nigeru, při kterém zemřeli američtí vojáci, otevřel v Kongresu USA debatu mezi zákonodárci a experty o oprávnění k použití k vojenské síly (Authorization for Use of Military Force, AUMF). Během nedávného slyšení před senátním výborem pro zahraniční vztahy ministr zahraničí Rex Tillerson a ministr obrany James Mattis řekli zákonodárcům, že Spojené státy potřebují oprávnění nasadit v zahraničí vojáky do boje proti teroru.

    AUMF vznikl jako odpověď na teroristické útoky z 11.9. 2001 a zmocňuje prezidenta k použití vojenské síly vůči konkrétním teroristickým organizacím – zejména al-Káidě a Tálibánu. Nicméně jak prezident Barack Obama, tak nyní i Donald Trump tuto pravomoc zneužívali k boji proti jiným teroristickým skupinám po celém světě, uvedl profesor práv Jimmy Gurulé z Notre Damu. Mnoho zákonodárců se proto po přepadení v Nigeru vyjádřilo, že by rádi AUMF revidovali. Vyvstaly totiž otázky, proč se americké jednotky v této africké zemi vůbec angažují.

    Kam dál?
    V Nigeru byli zabiti 3 američtí vojáci (5.10. 2017)

    Zdroj: FOX News (USA)

    ---

    Armáda USA nejednala o bombardování KLDR, tvrdí Mattis

    Navzdory ostré rétorice mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem neprojednávaly Spojené státy preemptivní útok jadernými zbraněmi na Severní Koreu. „O takových věcech jsme v žádném případě nemluvili,“ prohlásil americký ministr obrany James Mattis před senátním výborem pro zahraniční vztahy.

    Přestože Trump prohlašoval, že KLDR bude čelit „ohni a hněvu“, pokud ohrozí Spojené státy, a že preemptivní útok není vyloučen, vojenští experti vyjádřili vážné pochybnosti o tom, zda by byl jaderný útok vůbec vhodný. Jihokorejské město Soul se svými 25 miliony obyvatel se totiž nachází zhruba 30 mil od severokorejské hranice.

    Kam dál?
    Připravte vojenské varianty pro vypořádání se se Severní Koreou, řekl Mattis důstojníkům (10.10. 2017)
    Trump: Nepreferujeme vojenský zásah proti Severní Koreji, ale byl by ničivý (27.9. 2017)
    Vojenské řešení je stále možností, říká k Severní Koreji americký ministr (18.8. 2017)

    Zdroj: Newsweek (USA)

    ---

    Americká armáda se chce lépe využívat technologie

    Technologie, jako jsou například tělesné senzory, pomáhají novým vojákům pochopit, kde jsou jejich hranice. Díky nim pak mohou cvičit bezpečněji. „Víc mariňáků a vojáků zemře ve výcviku než v boji,“ prohlásil Warren Cook z námořní pěchoty Spojených států. „Na vině je jejich absolutní vyčerpání,“ doplnil Cook.

    Jeden z výzkumných pracovníků z Institutu pro kreativní technologie (Univerzita Jižní Kalifornie) věří, že například s pomocí videí, na kterých je zachycen pohyb vojáka, a dalších biodat lze změnit způsob výcviku.

    Důstojníci a vědci se shodují, že technologie může udržet vojáky a vojákyně psychicky a fyzicky zdravé, což z nich následně činí lepší bojovníky. „Když dobře cvičíte, budete se dobře chovat i v boji,“ řekl Jeffrey Hold z americké námořní pěchoty.

    Kam dál?
    Armáda USA používá speciální neuro-technologii k vytvoření super-inteligentních vojáků (5.4. 2017)

    Zdroj: Voice of America (USA)

    ---

    Klíčové údaje o válce v Afghánistánu prošly cenzurou

    Americké vojenské velení v Afghánistánu se rozhodlo nezveřejnit klíčové údaje týkající se růstu a pokroku ve výcviku tamních bezpečnostních sil. Z posledního uveřejněného reportu tak byla některá data odstraněna – například počet lidí v afghánské armádě a u policie, kolik z nich bylo zraněno nebo zabito a v jakém stavu je jejich vybavení. Toto opatření bylo provedeno na žádost afghánské vlády, uvedl mluvčí amerických sil v Afghánistánu kapitán Tom Gresback.

    Některé informace byly označeny jako tajné již v roce 2015 za administrativy prezidenta Baracka Obamy, aby jejich zveřejněním nedošlo k ohrožení amerických a afghánských vojáků, neboť tálibánští bojovníci v tu dobu nabírali na síle v celé zemi.

    Kam dál?
    Hnutí Tálibán při útoku zabilo nejméně 43 afghánských vojáků (20.10. 2017)

    Zdroj: The New York Times (USA)

    kko; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media