natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • V zemích NATO jsou dnes tři ministryně obrany

    12. ledna 2007  11:36
    Jmenováním Vlasty Parkanové do funkce ministryně obrany České republiky se zvýšil počet žen zastávajících tuto funkci v zemích NATO na tři. Ministryně obrany mají ze současných 26 členských zemí NATO ještě Francie a Norsko.  

    Francouzka Michèle Alliot-Marie je v této funkci již od roku 2002, její norská kolegyně Anne-Grete Strøm-Erichsen pak od roku 2005.

    Více žen řídí zahraničí než obranu
    Přesto v současnosti na schůzkách ministrů obrany členských zemí NATO narazíte ještě na jednu ženu. Island sice nemá armádu a tedy ani ministerstvo obrany, na schůzkách ministrů obrany ale reprezentován je, a to ministrem, resp. v současnosti ministryní zahraničních věcí Valgerður Sverrisdóttir. Mezi ministry zahraničních věcí je podíl žen o trochu vyšší: kromě islandské šéfky diplomacie má dnes ženu ve vedení ministerstva zahraničních věcí ještě dalších pět zemí NATO (Maďarsko, Polsko, Řecko, USA, Velká Británie).

    Ze zemí NATO mají v současnosti ženu v čele státu Dánsko, Kanada, Lotyšsko, Nizozemí, a Velká Británie, vládám v zemích NATO však šéfuje jen německá kancléřka Angela Merkel. Mezi velvyslanci členských zemí aliance u centrály v Bruselu je dnes jen jedna žena, Američanka Victoria Nuland. NATO doposud nemělo žádnou generální tajemnici a i posty náměstků generálních tajemníků doposud obsazovali pouze muži.

    Ministryně obrany nejsou novinkou
    První ministryní obrany na světě byla Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike ze Srí Lanky. Post ministryně obrany vykonávala souběžně s premiérskou funkcí v letech 1960-1965 a opětovně 1970-1977. Premiérkou byla ještě v období 1994-2000, tehdy již ale post ministryně obrany nezastávala. Evropa si na svoji první ženu – ministryni obrany musela počkat až do roku 1990, od kdy tuto pozici zastávala Elisabeth Rehn z Finska.

    Vůbec severské země jsou z pohledu účasti žen v politice nejprogresivnější. Elizabeth Rehn byla po odchodu z funkce ministryně obrany v roce 1995 byla vystřídána další ženou Anneli Kariina Taina, ta na tomto postu setrvala až do roku 1999. Rovněž současná norská ministryně obrany není první ženou v čele resortu. Mezi jejími předchůdci figurují hned dvě ženy: Eldbjørg Løwer (1999-2000) a Kristin Krohn Devold (2001-2005). Ministryni obrany má v současnosti i Švédsko.

    Celkově má k dnešnímu dni ženu v čele ministerstva obrany 11 zemí světa (Argentina, Bahamy, Bangladéš, Česká republika, Filipíny, Francie, Chile, Kapverdy, Jamajka, Norsko a Švédsko).

    Petr Just
    Autor je politolog

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media