Co psala světová média o Severoatlantické alianci

USA nasadily na cvičení NATO v Anglii stíhačky F-35

18. dubna 2017  18:26
Letoun F-35 Lightning II | foto: JSF Program

USA nasadily na cvičení NATO v Anglii stíhačky F-35

Několik stíhacích letounů typu F-35A Lightning II nasadilo letectvo Spojených států na cvičení Severoatlantické aliance v Anglii. Tyto stroje se na cvičení se členy Aliance objevily vůbec poprvé, přiletěly ze základny Hill v americkém Utahu. V průběhu cvičení budou představeny operační schopnosti stíhaček a jejich nároky na umístění v Evropě, se kterým se počítá začátkem příštího desetiletí. Spolu s bojovými letouny budou nasazeny i stroje pro doplňování paliva za letu.

Kam dál?
Plán na údržbu motorů britských stíhaček F-35 v Turecku vzbuzuje obavy (7.4. 2017)

Zdroj: Executive Gov (USA)

---

Lotyši vyčíslili náklady na prapor NATO

Náklady spojené s příjezdem praporu Severoatlantické aliance do Lotyšska vyčíslilo místní ministerstvo obrany na 8,9 milionu eur. Žádost o předběžné financování předloží ministerstvo vládě příští týden, prapor vedený Kanadou do země přijede letos v létě. Náklady na podporu funkcí bojové skupiny NATO v Lotyšsku, které nespadají do kategorie hrazené hostitelskou zemí, jsou ošetřeny zvláštní dohodou mezi Lotyšskem a Kanadou.

V rámci dohody Lotyšsko zajistí například zásoby pitné vody, potravin, mobilní toalety a umývárny. Kanada bude poskytnuté služby splácet. Mimo náklady na předběžnou přípravu pak bude potřeba dalších zhruba 2 milionů eur na každý měsíc pobytu jednotek v zemi. Tuto částku jsou spojenci připraveni uhradit.

Kam dál?
Britské jednotky míří do Estonska, postaví se do čela praporu NATO (15.3. 2017)
Španělsko pošle do Lotyšska své tanky a vojáky (15.2. 2017)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

NATO zřídí zpravodajskou buňku v Tunisku

Severoatlantická aliance plánuje zřídit zpravodajské centrum v Tunisku. Země je sužována teroristickými útoky od chvíle, kdy sousední Libyi pohltil chaos rozvířený arabským jarem. Jako příležitost pro další posílení spolupráce v boji proti džihádistické hrozbě vnímají alianční „Centrum zpravodajské fúze“ tuniští představitelé. Již započala jednání se zástupci NATO, uvedl tuniský server Kapitalis.com. Vytvoření Centra předznamenává alianční podporu tuniských bezpečnostních služeb a výcvik tuniských sil pro speciální operace – rozhodnutí přijatá organizací za účelem ochrany stability v severní Africe.

Kam dál?
USA si všímají aktivit ruské armády v Afghánistánu a Libyi (28.3. 2017)

Zdroj: The North Africa Post (Maroko)

---

USA a NATO nám pomáhají v boji proti terorismu, říká afghánský generál

V boji proti terorismu a k poražení teroristických skupin máme silnou podporu Spojených států a Severoatlantické aliance, prohlásil zástupce náčelníka generálního štábu afghánských národních armádních sil generál Murad Ali Murad. Silnou podporu našich spojenců k poražení společného nepřítele ukazuje návštěva poradce pro národní bezpečnost USA generála Herberta Raymonda McMastera. V současnosti afghánské síly spustily operace Khalíd, které mají eliminovat teroristy v nestabilních regionech a zakročit proti nástupu hnutí Tálibán.

Kam dál?
V roce 2017 vyřídíme IS a Tálibán, slibují síly USA a Afghánistánu (7.4. 2017)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

NATO chválí Arménii za účast na mírových misích

Produktivní spolupráci Arménie se Severoatlantickou aliancí na posilování lidských práv v ozbrojených silách, boji proti korupci a v mírových operacích ocenil politický představitel styčné kanceláře NATO pro jižní Kavkaz Andrzej Klimczyk. Tento směr spolupráce odpovídá Individuálnímu akčnímu plánu partnerství NATO-Arménie, jehož cílem je předávání aliančních standardů a pozitivních zkušeností, dodal Klimczyk.

Arménské jednotky jsou nasazeny v Afghánistánu a Kosovu, rámec zapojení partnerských zemí však odpovídá výhradně jejich zájmu, zdůraznil představitel NATO.

Kam dál?
Spory mezi Arménií a Ázerbájdžánem nemají vojenské řešení, říká Stoltenberg (28.2. 2017)

Zdroj: Armenpress (Arménie)

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.