natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi a Američané zkontrolují ze vzduchu základny v Rusku

    14. dubna 2014  9:47
    Čeští a američtí armádní experti budou ze vzduchu kontrolovat vojenské základny v Rusku. V rámci mezinárodní Smlouvy o otevřeném nebi je čeká pozorovací let na palubě amerického průzkumného speciálu. Let může přinést cenné informace o rozmístění ruských jednotek v souvislosti s krizí na Ukrajině.  

    Americký pozorovací letoun OC-135B na základně Offutt v Nebrasce | foto: USAF

    Skupina českých a amerických expertů podnikne pozorovací let nad územím Ruska na palubě amerického speciálního letounu OC-135B v rozmezí od pondělí 14. do soboty 19. dubna, potvrdila Jana Růžičková z generálního štábu. Za Českou republiku se pozorovacího letu zúčastní pět vojenských expertů. 

    Letoun OC-135B

    Speciálně upravený stroj na bázi letounu Boeing 707. Posádku tvoří sedm osob – dva piloti, palubní inženýr, dva navigátoři a dva technici speciálních senzorů. Pozorovací tým se skládá z pěti specialistů – velitele, jeho zástupce, dvou operátorů a člena, který sleduje správné dodržení tratě letu. Americké vzdušné síly v současnosti provozují pouze několik těchto letounů.Neoficiální zdroje hovoří jen o třech letounech, přičemž dva z nich jsou na letecké základně Offutt v Nebrasce.Stroje byly v roce 1996 upraveny z původního meteorologického letounu WC-135B. Vybavení tvoří čtveřice kamer umístěných v zadní části trupu. Dvě směřují do stran, jedna kolmo pod letoun a poslední pořizuje panoramatické snímky.

    "Let byl naplánován už loni a není přímou reakcí na situaci na Ukrajině," uvedla pro natoaktual.cz Růžičková. Trasa letu ani místa, která chtějí pozorovatelé nasnímkovat, se však podle ní předem nezveřejňují.

    Možnost, že by Rusko pozorovací let na poslední chvíli odmítlo, vyloučila. "Let může překazit jen špatné počasí," dodala.

    V současné napjaté situaci kvůli krizi na Ukrajině by podle expertů pozorovací let mohl přinést užitečné informace o rozmístění ruských jednotek.

    Podle Smlouvy o otevřeném nebi je každá signatářská země včetně České republiky povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně. Stejný počet inspekcí může provést u signatářů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

    Inspektoři si sice mohou vybrat kteroukoliv oblast pozorované země, nicméně trasa a i délka letu musí být předem oznámena a konzultována s řízením letového provozu hostitelské země, které zajistí veškerá potřebná povolení.

    Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a států OBSE smluvním zemím ukládá povinnost zveřejňovat údaje o struktuře ozbrojených sil, počtech vojáků, výzbroje a bojové techniky.

    Informace, které si státy mezi sebou předávají, ověřují inspektoři přímo u vojenských jednotek nebo během cvičení a pozorovacích letů.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media