Ukrajina dostane pozvánku do NATO brzy, věří Juščenko

4. dubna 2008  11:59
Za historický okamžik pro svou zemi označil ukrajinský prezident Viktor Juščenko výsledky jednání summitu NATO v rumunské Bukurešti. Na vrcholné schůzce sice i přes snahu USA pozvánku ke členství v Alianci nedostal, byl však ujištěn, že NATO s Ukrajinou jako budoucím členem počítá.  

"Ukrajina bude členem NATO. Je to historická událost pro naši zemi a pro naše občany," prohlásil ukrajinský prezident Juščenko.

Aliance ve čtvrtek i přes snahu hlavně USA Ukrajinu ani Gruzii nezařadila do programu Akčního plánu členství (MAP), který je jakýmsi předstupněm pro plnohodnotné členství.

Představitelé Aliance však dali otevřeně najevo, že s Ukrajinou jako členem už počítají. Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na tiskové konferenci uvedl, že "nepochybuje o tom", že se obě země se k NATO zanedlouho připojí.

O připravenosti Ukrajiny a Gruzie chtějí jednat ministři zahraničí NATO letos v prosinci. Tam by obě země měly být zařazeny do MAP.

Juščenko dnes zároveň v prohlášení uklidňoval Rusko, které proti členství Ukrajiny a Gruzie ostře protestuje.

"Máme právo se nezávisle rozhodnout ohledně NATO a naše zájmy nejsou zaměřeny proti žádné jiné zemi," prohlásil Juščenko. Připomněl, že Ukrajina jako jediná z nečlenských zemí Aliance se účastní všech misí NATO.

"Ten výsledek pro Gruzii a Ukrajinu je velmi dobrý. Ono předem bylo jasné, že jsou země, které budou bránit udělení MAPu v tuto chvíli. Čili to, že summit udělení MAPu přesunul na schůzku ministrů zahraničí zemí NATO konanou letos v prosinci,­ tedy až po nějakém hodnocení toho, jak obě země pokročily v přípravě," konstatovala šéfka odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Veronika Kuchyňová Šmigolová.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.