natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Twitter je ve válce, NATO ho využívá k sledování Kaddáfího jednotek

    22. června 2011  17:40
    Twitter je ve válce a plní až překvapivou roli. Krátké textové zprávy bloggerů z libyjských měst zaplavují internet už od počátku konfliktu. Pro detailní přehled o pohybu a akcích Kaddáfího jednotek je využívá i NATO.  

    "Kaddáfího síly začaly ničit budovu univerzity. Jsou zatýkání civilisté ve městě," napsal na Twitteru 20. června blogger z města Gharján na severozápadě Libye. "Těžká palba v centru - hlavní problém je, že proti lidem stojí snajpři," hlásil jiný z města Zavíja.

    Podobné zprávy se objevují na internetu každý den. Pečlivě je sleduje i NATO. Pro vojenské experty mohou být takové informace velmi cenné při sestavování celkového obrazu z bojiště a plánování leteckých úderů proti jednotkám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

    "Snažíme se získávat informace ze všech zdrojů," řekl Mike Bracken z velitelství v Neapoli, odkud NATO operace v Libyi řídí. Twitter je podle něj jedním z nich.

    V praxi to ale neznamená, že kvůli každé zprávě o hrozícím nebezpečí nebo probíhajících bojích okamžitě vystartují alianční letouny s nákladem přesně naváděné munice.

    "Tweety" zkoumá tým specialistů
    Vybrané informace podle Brackena nejprve důkladně ověřuje armáda zpravodajských specialistů, zkoumá jejich autenticitu a srovnává je s vlastními informacemi z výzvědných letounů i zpráv od rebelů. Úkolem zpravodajců je všechny informace sloučit a poskytnout velitelům dokonalý přehled o situaci.

    NATO totiž v Libyi oficiálně nemá žádné pozemní průzkumné jednotky, které by mohly relevantními zpravodajskými informacemi o aktuálním vývoji, navíc z tak rozlehlého území, ústředí zásobovat. Twitter a další otevřené zdroje proto podle Brackena "mohou upozornit" na některé oblasti a zasáhnout.

    Specialisté jsou si ale velmi dobře vědomi toho, že Twitter může pochopitelně každý den "krmit" nepravdivými nebo zavádějícími informacemi i libyjský režim. Všechny relevantní informace, které sítem zpravodajců projdou, tak ještě znovu ověřují britské špionážní stroje Nimrod a americké bezpilotní letouny Predator.

    Důkladné monitorování Twitteru připustilo i britské ministerstvo obrany. Ověřené "tweety" od obyvatel libyjských měst Misuráta nebo Benghází byly podle listu The Guardian od počátku libyjské krize důkladně analyzovány a využívány v podkladech vojenských zpravodajců pro údery na Kaddáfího síly.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media