Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS

15. října 2014  15:06
Letouny F-4 Phantom tureckých vzdušných sil (ilustrační foto) | foto: Turecké ministerstvo obrany

Turecko dementuje poskytnutí základen pro boj proti IS

Představitelé Turecka odmítli, že by uzavřeli dohodu se Spojenými státy, v rámci které by Američany nechali využívat leteckou základnu Incirlik k boji proti Islámskému státu (IS). To je v rozporu s vyjádřením americké poradkyně pro národní bezpečnost Susan Rice.

Úřad tureckého premiéra uvedl, že s Američany dosáhli dohody ohledně výcviku syrských rebelů na tureckém území, ale není prozatím jasné „kde [a] jakým způsobem“ se tak bude dít. Spojené státy ale v neděli informovaly, že se s Tureckem dohodly na poskytnutí vojenských základen, včetně letecké základny Incirlik, americkým a koaličním silám. Základna Incirlik leží poblíž města Adana pouhých 100 mil od hranic se Sýrií.

Kam dál?
USA budou při boji s IS využívat turecké základny (13.10. 2014)
Turecko hostí krizové rozhovory NATO a USA o IS (9.10. 2014)
Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu (8.10. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Rumunsko potřebuje posily k ochraně proti Rusku

Rumunsko potřebuje více vojenského vybavení, aby mohlo čelit ruskému jednání, uvedl v návaznosti na ukrajinskou krizi vysloužilý čtyřhvězdičkový generál Constantin Degeratu, který dříve vedl rumunské ozbrojené složky.

„Teď potřebujeme, aby se do země vrátily z Velké Británie, Německa a Itálie tři americké letky, protože v současné době nemáme žádné letecké síly a ani čas na nákup nových letadel nebo přípravu letky a oni ve Velké Británie pouze spí a nemají žádnou misi,“ prohlásil Degeratu a zdůraznil, že by se jednalo o dočasné nasazení. Rusko podle něj rozumí pouze dvěma jazykům: rusky a síle.

Kam dál?
Nová vojenská základna USA v Rumunsku bude zprovozněna příští rok (13.10. 2014)
V Rumunsku budou letouny NATO (10.9. 2014)
Rumunsko usiluje o trvalou přítomnost NATO na svém území (26.8. 2014)

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

---

Šéf finské obrany upozorňuje na nárůst vojenských aktivit v Pobaltí

Vojenské aktivity a operace v Pobaltí jsou na vzestupu, informoval šéf finské obrany Jarmo Lindberg. Podle něj je vidět stále větší přítomnost jak Ruska, tak také Severoatlantické aliance v regionu. Uvedl, že zhoustl letecký i námořní provoz v Pobaltí a také se tam odehrává více vojenských cvičení. „Je tam více všeho,“ prohlásil Lindberg.

Šéf finské obrany také uvedl, že není důvod pro další zkoumání incidentu s lodí Aranda. Ruská námořní loď již dvakrát narušila práci tohoto plavidla v mezinárodních vodách na východ od ostrova Gotland. Někteří se domnívají, že Rusko v oblasti testovalo ponorky, a proto žádalo Arandu, aby preventivně změnila kurz.

Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

---

Bulharsko končí v ISAF, ale v Afghánistánu pravděpodobně zůstane

Na konci roku ukončí Bulharsko své působení v operaci Mezinárodních bezpečnostních podpůrných sil (ISAF) v Afghánistánu, ale již od 1. listopadu by se mělo sto deset členů bulharských ozbrojených sil účastnit v zemi nové mise Rozhodná podpora (Decisive Support) vedené Severoatlantickou aliancí. O účasti na misi definitivně rozhodne tento týden vláda.

Mise Rozhodná podpora má dva hlavní cíle, tím prvním je pomoc při výcviku afghánských národních bezpečnostních složek a také jim radit a asistovat. Druhým cílem je ve spolupráci s afghánskou vládou, partnery a dalšími mezinárodními organizacemi rozvoj afghánských státních institucí.

Zdroj: News Reality

---

Norsko zavede povinnou vojenskou službu i pro ženy

Norsko odsouhlasilo rozšíření povinné vojenské služby i na ženy. „Chceme rozšířit vojenskou službu na všechny, abychom přitáhli ty nejvíce motivované a schopné,“ zdůvodnilo rozhodnutí norské ministerstvo obrany. Většina evropských států zrušila brannou povinnost ve prospěch profesionální armády, ale Norsko naopak tvrdí, že chce zajistit co nejkompetentnější a různorodou armádu právě tím, že bude „genderově neutrální“.

Kam dál?

Estonsko se zajímá o zavádění povinné služby pro ženy v Norsku (8.10. 2014)

Zdroj: The News (Pákistán)

ist; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.