natoaktual.cz

Mošnovské letiště ožívá. Hřmot stíhaček věstí blížící se Dny NATO

15. září 2017  9:06
Jednou za rok, vždy na pár dní, ožívá letiště v Mošnově nebývalým ruchem. To když se na Dny NATO v Ostravě slétají účastníci víkendové show. Zatím takřka tři desítky strojů z Francie, Polska, Rakouska i sousedního Slovenska. V plné síle už jsou na letišti i české vzdušné síly.  
Letoun F-16 belgických vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Průzkumný letoun včasné výstrahy E-7T Peace Eagle tureckého letectva na Dnech... Letoun F-16 belgických vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Transportní stroj CASA polského letectva na Dnech NATO v Ostravě Záchranný vrtulník polské armády Letoun CASA polského letectva na Dnech NATO v Ostravě Letoun MiG-29 slovenských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Letoun MiG-29 slovenských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě Francouzský předváděcí tým Couteau Delta s dvojicí letounů Mirage 2000D na... Letouny MiG-29 slovenských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě

Po pondělním příletů amerických strategických bombardérů, které budou jedním z lákadel nadcházející víkendové show, na mošnovském letišti od čtvrtečního dopoledne přistávají vojenské letouny a vrtulníky. Už ve středu přistála se sedmi letouny aerobatická skupina Saudi Hawks ze Saúdské Arábie.

Dny NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 16. a 17. září. Účast dosud potvrdilo 17 zemí a NATO. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo 130 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

V plné síle se v Ostravě tradičně představí české vzdušné síly. Návštěvníci se na jejich schopnosti mohou těšit jak ve statických, tak dynamických ukázkách, a to i ve spolupráci s pozemními silami.

K vidění tak byla technika nejen ze základen taktického, vrtulníkového a dopravního letectva, která provede i tradiční průlet v rámci slavnostního zahájení, ale také dalších podpůrných jednotek - 25. protiletadlového pluku a 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

„Armáda ČR je však nejen jednoznačně největším ze všech leteckých účastníků, ale zároveň zajišťuje mnohé kriticky důležité aspekty přípravy i realizace akce, bez čehož by se Dny NATO nemohly v tomto rozsahu vůbec uskutečnit,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce.

Nejvíce pozornosti poutá ukázka pilotáže stíhacího letounu JAS-39 Gripen z 211. taktické letky, jíž se zhostí nový display pilot Ivo Kardoš. Ten se svou sestavou letecké akrobacie sklízí úspěchy doma i v zahraničí. Například na Royal International Air Tattoo v britském Fairfordu, jež je považována za největší svátek letecké techniky na světě, získal od poroty cenu za nejlepší zahraniční vystoupení.

Velmi oblíbenou ukázku předvede též dvojice lehkých bojových letounů L-159 ALCA z 212. taktické letky, letos s ještě vylepšenou sestavou. „Pro letošek ukážou své bojové schopnosti proti pozemním cílům v samostatné dynamické ukázce,“ prozradil Pavlačík.

Do řady dynamických ukázek se zapojí i 22. základna vrtulníkového letectva z Náměště nad Oslavou, jejíž vrtulníky Mi-24 a Mi-171 předvedou simulaci záchrany sestřeleného pilota a budou se podílet na společném vystoupení s pozemními jednotkami. Transportní vrtulník Mi-171 pak bude vynášet k seskokům výsadek českých parašutistů a bitevní víceúčelový vrtulník Mi-24 ukáže své manévrovací schopnosti.

Fotografie

Průzkumný letoun včasné výstrahy E-7T Peace Eagle tureckého letectva na Dnech NATO v Ostravě
Letouny MiG-29 slovenských vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě
Italský Eurofighter Typhoon na Dnech NATO v Ostravě
Pilot letounu F-16 belgického letectva na Dnech NATO v Ostravě

Kromě dynamických ukázek se mohou návštěvníci těšit na tyto stroje i v rámci statické prezentace, na níž bude vystaven také dopravní letoun L-410 z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely. Ve stanu Vzdušných sil AČR pak bude možné se blíže seznámit s důležitými součástmi pilotního výcviku, mezi které patří například výsadková příprava či létání na trenažéru.

Do Ostravy ve čtvrtek dorazily kromě nejrůznějších podpůrných transportních letounů a vrtulníků také stíhací letouny MiG-29 slovenského letectva i polských vzdušných sil. Slovensko jako letošní speciální partnerský stát vyslalo také nový vrtulník UH-60M Black Hawk.

Z Rakouska přiletěla dvojice strojů Eurofighter Typhoon a z Francie předváděcí tým Couteau Delta s dvojicí letounů Mirage 2000D. Ten předvádí realistické manévry využívané v boji.

inc natoaktual.cz
zpět na článek