Tajemní lovci pašeráků se poprvé předvedou české veřejnosti

18. srpna 2011  10:02
Půjde o unikátní premiéru. Návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě se představí elitní zásahová jednotka ZUZ německé celní správy. Ta je ve světě považována za špičku mezi útvary zvláštního určení.  
Zásahová jednotka Zentrale Unterstützungsgruppe Zoll (ZUZ) se v Česku představí vůbec poprvé. Podle dostupných informací by se navíc mělo jednat o vůbec první vystoupení této skupiny na akci pro veřejnost mimo Německo.

"Jde opravdu o obrovskou poctu pro Dny NATO v Ostravě," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci na ostravském letišti organizuje. Vyjednávání o účasti elitní jednotky na největší přehlídce svého druhu v Česku trvalo tři roky.

Dny NATO v Ostravě
Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou ojedinělou nekomerční přehlídkou, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, vězeňská služba a další složky. Vstup na akci je zdarma. Letošní jedenáctý ročník proběhne 24.- 25. září. Loni akci navštívilo 185 tisíc lidí. Mezi největší lákadla patřil americký strategický bombardér B-52H Stratofortress, který by měl být k vidění i letos.
www.natodays.cz

ZUZ byla jako zásahová jednotka založena v druhé polovině devadesátých let v reakci na zvyšující se násilí proti příslušníkům celní správy. Jejím hlavním úkolem je ochrana agentů, kteří by samostatně byli vystaveni příliš velkému ohrožení. Zaměřují se ale též na zatýkání nebezpečných pašeráků, poskytují svým kolegům speciální vybavení či taktické zkušenosti při zásazích. Stejně jako jiné speciální jednotky, i členové ZUZ musí projít tvrdým výcvikem, při kterém získají vědomosti i z právních, psychologických, taktických či technických oblastí.

Příslušníci ZUZ se představí návštěvníkům na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě v dynamické ukázce společně se svými českými kolegy ze speciální jednotky SON (Skupina operativního nasazení). Podle organizátorů půjde o prestižní setkání. Spolu s německou a českou speciální zásahovou jednotkou bude Ostravsko totiž hostit rovněž jejich slovenské kolegy.

"Předběžně můžeme potvrdit, že v programu akce počítáme s celkem čtyřmi ukázkami, nyní probíhají intenzivní jednání a upřesňování zapojení jednotlivých elitních skupin," konstatoval Pavlačík.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.