Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stoltenberg vyzval Chorvatsko ke zvyšování výdajů na obranu

15. června 2018  13:28
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: NATO Photos

Stoltenberg vyzval Chorvatsko ke zvyšování výdajů na obranu

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ocenil navyšování výdajů na obranu v Chorvatsku a pobídl zemi, aby „dělala víc“. Stoltenberg poděkoval Chorvatsku za jeho přispění k působení NATO v Lotyšsku a Polsku a k účasti na misích v Afghánistánu a Kosovu.

„Vítám, že Chorvatsko zastavilo své škrty v rozpočtu na obranu a také začalo ve zvyšování, ale doufám, že Chorvatsko bude moct dělat víc, protože potřebujeme, aby všichni spojenci dodržovali závazek z roku 2014,“ řekl Stoltenberg.

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

NATO potřebuje, aby EU pomohla s mobilitou vojáků po Evropě

Evropská unie buduje svou roli v udržování bezpečnosti v Evropě, a hledá proto možné cesty, jak pomoci doplnit schopnosti Severoatlantické aliance. Jednou z oblastí, kde může Evropská unie Alianci významně pomoci, je vojenská mobilita. Nově vzniklá Evropská stálá iniciativa v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO) už s těmito snahami začala a dostala za to pochvalu od Thomase Goffuse, představitele amerického ministerstva obrany pro Evropu a NATO.

„Úspěch inciativy vojenské mobility, která je vedena Nizozemskem, je vlajkovou lodí iniciativ, které mohou poskytnout fungující způsoby přepravy, efektivní a jasně dané postupy a společná pravidla pro všechny členy NATO a EU, které se uplatní pro přepravu věcí napříč kontinentem,“ řekl Goffus. „Rychlé nasazení je pro obranu a přesvědčivé odstranění zásadní,“ dodal.

Kam dál?
Buďte spojencem! Jiní jsou na vás závislí, nabádá Česko americký generál (23.4. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Trumpův další cíl: NATO

Příloha natoaktual.cz

Příloha natoaktual.cz

Představitelé Severoatlantické aliance se po výstupu amerického prezidenta Donalda Trumpa na summitu G7 v Quebecu obávají, že se 24hodinový summit představitelů 29členné Aliance zvrhne v druhé kolo Quebecu se zuřícím americkým prezidentem proti Evropanům a Kanaďanům kvůli jejich údajnému neférovému přebytku z obchodu a nízkým výdajům na obranu.

Je zcela legitimní, aby Spojené státy americké tlačily na své spojence, aby utráceli víc peněz za svou vlastní obranu. Zároveň ale USA potřebují spojence se stejným uvažováním a Donald Trump si nemůže dovolit zacházet s nimi jako se svými rivaly a hrozbami pro národní bezpečnost.

Kam dál?
Setkání G-7 zhoršilo vztahy USA se spojenci (12.6. 2018)

Zdroj: POLITICO (USA)

---

Síly NATO ukazují Rusku, že jsou schopny čelit invazi

Téměř po dvou týdnech končí rozsáhlá cvičení Severoatlantické aliance poblíž hranic Ruska. Cvičení Saber Strike pod vedením Spojených států amerických, kterých se zúčastnili vojáci z přibližně 22 různých států, úspěšně ukázala Rusku, že jeho menší sousedé mají podporu a schopnosti čelit invazi. Zástupci Ruska k pozorování cvičení přizváni nebyli, ale NATO ví, že se Moskva dívala na to, jak cvičení probíhají.

Účelem cvičení byla příprava vojáků na reakci v situaci, kdy by byly státy napadnuty povstaleckými skupinami, jako se stalo na východní Ukrajině. Cvičení probíhala v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku, což jsou všechno státy, které hraničí s Ruskem.

Kam dál?
Izrael se poprvé účastní aliančního cvičení Saber Strike (5.6. 2018)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Při americkém náletu v Libyi zemřel člen al-Káidy

Ozbrojené síly Spojených států amerických provedly v koordinaci s libyjskou vládou nálet na ozbrojenou skupinu spřátelenou s al-Káidou, při kterém zemřel jeden člen této skupiny. Armáda USA stále vyhodnocuje výsledky náletu. Šlo již o druhý nálet, který byl v posledních měsících proveden za účelem rozvrácení činnosti al-Káidy v Maghrebu.

Zdroj: Reuters (USA)

abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.