natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Z 33 tisíc tanků nemáme už ani pětinu, varoval poslance šéf NATO

    24. listopadu 2014  18:12
    S koncem studené války se svět změnil a zatímco obranné rozpočty spojenců z NATO se v klidnějších dobách snížily, jiné země zbrojily. Nežijeme v dobách míru, varoval generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg na výročním zasedání Parlamentního shromáždění NATO v Haagu.  

    Jens Stoltenberg před Parlamentním shromáždění NATO v Haagu | foto: NATO Photos

    „V klidnějších dobách bylo správné snížit výdaje na obranu. Ale my nežijeme v mírových dobách. Je tedy nutné zastavit škrty a zvýšit investice do naší obrany,“ apeloval na poslance z členských zemí Stoltenberg.

    Parlamentní shromáždění NATO

    Není součástí struktur Severoatlantické aliance, ale již od druhé poloviny šedesátých let minulého století pravidelně před poslance předstupuje generální tajemník NATO, který též písemně reaguje na podněty poslanců.
    Zároveň vedení shromáždění včetně jeho předsedy má možnost se pravidelně setkávat lídry NATO. Chod shromáždění zajišťuje malý mezinárodní sekretariát se sídlem v belgickém Bruselu. Narozdíl třeba od Evropského parlamentu není stálým tělesem, a proto nemá své pevné sídlo a při svých setkání se musí spoléhat na prostory, které nabídne hostující země. 
    Od konce studené války se začalo Parlamentní shromáždění výrazně angažovat za hranicemi členských států. Poslanci nejdříve usilovali o navázání těsnějších vazeb s jejich protějšky v bývalém komunistickém bloku, aby pak následně rozšířili své pole působnosti na partnerské státy Aliance. Pravidelně se tak účastnili například poslanci ruské státní Dumy.

    Připomněl, že s koncem studené války lidé v západním světě právem očekávali „dividendy“ v podobě mírových, klidnějších časů bez bezprostředního ohrožení území. S pozdější finanční krizí se škrty ve výdajích na obranu ještě prohloubily. 

    „Přešli jsme od stálé armády na menší nasaditelné síly. Velitelská struktura NATO se zmenšila z 22 tisíc na méně než 9 tisíc osob. A z více než 33 tisíc tanků jich máme méně než 7 tisíc,“ řekl Stoltenberg.

    Státy Aliance podle něj z důvodu relativního pocitu bezpečí také neustále odkládaly nové investice, vojáci méně cvičili. „Náš svět se ale změnil. Na východě se Rusko se snaží nahradit právní stát sílou. Na jihu sledujeme násilí a extrémismus v celé severní Africe a na Blízkém východě. A budeme čelit i mnoha dalším problémů - od šíření raket až po kybernetické útoky,“ varoval.

    Aliance se podle jeho slov nemusí vracet do dob studené války se stejnými počty vojáků a velitelskými strukturami. Bez dlouhodobých investic do obrany a politické podpory na národní úrovni však NATO nemůže obstát jako silná politická a vojenská Aliance. „A bez jistoty není bezpečnost, není prosperita, není svoboda,“ dodal.

    V souvislosti s politikou Ruska a situací na Ukrajině podotkl, že zatímco investice do obrany v zemích NATO v posledních letech celkově poklesly o zhruba 20 procent, Rusko své výdaje zvýšilo o 50 procent.

    Upozornil také na nepoměr, kolik na svou obranu vydávají evropští členové NATO a Spojené státy. Hrubý domácí produkt USA a Evropy je takřka shodný. „Spojené státy přesto utrácejí na obranu více než dvakrát tolik, než všichni ostatní spojenci dohromady. Poskytují více než dvě třetiny celkových výdajů na obranu spojenců,“ uvedl Stoltenberg.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media